+2 Magyar

Trunkó Barnabás
2007. 12. 19. · Hócipő 2007/26

Ha Charles Simonyi egyszer megírja az emlékiratait, az lesz a címe: „Az Ural-2-től a Szojuz TMA-10-ig.”

Karesz még tinédzserkorában - éjjeliőrként - bejutott a Marx Károlyról elnevezett Közgáz számítógéptermébe, ahol az egész emeletet betöltő vákuumcsöves szovjet csodavas duruzsolt. Nyilván itt készült a Word és az Excel első vázlata. A Tolbuhin körútról viszonylag sima út vezetett a Microsofthoz, majd a Csillagvárosba, ahol kiképezték a világ talán legszimpatikusabb asztronautáját. Űrturistának mondják, mert a voucher egy kicsit sokba került. De hasznát vehették, mert négy tudományos programot hajtott végre az űrben, és egypárszor nyilván átprogramozta, majd újraindította Bajkonur, valamint a Szojuz számítógépes rendszerét. Farkas Berci óta ő szólt először hozzánk magyar nyelven a kozmoszból. Soha nem hivalkodott azzal, hogy milliárdos, meg a szoftveripar kulcsfigurája, de azt soha nem mulasztotta el megemlíteni, hogy: magyar. Nem verte a mellét, de ahhoz ragaszkodott, hogy a mellén lévő űrhajósjelvényén rajta legyen a magyar zászló is.

Visszatérése után az első külföldi útja Magyarországra vezetett. Vagyis: haza.

Miközben Karcsi odafenn röpködött, a másik magyar idelenn az Élysée-Palotáért gyúrt. Teljes neve: Nicolas Paul Stéphane Sarkozy de Nagy-Bocsa.

A Nagybóchai Sárközy család legutolsó ismert magyarországi állandó lakóhelye a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Alattyán. A Vörös Hadsereg közeledtére a papa innen dobbantott még 1944-ben, és meg sem állt a francia idegenlégióig. Nicolas már odakinn született, és politikus lett. Volt pénzügyi, közgazdasági és iparügyi miniszter, kétszer belügyminiszter, valamint államminiszter is. Egy szót sem tud magyarul. Amikor - még pénzügyminiszterként - először járt hazánkban, egyetlen utalást sem tett magyar származására, ami miatt a politikai ellenfelei odakinn sokat szívatják. Különösen a derék Jean-Marie Le Pen, aki valószínűleg nem tud a családfa egyéb, eklektikus hajtásairól, sőt nyilván még az Egri csillagokat sem olvasta.

Karcsi és Miki még soha nem találkoztak. De nem kizárt, hogy egyszer Pesten, egy körúti kávéház parányi márványasztala mellett majd összefutnak.

Remek Hacsek és Sajó-jelenet lehetne belőle.

HÓCIPŐ AZ ÚJSÁGOSNÁL
2025/18  •  VIII. 27. – IX. 9.
Orbán repülőről is megtekintette, elkészült-e már a hatvanpusztai félkész mezőgazdasági üzem! Para-Kovács Imre: A lán ugrani készül, avagy az oroszok akkor fosztogatnak és erőszakolnak Ukrajnában, ha azt Szijjártó már megbeszélte Lavrovval Váncsa István a falvak kedvenc időtöltéséről: a kocsmák előtti mocskosfideszezésről Smuzewitz Ilona megtudta: úgy pótolják az orvosokat, hogy minden vajúdó kismama kezét egy vízvezeték-szerelő fogja majd Farkasházy Tivadar nem érti, a kormány miért tudta azonnal, kik gyújtották fel a kárpátaljai templomot, és most miért nem tudta Sulyok, kik bombázták Munkácsot? Havas Henrik egy Semjén Zsolt kezében tartott Bibliára esküdött, hogy hallgat Dési János Kőszeg Ferenccel beszélgetett az ügynökök elöli futásról és a Pride-sétáról Selmeczi Tibor Mészáros Lőrinc nyomdokain: gázszerelésbe kezdett egy vécépumpával Verebes István galériája, avagy a sértődött ellenzéktől a Fidesz utolsó órájáig A Heti Kamu kioknyomozta, hogy a NER-elit tihanyi, luxusnyaralónak tűnő gyümölcsfeldolgozói mellett nem úszómedencék épültek, hanem feszített víztükrű cefrekádak
GYENGÉBBEK KEDVÉÉRT Képaláírásaink a képzelet szüleményei, nem a rajtuk szereplők mondták. • A Hócipő hírei álhírek. • A Képzelt riportok álinterjúk, nem az azokban nevesített személyek szólalnak meg bennük. • Legyen résen: oldalunkon a valódiak mellett alkalmanként álhirdetések is előfordulnak • A Föld gömbölyű.