A legkisebb is számít

Hócipő szerkesztőség
2010. 01. 27. · Hócipő 2010/02
A nagyság mindig relatív, nemcsak a termet, a történelmi nagyság is, hiszen az utókornál nincs kegyetlenebb, bár akikről most lesz szó, azok se mentek ezért a szomszédba. A nyolcvanas évek elején az egyik osztrák nagydíjat a 160 valahány centis Karl Blecha adta át a kereken 150 centis lengyel zsokénak, Mieczyslaw Melnickinek, mire a szpíker megjegyezte: nem is tudtam, hogy ilyen nagy belügyminiszterünk van! Bár azt szokták mondani, hogy a termettel nem illik viccelődni. Viszont ők sem szoktak. S velük sem volt túl egészséges, sokuk udvari humoristája bánta. Ennek ellenére viccek, anekdoták százai maradtak fenn róluk, azt már nem akadályozhatták meg. Majd mindegyikről könyvtárakat írtak össze, mi pályafutásukat is miniatürizálva, csak dióhéjban tekintjük át, udvartartásukat, pár különös szokásukat, s azt, hogy milyen hatást gyakoroltak a nőkre. A japán császárokat kihagyjuk, hiszen ők a népükhöz képest nem voltak kicsik, akik amúgy sem láthatták őket. Nyolcuk közül egyébként hárman is egy évben születtek, úgy látszik, 1892 nem minden nép számára volt szerencsés. Persze más kistermetűek is akadtak, akik a világ sorsát befolyásolták, Mahatma Gandhitól Teng Hsziao-Pingig, de róluk egy másik alkalommal.



NAGY SÁNDOR
(i.e. 356- i.e. 323)

Alexadrosznak nevezzük, nehogy valaki összetévessze az egykori szakszervezeti főmuftival vagy az Adagio együttes frontemberével. II. Fülöp makedón király fiaként látja meg a napvilágot, a mai macedónok előszeretettel azonosítják magukat vele, bár ők nyelvileg inkább a bolgárokhoz állnak közel, így annyi közük van hozzá, mint Alberto Sordinak Julius Ceasarhoz, vagy Demis Roussosnak Periklészhez. Az akkori makedónok viszont inkább egy görögökkel rokon népcsoport. Húszévesen kerül a trónra III. Alexandroszként, mivel egyik vezére szívességből apja nejét, a trónkövetelő Kleopátrát kislányával elégeti. Démoszthenész is hiába agitál ellene Athénban, akik Thébai polgáraival szövetkeznek, de Alexandrosz a nagy költő, Pindarosz háza kivételével a várost földig romboltatja. A perzsa birodalom következik, amely Egyiptomra, Szíriára és Palesztinára is kiterjed, bár még nem Egyesült Arab Köztársaság néven. Megalapítja Alexandriát, magát Alexandrosz fáraónak és Ámon-Ré fiának kiáltja ki. III. Dareiosz - nem azonos azzal, akinek a sok kincse volt, és megengedte a zsidóknak, hogy folytassák a templom építését - egyik satrapájához menekül, aki Baktria szabadságáért cserébe felajánlja őt Alexandrosznak, aki nem alkuszik, ezért Besszosz elmenekül Dareiosszal, majd hogy könnyítsen a holmiján, útközben megöleti. Alexandrosz viszont királyhoz méltón temeti el, a legyőzötteknek járó gesztus az is, hogy Média helytartójává egy perzsát nevez ki, manapság bizonyára főkurátornak neveznék.


- Kicsit Földközi-tenger alakúra sikerültem!

