Szupervasárnap

Bartus László
2008. 02. 13. · Hócipő 2009/04
New Yorkban a Greenwich Village-ben van egy izraeli-orosz söröző, ahol borscsot lehet kapni, és egész nap Chaplin-filmeket vetítenek. Elrángattam ide Iványi Gábort, aki éppen Amerikában járt, és kedvezni akartam neki, hogy nézzen éhező árva gyerekeket, és kanalazzon közben borscsot. Habár "szupervasárnap" volt, nem gondoltam, hogy itt is az amerikai focibajnokság döntőjét vetítik. Chaplin helyett Iványi Gábor is a Super Bowlt nézte, nem csoda, hogy ez volt minden idők legnézettebb döntője. Jobban tűrte, mint egy Dankó utcai hajléktalan, hogy a leves hideg, mert a szakács is a meccset figyelte. Éhes Chaplin helyett több tucat jóllakott, boldog szurkoló ordított a fülébe, amikor a New York Giants az utolsó pillanatban megszerezte a győzelmet.


- Behozzuk a Bush-dinasztiát!

Iványi Gábortól a New England Patriots is nyerhetett volna, de nekem nem volt mindegy. Fogadtam a meccsre. Egy héttel korábban a Second Avenue-n amerikai magyarokkal találkoztam, akik egy konyhát festettek valahol, de elhagyták a smirglipapírt, és annak felkutatására indultak. A délutánból már nem sok volt hátra, alig néhány óra, azt már egy kocsmában töltöttük. Nem sokkal később egy másik brigáddal is találkoztunk, azok beépített szekrényt szereltek az 57. utcában, egy könyvelőirodában. Négy magyar szállt ki a helyszínre, hogy elég szakértelem halmozódjon föl egy helyen, de kiderült, hogy nincs náluk csavar, mert mindenki azt hitte, hogy a másik hozza. Megebédeltek a szekrényen, aztán levonultak a munkaterületről. Másnap visszamentek a csavarral, de akkor kiderült, hogy nincs fúró. Kicsit piszkálták még a falat, próbálták nyomkodni bele a csavart, aztán kaja után hazamentek. A harmadik napon volt fúró, de a fúró zsinórja nem volt csatlakoztatható a konnektorba, ami előre nem látható akadály, és mivel egészségbiztosításuk nincs, nem kockáztathattak. A negyedik napon hívtak egy újabb embert, aki ugyan nem volt magyar, de volt csavarja, hozta a saját fúróját, ami belement a falba, percek alatt beállította a szekrényt, majd elment. Ők megebédeltek az aktákon, egészen kevés zsírfoltot hagyva, aztán távoztak. A könyvelőiroda a szakmunka miatt négy napig nem tudott dolgozni, mert a szekrény elemeit kiszedték a dobozból, de visszatenni már nem tudták. A szekrény 200 dollárba került, a rögzítés 350-be, mert ráment a szerelőknek négy napjuk, plusz az alvállalkozót is fizetni kellett.

Mindezt csak azért mesélem el, mert ezek fogadtak a New Englandre. Ezek után minden pénzemet a New York Giantsre tettem, és nyertem. Emellett abból indultam ki, hogy magyar ember az elmúlt néhány évszázadban nemhogy nyerni, de még a nyertesre fogadni sem tudott, biztos kézzel választja a vesztest, és az utóbbi időben biztos érzékkel szavaz a rosszabbra. Miközben a New York-i magyarok elvesztették a maradék pénzüket, a Super Bowl után elkezdődött a Modern idők vetítése. Chaplin ártatlanul bekerült a börtönbe, éhező gyerekek loptak, meghalt az apjuk, a kicsiket elvette az állam, jött a téli kilakoltatás, Iványi Gábor kezdte otthonosan érezni magát New Yorkban. Mintha csak Pesten lenne.


- Change money?

