Egyiptom helyett

Farkasházy Tivadar
2011. 02. 23. · Hócipő 2011/04
Tavalyi hurghadai utazásommal nem akartam senkit fárasztani, azoknak szánom, akik nem indulhattak útnak, vagy csak lélekben tehetik, bár nem láttam sokat turistákon és fáraókon kívül. Első percben figyelmeztetnek, hogy a víz miatti hasmenés ellen legjobb a whisky, ezért az arra kijelölt boltban beszerzünk gyógyászati célra egy palackkal, az oroszok tízesével viszik, szemlátomást Bajor-szindrómában szenvednek. A vízipipát pedig a bőröndbe rakjuk, mert a gép fedélzetén fegyvernek számít. Szállodánk csak ötcsillagos, szóval nem a Four Seasons, melynek liftjébe az autó is belefér. Amúgy sem merünk bérelni, csak nemrég szüntették meg a fegyveres buszkaravánokat, a taxi meg roppant olcsó, mivel a benzin literje 40 forint, bár Egyiptom olajban korántsem gazdag, de arra vannak az arab rokonok. A helyi KRESZ-vizsga öt méter előre és hátra. Ehhez képest remekül vezetnek, a buszok százzal tépnek a háromkirályok óta változatlan utakon is, a kisebbnek ajánlatos kitérni, ha van hová, mert a nagyobb sosem fékez. Viszont nem káromkodik, arra megvannak a duda- és fényjelek. A baktereket se képezik agyon, mivel egyetlen sínpár fut az országban. A házak vakolatlanok, az adók miatt nem fejezik be.


Howard Carter háza a királyok völgyében, ő találta
meg Tutanhamont


83 MILLIÓ

Négy neje lehet valakinek, ha mindet egyformán éhezteti. Az esküvő annyiból áll, hogy előbb a nő megy az imámhoz, aztán a férfi, de atyja vagy bátyja is helyettesítheti. Viszont ha idő előtt hozzányúl arájához, akkor nem árt tudni, hogy ez esetre kés van nála. A válás is egyszerű, a férj elmegy a kádihoz, s háromszor kijelenti, nem kell neki az asszony. A müezzin ma már kíméli a hangját, hangszórón rikoltozik, tornyaik zöld neonnal jelzik, hogy a béke és nyugalom szigetei, ha nem vezetnek forradalmat. A beduinok 40 kilométernél közelebb nem mehetnek a városokhoz, így nem csoda, hogy a sivatagban laknak, iratuk nincs, s addig vegetálnak valahol, amíg van víz a kútban. Fő foglalkozásuk a kéregetés, s amit a közös fotóért kapnak, de hogy mit esznek kecskéik és tevéik, arra nem jöttünk rá a nyomorúságos buszoázisokban. Kedvelt fakultatív program volt az éjszaka a sivatagban, ez abból állt, hogy a szállóhoz száz méterre vittek egy kupac homokot, és hajnalig ott lehetett virrasztani két beduinnal, akik a tüzet nézték. A füstölt hús úgy készül, hogy a hentesnél mindenki cigizik. Mivel tilos az uzsora, az első iszlám bank nem szedett kamatot, nem is sokáig létezett. Kötelező az alku, amikor hallják, milyen nyelven beszélünk, Attila fiamnak szegezik magyarul:

- Budapest vagy Szolnok?

Csak nem járt Kádár is erre?


A négy közül a két középső kő valamivel értékesebb


Ez a hét és fél centi maradt Kheopszról


MINDEN FORDÍTOTT

Nem árt tudni, hogy Felső-Egyiptom a térképen az alsó, mert itt minden a Nílus forrásától számít. Egykor az Aidával kezdtem, aztán Prus Fáraója következett, a muzulmán vallás ugyanis erre oly friss, mint Szent István országában a Hit gyülekezete. Mohamednek 11 neje volt, s Gábrielt, Ábrahámot, Ádámot és Évát is elismerik, vagyis eleinte itt is mindenki zsidó. Egykor a papok az urak, most a katonák. Mubarak, képe ott van minden kilométerkőnél. A Fáraóban a napot veszik el a papok, mondván, rosszul dolgoztatok, mivel ki tudták számítani, mikor lesz a napfogyatkozás, most az internetet, de ez már nem segít a világ leggazdagabb emberén, aki minden állami üzletből levette a részét, meg sem állva 70 milliárd dollárig. Ötezer éve még fordítva ment, József vette meg a földeket gabonáért a fáraónak, így lett minden az államé. Ezen a földön mindig egyeduralkodók vagy hódítók voltak, fáraók, Róma, Bizánc, arab kalifátusok, keresztes háborúk, Oszmán Birodalom, Ali pasa, brit befolyás, aztán puccs puccs hátán, Nasszer, Szadat, Mubarak, az itt élők sosem voltak szabadok. A nagy különbség, ma már tudják, a világ máshogy is működhet, hiszen van valamennyi tévé és az ötcsillagosban is halál lassú internet. Az ókorban maximum néhány újonnan zsákmányolt núbiai rabszolga mesélhetett arról, hogy náluk sem jobb. Ami a fáraókban és Mubarakban közös még, hogy ők saját zsarnokok, és nem idegenek. De minket csak Nasszer érintett, mert az 56-os szuezi válság miatt hagyott cserben minket akkor a Nyugat.