Következik a mai Afganisztán, ez valahogy mindenkinek kell, ahol szintén alapít egy Alexandriát, vagyis nem Sztálin találta ki, hogy mindent magáról nevez el. Megtalálja azt a hegyet is, amelyhez Prométheusz volt láncolva, de a lánc sajnos eltűnt. Itt szolgáltatják ki neki saját emberei Beszszoszt, akinek orrát és fülét levágják, majd ahol amaz Dareioszt megölette, Médiában keresztre feszítik. Amikor egy ivászaton egyik vezére dicsérni kezdi apját, dühében megöli, pedig ő mentette meg az életét Granikosznál. Kleitosz azért ivott, mert magas életkora miatt Baktriába helyezte, de ez így ugrik. Alexandrosz két napig sír, és megpróbál magával is végezni, környezete azzal mentegeti, hogy csak társaságban iszik. Baktriában elveszi Roxánát, aki Plutarkhosz szerint Ázsia legszebb asszonya. Bevezeti a perzsa udvari etikettet, hogy aki elé járul, az vesse térdre magát, de büszke katonái csak istenek előtt térdelnek, így csupán a perzsáknak lesz kötelező. Mindezek miatt lázadás fenyeget, ezért kísérői egy részét, udvari életrajzírójával egyetemben, kivégezteti.


- És kiket kedvelsz jobban?

Már csak India meghódítására van ideje, amely apró államokból áll, vagyis katonai ok nincs rá, de hát harci elefántokkal még nem volt dolga. Az egyik ütközetben veszik oda kedvenc lova, Bukephalosz, más leírások szerint előtte múlik ki végelgyengülésben, mivel 33 éves, már emiatt is kár kivégeztetni egy életrajzírót. Gazdájának is pont ennyit ad a sors. Előtte, 324-ben - mert ne feledjük, Krisztus előtt az évek is fordítva fogynak - Szuzában tízezer perzsa nőt ad össze tízezer görög és makedón harcossal, görög és perzsa katonáit akarva ezzel kibékíteni, de hogy biztosra menjen, adósságaikat is elengedi. Jó példaként feleségül veszi Dareiosz lányát, holott inkább csinos fiúk veszik körül, ivócimboráját s szeretőjét, Héphaisztiont vezírnek, hadvezérét, Ptolemaioszt előkóstolónak nevezi ki, pedig az se nyugdíjas állás. Előbbi hamarosan alkoholmérgezésben hal meg, Alexandrosz mély gyászba borul, többnapos böjtöt tart, és barátja emlékére annak orvosát is kivégezteti. Innen Babilonba megy Karthágó és Róma meghódításának a terveivel, egészen Gibraltárig, de vele is végez a malária, vagy az ital és a kicsapongás, hisz utóbbiban máig területi Guinnessrekordot tart. Egy oxfordi professzor szerint Roxána végez vele sztrichninnel, amit még Indiában szerez be, mivel féltékeny Héphaisztionra, s túl hosszúnak tartja halotti torát.


BONAPARTE NAPOLEON
(1769-1821)

Mivel nála csak Jézusról írtak több könyvet, csak a nőügyeivel foglalkozunk. Egy nyolc éve kiadott könyv szerint ezernyi szeretője ellenére is gyűlölte őket. Erről azért két másik szakértőt, Casanovát és Don Juant is meg kéne kérdezni. Nők! A legnagyszerűbb ajánlattevők közé tartoznak. A hatalom az, amit szeretnek. Ez a legjobb afrodiziákum - akárcsak számomra. Megszerzem, majd el is felejtem őket. Mindezt Szent Ilonán mondja egy segédtisztjének, aki alig várja, hogy kipurcanjon, és visszatérhessen Párizsba. A kis korzikait már ifjan erős nők veszik körül, állandóan motyogó anyja, s három húga, a szép Paulina, akit majd Párma hercegnőjévé tesz, Elisa, Toscana nagyhercegnője, Caroline, Murat marsall felesége, egyben a nápolyi alkirály neje lesz.


- Vigyázz, cserélhető vagy!

