2012: űrodüsszeia

Buzsik Zsolt
2012. 02. 13.
Kicsi, kocka alakú, de a miénk. Magyar űrhajós és néhány, űrben használt magyar műszer után mától műholdunk is van! Az első magyar műhold, a Budapesti Műszaki Egyetemen készített Masat-1 hétfői startja mérföldkő a magyar űrkutatás történetében. Mézga Aladárt, az első magyar űrhajóst arra kértük, hogy mutassa be olvasóinknak a Masat-1-et.

Hócipő: Rég láttunk, Aladár. Mivel foglalkozol mostanában?

Mézga Aladár: Az ideoplasztikus transzmanifesztációval, de ha jót akarsz az olvasóknak, ebbe most ne menjünk bele.

Hócipő: Rendben. Akkor miért Masat-1 a műhold neve?

Mézga Aladár: Ez már újmagyarul van, a Magyar Sattelite elnevezésből. Az 1 pedig nyilván arra utal, hogy 2 is lesz.

Hócipő: Az mit tud majd?

Mézga Aladár: Abban már önmegsemmisítő is lesz.

Hócipő: Ezek szerint a Masat-1-ben nincs? Mi lesz, ha az űrben meghibásodik, és lezuhan? Hová fog majd becsapódni?

Mézga Aladár: Nyugi, az egész műhold egy tízszer tíz centiméteres kocka, alig nagyobb egy Rubik-kockánál, és összesen egy kiló.

Hócipő: Kösz szépen, és ha pont a fejemre esik?

Mézga Aladár: Mondták már neked, hogy optimista ember vagy? Nem eshet a fejedre, mert a légkörbe csapódva elég.

Hócipő: Egy ilyen kis műhold mit tud egyáltalán sugározni?

Mézga Aladár: A saját állapotára és környezetére vonatkozó adatokat gyűjti és továbbítja a BME E épületére felszerelt antennákra a 437, 345 megahertzes frekvencián.

Hócipő: Nincs is annyi hertz a rádiómon. Te, ez a Masat-1 indult egyáltalán a frekvenciapályázaton?

Mézga Aladár: Hagyjál már!

Hócipő: Jó, csak még arra lennék kíváncsi, hogy beszéltél-e mostanában MZ/X-szel, a köbdédunokáddal? Mi újság a jövőben?

Mézga Aladár: Ja, ma is dumcsiztunk. Azt mondja, tegnap átrepült a kéróján egy űrszonda. Az volt ráírva, hogy Masat-2001.
HÓCIPŐ AZ ÚJSÁGOSNÁL
2026/02  •  I. 14. – I. 27.
Para-Kovács Imre: Trump káeurópai makettje úgy pörgeti a hazudozást, hogy reggelente a Magyar Nemzetből kell kimazsoláznia, mit hablatyolt előző nap Váncsa István megtudta: énekelni és tangóharmonikázni tudó belgyógyászokat keresnek a kórházak, akik kis kalappal rendelnének az épület bejárata előtt Smuzewitz Ilona: Segítene Trump védőpajzsa a vasúti mosdókban nyíló kisboltok felújításában? Farkasházy Tivadar a 38. évfolyamról és az összmagyar Tarrfogyatkozásról Havas Henrik jelenti a Karmelitából: hogyan keverték össze Orbán előre megírt válaszait a nemzetközi sajtótájékozhatóján várható kérdésekre Dési János nem érti, miért 300 milliós peront épített a vasútminiszter-gróf, ahelyett, hogy NER-es létrakölcsönzőt nyitnának Verebes István: a hatalomgyakorlásnak felelőssége van, vagy következménye? A Heti Kamu megtudta: vonatpótló sífutó-csoportokat szervez a MÁV Selmeczi Tibor egy Blikk-címlapról, amely 50 évet késett Megünnepeljük az orosz újévet, és, hogy újra oroszol tanulhatunk, ha Viktor nyer 2025 Hócipő-Díjasai – II. rész 2025 Hócipő Hírei – II. rész
GYENGÉBBEK KEDVÉÉRT Képaláírásaink a képzelet szüleményei, nem a rajtuk szereplők mondták. • A Hócipő hírei álhírek. • A Képzelt riportok álinterjúk, nem az azokban nevesített személyek szólalnak meg bennük. • Legyen résen: oldalunkon a valódiak mellett alkalmanként álhirdetések is előfordulnak • A Föld gömbölyű.