A háttérben egy engedély nélkül emelt épület


DZSÓSZERES

Nyolcórás buszozás után Kairón csak átfutunk, hogy legyen idő a káprázatos Egyiptom Múzeumra a Tahrir téren Tutanhamon kincseivel, még nem láttam ennél szuggesztívebb fiatalembert, tényleg megbabonáz. Azóta megdézsmálták a kincseit, kihasználva a forradalom zűrzavarát. Kheopsz viszont mindössze hét és fél centi, egyetlen autentikus ábrázolása is 300 évvel későbbi. 4500 éve felhúzott piramisa kissé nagyobbra sikeredett, Madách még azt hitte, rabszolgák és foglyok építették, ma már tudjuk, komoly piramisépítő cégek megannyi alvállalkozóval, bár a mészkövet azóta mind lelopták róla. Hajszálpontosan a négy világtáj felé néz, és elég szépen be lehet mászni. Dzsószer és Khephrén is nagy piramisozó, előbbi szobra lyukas, hogy kiláthasson, utóbbi jelképe a szfinx, s már lassan elér a városhoz laposkúszásban.


A karnaki templom oszlopai


Két cartouche


VÁLASSZ FÁRAÓT!

Legközelebb délnek vesszük az irányt a tengerparttól, s Théba csak hat óra. A vályogviskók nem sokat változtak a fáraók, valamint József és Mária Egyiptomba menekülése óta, csak a ritka égi tányérok jelzik az újabb évezredet. A buszon fontos uralkodóimat próbálom kötni valamihez, III. Thotmeszt a hohmecoláshoz, Hatsepszutot a forró csirkeleveshez, a hot chicken souphoz. Előbbit Thutmószisznak is hívják, ami inkább egy betegség. A Királyok völgyében vele kezdek, mondanom se kell, a legmesszebbre lakik a bejárattól, a többiek Tutanhamonnal vannak elfoglalva, a brit Carter öt évig mindenhol kereste, végül, amikor már egy napra sem volt elég lord Carnarvon pénze, a munkásszállás alatt találja meg. Egy géppisztolyos őr felajánlja, öt egyiptomi fontért elvisz minket III. Thotmesz sírjáig, aki Hatsepszut társuralkodója volt, ennek részleteivel most nem fárasztanám az olvasót, forduljon Kákosy Lászlóhoz. Itt mindenki tartja a markát, még azért is, hány óra van, így fegyveres kísérettel haladunk át Tutanhamon esetleges bosszújának zónáján. Aztán már egyedül megyünk több száz lépcsőn fel és le, míg egy öreg beduin mutatja a bejáratot. Mivel még II. Amenhotepet is fel szeretnénk keresni, s csak három fáraót lehet, kérjük, ne lyukasszon, de hiába mutatok neki ezért öt fontot, csak rázza a fejét, hogy szabály az szabály. Ötszáz méterre senki, csak halott fáraók szelleme, mégis sikerült megtalálnunk az egyetlen egyiptomit, aki nem a jattra vár, kissé megrémül, amikor ezért Attila fiam vállon veregeti, lemondva II. Amenhotepről.


Itt aztán akad olvasnivaló


NEM NAPÓLEON

A hieroglifákat a francia Champollion fejti meg a rosette-i kő segítségével, amire három nyelven, hieroglifákkal, egyiptomi démotikus jelekkel és görögül van felvésve egy Ptolemaiosz kori papi határozat, 1799-ben Napóleon hozza haza meglehetősen hányatott utazás során. Bár csak 24 az alaphieroglifák száma, a kivételes státuszú írnokoknak legalább 700-at kell ismerniük, s hogy egyre nélkülözhetetlenebbé tegyék magukat, a késői Ptolemaiosz korban már hatezer létezik. Most sehol egy írnok, pedig kíváncsi lennék, miért hívták legyezőtartóknak a tábornokokat. Kleopátra viszont rengeteg van, a most nagybeteg hollywoodi Szabó Erzsébet a hetedik, amúgy XV. Ptolemaiosz néven uralkodott, s Caesar egy, Antonius három gyermek után fizette neki a gyerektartást.