Két nap múlva Super Tuesday következett, már nem is csodálkoztam, hogy Chaplin helyett Barack Obamát és Hillary Clintont látom a kivetítőn. A forrónak kínált leves megint hideg, újra a fülembe ordítanak, amikor New Yorkban Hillary és nem Obama győzött. Ezúttal a magyarok nem Obamára fogadtak, vagyis biztosra vehető, hogy a végén ő lesz az elnök. Már kötöm a fogadásokat. Hill győzelmét azért találták el, mert Bill felesége általános, ingyenes állami egészségbiztosítást, a több-biztosítós rendszer eltörlését és az OEP felállítását ígérte. Nem kérdés, hogy egy magyar ilyen esetben mire szavaz. Szemben az amerikaiakkal, akik az ingyenes állami betegbiztosítás hallatán tömegesen voksoltak a másik oldalra, Barack Obamára, aki ezzel majdnem behozta Hillaryt. Csak azért nem verte laposra, mert a több mandátumot jelentő New Yorkban Clinton győzött, ahol ő a szenátor.

Az amerikaiak semmitől nem félnek jobban, mint Obama győzelmétől, nehogy beinduljanak a feketék, de annak hallatán, hogy valami ingyen van, inkább rá szavaztak, mint a nemzeti kockázatközösségre. Amerikainak nem lehet bemesélni, hogy bármi ingyen van, mert tudja, hogy ilyen nincs. Ha valamit ingyen adnak, azt máshonnan veszik el, és ellenőrizni sem lehet, hogy mire mennyit költöttek. Obama azt mondta, hogy az ingyenes betegbiztosításra nincs pénzügyi fedezet, Amerika nem elég gazdag hozzá. Szerinte az ingyenes állami betegbiztosítás esetén a kórházak lepusztulnak, az ellátás színvonala romlik, a korrupció nő, az emberek az orvosok zsebébe fizetik a pénzt, amit biztosításra költenének, és cserébe nem kapnak semmit. Utána is néztem, járt-e Obama valaha Magyarországon, találkozott-e már Mikolával, de nem. Magától jött rá erre. Azt javasolta, hogy működjenek továbbra is profitorientált magánbiztosítók, amelyek mellett csak 25 dollár (kb. 5 ezer forint) vizitdíjat kell fizetni alkalmanként, a kórházi napidíjat (kb. 200 ezer forint/nap) továbbra is csak néhány napig fizesse a beteg, a többit fedezze a biztosítás. Még így is jobban járnak. És aki nem tud biztosítást fizetni, annak segítsen az állam. Az amerikaiaknak ez tetszett, és jobban hittek neki, mint annak, hogy állami betegbiztosításból valami jó kijöhet. Mondták is, milyen okos fiú ez az Obama. Nem véletlen, hogy a méregdrága Harvardon végzett, nem valamelyik ingyenes, tandíjmentes college-ban.


- Ez a vietnami dzseki Irakban is kitart!

A leves második felmelegítése után elmagyaráztam a pincérnek, hogy az amerikai választási rendszer túl bonyolult és költséges. Elég lenne egyetlen népszavazást tartani az egészségügyről, és aki nyert, az legyen az elnök. Fejlettebb demokráciákban ezt ma már így csinálják. Ha nemet mondanak a vizitdíjra, megbukott a kormány, több választásra nincs szükség. Semmi értelme, hogy egy párton belül egymás ellen harcoljanak a politikusok az elnökjelöltségért. Fejlett demokráciákban a pártoknak vezéreik vannak, akik nélkül nincs párt, és el sem képzelhető, hogy rajtuk kívül bárki alkalmas lenne az ország vezetésére. Sokkal olcsóbb, ha egy vezér a párton belül lever minden lázadást, és nem kell harminc előválasztást tartani. A pincér tétován megkérdezte, hogy akkor Super Tuesdayra sincs szükség? Nincs, feleltem, elég egy szupervasárnap, amikor szavaznak az egészségügy legégetőbb kérdéseiről, a vizitdíjról, a kórházi napidíjról, esetleg még a tandíjról. Ha van egy jó elnök, akkor a szupervasárnapot arra a napra írja ki, amikor a Super Bowl is van, ez esetben egy évben csak egyszer veszik le a Chaplin-filmeket a McDougal Streeten, amit amúgy is nehezen visel a törzsközönség. Ne feledjük, egykor O'Neill járt ide, aki az utca sarkán lakott, a szomszédban vacsorázgatott Marlon Brando és Hemingway, a közeli kávéházakban ücsörgött Ginsberg és Kerouac, itt forgatták a Keresztapa második részét, itt beszélt John F. Kennedy, itt lett híres Jimy Hendrix, és a múlt héten itt volt Iványi Gábor is. Nem kellene elüldözni az állandó vendégeket.