Bátyjuk gyakran kényszeríti szeretőit arra, hogy már az előszobában meztelenül várják, hogy a légyott három perc alatt meg legyen oldva, s ne tartson tovább, mint egy lágy tojás. Szerinte első felesége, Joséphine volt a leghálásabb nő, akit valaha ismert, bár ez talán csillapodott a váláskor. Joséphine - akit egy felbontott eljegyzés után vesz el - naplót vezet, amikor egy tábornok jár náluk, a következő a vacsora: pirított rombusz halfilék magabiztos férfi módjára, tatár angolna, velővel töltött uborka, csirkemelles tésztafelfújt besamellmártással, John Dory hal kaprimártással, fogolyfilé, hótojás, sonkával pirított fehér cékla, Madeira bor zselé, bundás narancsvirágkrém, Marie Antoinette lencséje sűrű borjúlében, articsóka hagymaecetben. Pedig hol van még a császárság, a magabiztos férfi viszont már rég megvan, aki hamarosan a koronát is a saját kezével teszi a fejére. A válás oka: szeretne egy fiút, amire egy 47 éves feleség már nemigen képes. Kihordására Ferenc császár legidősebb lányát szemeli ki, születésekor máris kinevezi Róma királyának, vagyis a Sasfiók nevet később kapja. Mária Lujza nem szívesen indul útnak, hisz nénikéje, akit Joséphine sűrű borjúlében tálalt fel az említett tábornoknak, nyaktiló alatt végezte nem is oly rég. Ezért a franciákat annyira meggyűlölte, hogy egyik babáját Napóleonnak nevezte el, és rendszeresen verte. Bár Napóleon először a Romanov-házból való Anna Pavlovna nagyhercegnőt szemeli ki, de őt a cár nem adja, s később sem sok babér terem neki arra. Így marad Ferenc lánya, akit mi főleg a Háry Jánosból ismerünk, s akit azzal tisztel meg, hogy nyilvánosan nem csalja meg, sőt a kedvéért megtanul keringőzni, pedig hol van még Johann Strauss.


- Mondd, ki az a Szent Ilona?

Felesége azzal hálálja meg, hogy a száműzöttel is levelez, persze eszében sincs követni, hiszen ekkor Párma hercegnőjeként már főlovászmestere, a félszemű Neipperg gróf teszi neki a szépet, akit vak Ámornak gúnyolnak, ennek ellenére négy gyerekszemmel ajándékozza meg. Napóleon legismertebb szeretője Walewska Mária, aki azt reméli, hogy a lengyel függetlenséget is ki tudja eszközölni nála, ezért a lengyel főnemesség megkéri Walewska grófot, hogy hazafias okokból ne ugráljon. Mária - akit később a vásznon Greta Garbo alakít - gyereket is szül neki, s még Elbára is követi a császárt, de utána már csak egy nő következik: Ilona.


SZTÁLIN
(1878-1953)

Joszif Visszarionovics Dzsugasviliként születik a grúziai Goriban, de nevével ellentétben semmit sem lehet visszacsinálni, amit tett. Apja írástudatlan cipész, anyja sem tud oroszul. Szoszónak becézi, és nagyon vigyáz rá, mivel három testvére is meghalt, akiket így később nem is kell kivégeztetnie. A papneveldéből kerül a tifliszi ortodox szemináriumba, de 1895 már a Kaukázuson túlra száműzött marxista forradalmi csoportokban találja, négy év múlva emiatt eltanácsolják a teológiáról, de később nem sok osztálytársa keresi fel. 1902-ben a batumi börtönbe zárják, ő később nem vesződik ennyit ellenfeleivel, akik néha nem is tudnak róla, hogy azok. Innen Irkutszkba deportálják, mert azért a cáriakat sem kell félteni, itt kap levelet Lenintől. 1904-ben megszökik, talán innen származik a Gulag ötlete, mert onnan csak a túlvilágra lehetett.


- Miért? Hitler is volt benne az év embere!