Hatsepszut szakállasan

II. Ramszesz itteni obeliszkjét viszont nem Napóleon cipeli haza, Mohammed Ali alkirály ajándéka, négy évig tart, míg Párizsba kerül, újabb háromba, mire a Concorde közepén 1836-ban felállítják, tudják, ahol a Tour mezőnye fordul a Champs Elysées-re. Asszuánból se lehetett könnyebb egy-egy gránitból kifaragva Thébába juttatni Hatsepszut két obeliszkjét, de csak az egyik maradt meg. A párizsi 23 méter és 250 tonna, ez 30/325, s 27 hajó úsztatta. Hatsepszut szakállas férfi a sztéléken, mivel nőként nehéz elfogadtatnia magát akkoriban egy uralkodónak, bár a férfi Ehnatont gyakran ábrázolják női testtel. Az újbirodalom e két százada vonz a legjobban II. Ramszeszig. II. Thotmesz felesége és féltestvére, Hatsepszut, annak mostohafia és társuralkodója, III. Thotmesz, aki aztán mostohaanyja nevét és arcát mindenhonnan kivéseti. Száz évre rá III. Amenhotep fia, Ehnaton, főneje Nofertiti, s fia, az ifjú Tutanhamon, akit ugyan hamar megölnek, de az ő sírkamráját nem fosztották ki egyedül. Oly gyorsan kellett eltemetni, hogy teljesen össze volt dobálva benne minden, s 110 kiló arany, ha kell neki némi apró a túlvilágon. Bezzeg II. Pepi 94 évesen is fáraó, tönkre is megy alatta az Óbirodalom. Ehnaton az Amon papság sokistenhitével szemben az egyetlen napistent, Atont favorizálja, ezzel sok pap kenyerét elveszi, akik a helyi istenségekkel szépen keresnek addig, magáról nemhogy megengedi a naturalista ábrázolást, hanem szinte elvárja, később emiatt Berlinben egy egész lóverseny-delegációt, Overdose idomárját és tulajdonosát is ráveszem, hogy ebéd helyett a híres Ehnaton-képmást, a Látnokfejet nézzük meg. Hosszúkás szomorú arca Grecót juttatja azonnal eszembe. Új fővárost is építtet, azóta befútta a homok, ezért ne keressék Karthagó romjaival és a Bastille-jal egyetemben, bár utóbbit megnézettem egy kisebb hócipős csoporttal, ha már arra laktunk. Ehnatont nézegetni már azért is egyedülálló élmény, mert a fáraók kora még nem ismer történészeket, az írnokok csak dicső tetteiket örökítették meg.


Vajh mi alapján rekonstruálták?

HAGYJÁL JELET!

A luxori templom, Karnak, a Királyok völgye, Hatsepszut temploma, a Memnón kolosszusok, okosabb nap nemigen lehet az ember életében, mint viszonylag kis területen bejárni 1300 évet, ameddig építgették. Megannyi kötöttséggel, Hatsepszut például nem kereskedhetett, ezért oda-vissza küldözgették a punti fejedelemmel az ajándékokat. Ha már nő, elhíresztelte, hogy Amontól, a főistentől fogant, aki anyját meglepte álmában, így aztán jó sajtója volt. Reliefjén egy tehén nyalogatja a kezét, aki nem más, mint Hathor, a szépség, termékenység, anyaság, vidámság, részegség és zene istennője, továbbá égistennő, szóval rengeteg mellékállása volt, ezzel is jelezték, hogy Hatsepszut jó családból származik. Négy éve azonosították a múmiáját, dajkáját is maga mellé temettette, ami akkor elég nagy tisztesség volt.

Azért tudom mindezt, mert Benedek fiam keresztapjának, Horváth Károly II. idomárnak volt egy Theseus nevű lova, akit az istállóban csak Teddynek becéztek, s Théba volt az anyja. Aki a házunk mosókonyhájában lakó Vas Jóskával nyert Magyar Kancadíjat 1960-ban, méghozzá úgy, hogy az ifjú zsokénak emiatt 45 kilóról fel kellett híznia 50-re. Akkor mindent elolvastam Thébáról.


