Formálódik az új jogrend

Megyesi Gusztáv
2011. 06. 22.
Mint ismeretes, kormánypárti képviselők szorgalmazták, hogy az előzetesbe került emberek az első 48 órában ne találkozhassanak ügyvédjükkel, mert az csak lassítja az igazságszolgáltatást. A felháborodások miatt később 24 órára csökkentették a tilalmat, információnk szerint azonban hétvégén tovább finomodott a törvényjavaslat. A kormány egyik jogászával beszélgettünk.

Hócipő: Igaz az, hogy újabb kompromisszumot kötöttek, és a gyanúsítottak most már csak az első fél nap alatt nem találkozhatnak az ügyvédjükkel?

Kormány: Súlyos félrehallás történt: fél óráról van szó. A delikvenst behozzák az őrszobára, bezárják a zárkába, óra indul, s harminc perc múlva már mehet is be hozzá az ügyvéd.

Hócipő: De hiszen ez szinte ugyanaz, mint amikor a gyanúsított egyből találkozhat az ügyvédjével, ahogyan az civilizált államokban szokás.

Kormány: Nem egészen. A mi új, nemzeti jogfelfogásunk szerint fél óra nagy idő. Ha ön elolvassa például az inkvizíció történetét, tapasztalja majd, hogy sokszor nemhogy fél óra, de fél perc alatt is sokat tud változni a delikvens magatartása, s főleg mondanivalója a vallomást illetően. Mi mennyiség helyett minőségre törekszünk.

Hócipő: Egy ilyen minőségi fél perc után mit tud már tenni az ügyvéd?

Kormány: Semmit. De nincs is rá szükség. Mi ugyanis komplexen alakítjuk át a jogrendet. Ha például bevezetjük a statáriumot, azaz a rögtönítélő bíráskodást, valamint megszüntetjük a védelem intézményét, az Ön kérdése okafogyottá válik.

Hócipő: Nem fogja senki védeni a gyanúsítottat, vádlottat? Ha nincs ügyvéd, hogyan fog kiderülni, ha az illető ártatlan?

Kormány: Mi a komplexitás szellemében eltöröljük a meglehetősen avitt ártatlanság vélelmét is, ez ugyanis a rákfenéje a lassú bíráskodásnak, fölösleges időhúzás, s egyáltalán. Kérdezzék meg Budai Gyulát.

Hócipő: No de ha a bíró...

Kormány: Nem biztos, hogy lesznek bírók. Első lépésként ugyan azt javasoltuk, hogy maradjanak meg a bírók, de az ügyész mondja meg, hogy melyik ügyet melyik bíró tárgyalja, azonban egy későbbi fázisban, mondjuk, rá két hétre tovább finomítanánk a szisztémán, s akkortól már egyáltalán nem lesznek bírók, hanem az ügyész ítélkezne. Sőt, egy újabb fázisban - rá újabb két hétre - már maga az ügyész hajtaná végre az ítéletet is: vagyonelkobzás, pénzbírság azonnali beszedése, s persze Gyurcsány Ferencnek a máglyára küldése, akinek a megbüntetése érdekében az egész jogrendszert átalakítjuk.
HÓCIPŐ AZ ÚJSÁGOSNÁL
2025/18  •  VIII. 27. – IX. 9.
Orbán repülőről is megtekintette, elkészült-e már a hatvanpusztai félkész mezőgazdasági üzem! Para-Kovács Imre: A lán ugrani készül, avagy az oroszok akkor fosztogatnak és erőszakolnak Ukrajnában, ha azt Szijjártó már megbeszélte Lavrovval Váncsa István a falvak kedvenc időtöltéséről: a kocsmák előtti mocskosfideszezésről Smuzewitz Ilona megtudta: úgy pótolják az orvosokat, hogy minden vajúdó kismama kezét egy vízvezeték-szerelő fogja majd Farkasházy Tivadar nem érti, a kormány miért tudta azonnal, kik gyújtották fel a kárpátaljai templomot, és most miért nem tudta Sulyok, kik bombázták Munkácsot? Havas Henrik egy Semjén Zsolt kezében tartott Bibliára esküdött, hogy hallgat Dési János Kőszeg Ferenccel beszélgetett az ügynökök elöli futásról és a Pride-sétáról Selmeczi Tibor Mészáros Lőrinc nyomdokain: gázszerelésbe kezdett egy vécépumpával Verebes István galériája, avagy a sértődött ellenzéktől a Fidesz utolsó órájáig A Heti Kamu kioknyomozta, hogy a NER-elit tihanyi, luxusnyaralónak tűnő gyümölcsfeldolgozói mellett nem úszómedencék épültek, hanem feszített víztükrű cefrekádak
GYENGÉBBEK KEDVÉÉRT Képaláírásaink a képzelet szüleményei, nem a rajtuk szereplők mondták. • A Hócipő hírei álhírek. • A Képzelt riportok álinterjúk, nem az azokban nevesített személyek szólalnak meg bennük. • Legyen résen: oldalunkon a valódiak mellett alkalmanként álhirdetések is előfordulnak • A Föld gömbölyű.