Magyarországon hány szupervasárnap van? - kérdezte a tájékozatlan pincér. Régebben csak négyévente volt egy, de amióta a fejlett kapitalista társadalmat építjük, egyre több, válaszoltam. Ha van egy ügyes elnök, akkor a szupervasárnapot valamelyik politikai nagyság születésnapjára írja ki, immár a harmadik legyet ütve egy csapásra. Csak arra vigyázzon, hogy március 9-e, Rákosi Mátyás születésnapja már foglalt, de példának okáért George Washington még szabad. Az egész népszavazás nem kerülne 28 millió 571 ezer 428 dollárnál (5 milliárd forintnál) többe. Ezzel szemben Barack Obama csak januárban 32 millió dollárt gyűjtött össze arra, hogy a felesleges előválasztási procedúrában kidobják az ablakon. Elég lett volna a vizitdíj eltörléséről népszavazást tartani. Erre az amerikaiak milliói mondtak most nemet, az eredmény alapján Obama akár holnap elfoglalhatná a Fehér Házat.

És ha nem, akkor július 4-én felgyújtanánk a sörözőt a Chaplin-filmekkel együtt.
HÓCIPŐ AZ ÚJSÁGOSNÁL
2024/10  •  V. 8. – V. 21.
Para-Kovács Imre: elkényelmesedtek Rogán biorobotjai, 17 éves lányokat megfélemlíteni nem ugyanaz, mint a Debrecen főterét is megtöltő, áradó Tiszát Váncsa István: aggódik, hogy a hazánkba látogató Hszi Csin-pinget el ne lopják a civilszervezetek Smuzewitz Ilona: 20 éve az uniós csatlakozáskor azt ígérték a magyaroknak, hogy nyithatnak cukrászdát Bécsben, de csak működésképtelen időkerék lett belőle Farkasházy Tivadar: Győzikének annyira bejött a fideszesedés, hogy talán még NAV-elnököt is csinálnak belőle Havas Henrik fültanúja volt, ahogy Kósa Lajos megfejti Magyar Pétert Nagy Bandó: Mit csinál Áder háromfős titkársága? Halastavakkal tart kapcsolatot, hogy hol, mikor volt telepítés? Dési János megtudta: brit tudósok szerint van élet az Unión kívül is, azt, hogy milyen, most vizsgálják Verebes István újabb Örkényiádái Selmeczi Tibor megtudta, már akkora a gáz hazánkban, hogy rövidesen koncessziót írnak ki rá A Heti Kamu megtudta, Mészáros Lőrinc és Várkonyi Andrea vásárolja fel a bolthálózatot, melynek új neve HázaSPÁR lesz!
GYENGÉBBEK KEDVÉÉRT Képaláírásaink a képzelet szüleményei, nem a rajtuk szereplők mondták. • A Hócipő hírei álhírek. • A Képzelt riportok álinterjúk, nem az azokban nevesített személyek szólalnak meg bennük. • Legyen résen: oldalunkon a valódiak mellett alkalmanként álhirdetések is előfordulnak • A Föld gömbölyű.