Monsef Labib egyik Ehnatonja

II. Ramszesz ismertebb, 53 lánya és 67 fia volt, Kákosynál még csak 52, de azóta találtak 15-öt. Karnakban az ő kolosszusa vezet be Amon templomába, lába előtt egyik lánya, aki csak a térdéig érhet. A fáraók bal lába egyébként azért van mindig előbb, mert a szív nehezebb, s el ne dőljenek.

Mimi közben scarabeusokat számol, ha megfelelő jön ki, akkor jó férjre lel, bár szerintem erről már lekésett, de az idegenvezetőnek is kell pár perc pihenő. Ezért Amonnak azt az istenét is megmutatja, pontosabban fallikus ábrázolatát, aki nem bírt a nagy természetével, ezért levágták egyik kezét és lábát, a másikak azért menekültek meg, mert sok jót is tett gyerekekkel. Amíg itt kattognak a gépek, cartoucheokat nézegetek, aki nemcsak egy híres francia rabló Belmondo korában, hanem a fáraók névjegye is, akik úgy gondolták, addig élnek, míg a nevük fennmarad, s ha az ellenség lekaparja, lelke, a Ka nem talál vissza, ezért álajtókat használtak a piramisokban, hogy a lelkük ki-be járhasson. Hogy mennyire tisztelték Egyiptom egyre gyengülő urait a támadók még a Krisztus előtti 8. században is, amikor egy napata uralkodó indul Théba ellen, e szózatot intézi csapataihoz: Küzdjetek, amikor látni lehet. Jelezzétek neki a harcot messziről. Ha azt mondja: „Még várunk egy másik város csapataira és harci kocsizóira”, üljetek le, amíg megérkezik a serege. Akkor harcoljatok, mikor mondja. Ha pedig más városban is vannak szövetséges csapatai, hadd várják meg őket.


Pedig Wagnernek csak kutyája volt

MŰKINCSET RABLUNK

Kérem a csoportot, ne a bóvliárusoknál töltsük el időnk javát, végül rám várnak, míg két nagy macskát 800 dollárról lealkuszom százra. Egyik malachit, másik lazurit az árus szerint, valóban nehezek, de a műkő is, bár tényleg ügyesen vannak befestve, már ott sejtem, hamisítványok, de azóta is unokáink kedvencei Wagner mellett. Mimi két hasonlót rúgott fel Yoko Onónál, de szerencsére azok is másolatok voltak. Egyiptológiába szédült apjuknak egy Ehnaton-rajzot veszek tíz másik áráért Monsef Labib papiruszgrafikus galériájából, amikor otthon kitekerem, Benedek felkiált:

- Ő a kedvenc fáraóm!

Fogalmam sem volt róla, de talán nem véletlen, hogy négyszáz uralkodó közül nekem is.


A berlini látnokfej azaz Ehnaton, akit gyakran ábrázoltak női testtel
HÓCIPŐ AZ ÚJSÁGOSNÁL
2024/24  •  XI. 20. – XII. 3.
Nézze meg képeinket Magyar Péter bepoloskázásáról! Para-Kovács Imre nem tartja valószínűnek, hogy Magyar Péter szaglóhártyájának regenerálódása után Buddhává változik Farkasházy Tivadar: Orbán Ráhel milliókért öltözött orosz zászlónak október 23-án Váncsa István: mi köze a magyar-argentin űripari együttműködésnek a honvédelem rendszerét feltörő, nem biztos, hogy orosz hekkerekhez? Smuzewitz Ilona: Az amerikai választás visszaadta Semjén hitét. Amerika normális, tehát Semjén is normális, őrület, hogy mennyire! Havas Henrik megtudta a karmelitában, hogy milyen nagy és gazdag lesz Magyarország, amely még nem elég nagy és gazdag, de az lesz! Dési János: nem érti, hogy háborús vészhelyzet és háborús infláció idején miért is töltenék a honvédek a S.E.R.E.G. című sorozat kritizálásával az idejüket? Verebes István újabb Örkényiádái A Heti Kamu megtudta, hogy hatalmasra nőttek Rogán Antal fülei, és mindent hall, ami Budapesten történik
GYENGÉBBEK KEDVÉÉRT Képaláírásaink a képzelet szüleményei, nem a rajtuk szereplők mondták. • A Hócipő hírei álhírek. • A Képzelt riportok álinterjúk, nem az azokban nevesített személyek szólalnak meg bennük. • Legyen résen: oldalunkon a valódiak mellett alkalmanként álhirdetések is előfordulnak • A Föld gömbölyű.