Ugrunk, mert nem a diktátorok ifjúkorával foglalkozunk, hanem amikor tehetségük már kiteljesedhet. Csak a börtönöket soroljuk, Vologda, Szolvicsegodszk, Baku, itt egy másik álnevén, Zakhar Grigorjan Melikjancként ül, de a kaukázusi alkirály öt évre kitiltja a Kaukázusból, mehet vissza a kimondhatatlan Szolvicsegodszkba, de hát a Melikjanc sem lehetett könnyű egy igazoltatáskor. 1914-ben már a sarkkörön túl, Kurejkában is ül, bár az -40 alatt nem túl egészséges. 1916-ban a vele ülő Kamenyev odaadja neki a zokniját, mert elfagy a lába, később az életét is, mert az ilyen apró szívességek sem akadályozzák meg egykori harcostársai módszeres ritkítását.

1917 februárjában Molotov átengedi neki a Pravda szerkesztését, de Lenin Finnországból küldözgetett cikkeit nem közli, mert Trockij szerint Koba ekkoriban mensevik eszméket hirdet, ezért később egy jégcsákány a jutalma Mexikóban. A forradalom győzelme, vagyis a Téli Palota kifosztása után Lenin hamarosan rábízza a Politikai Bizottságot, amely főtitkárrá választja, ami ekkor még egy súlytalan poszt, de Sztálin hamarosan rájön: hogy mi a lényeges, azt ő mondja meg. Lenint sorozatos agyvérzései és Fanja Kaplan néhány mérgezett golyója arra inti, hogy jobb lenne másra bízni az eklézsiát, ezért végrendeletében óva inti társait Sztálintól, s javaslatot tesz elmozdítására, amit Krupszkaja át is ad a KB-nak, de Sztálin eléri, hogy ne olvassák fel a kongresszuson, csak kisebb csoportoknak, azok leszerelésében már nagy a jártassága, csak le kell őket frakciózni. De mindegyiküknek fogadkozik, hogy megváltozik, akik így hamarosan állandóan éljenezhetik, némelyek még a kivégzésükön is. Sok nagy mondásából talán egy is elég lesz: A csizma nagyon kényelmes viselet, és hasznos is. Úgy pofán rúghatsz vele bárkit, hogy kiröpülnek a fogai.




- Beugrott, tehetek én róla?

Jelentősebb művei: az ukrajnai éhínség, amelyben több mint tízmillió embert éheztet teljesen feleslegesen, a Sztálin-barokk és a szocialista realizmus megteremtése, egyben leszámolás a modern orosz művészettel, amelyet oly nevek fémjeleznek, mint Meyerhold, Vahtangov, Bulgakov, Malevics, Majakovszkij, Sosztakovics, Eizenstein, néhányan ugyan átképzik magukat az életükért, s a Rettegett Iván is elég jó, holott Sztálint dicsőíti. A tisztogatásokban szinte mindegyik egykori társa eltűnik, Jagoda, Jezsov és Berija is egymást váltja, mivel a tisztogatókat is tisztogatják. Csak egyszer próbálják megbuktatni legálisan, a leningrádi párttitkár körül gyülekezve páran, de hamarosan nem találják Kirovot, halálát természetesen megkönnyezi. A magyar emigráció is erősen ritkul, hiszen indulnak a Benyovszky emléktúrák Kamcsatkába. Tízmillió másik turistával együtt még külügyminiszterének, Molotovnak a felesége is Szibériába kerül, nehogy a férje elkódorogjon külföldi tárgyalásai során.


- Már megint megbüntettek!

Az újabb világháború előtt sikeresen leszámol a hadseregével is, 3 marsallt, 12 tábornokot végeztet ki, élükön a zseniális Tuhacsevszkijjel, a többieket a német támadás után tizedeli meg, holott a Barbarossa-tervre Dóra időben figyelmezteti Svájcból, de nem hiszi el, hiszen 1939-ben Molotov és Ribbentrop szépen osztotta fel egymás közt Lengyelországot, majd Katynban húszezer lengyel tisztet az általuk megásatott árkokba temet. Amit viszont Putyin nem hisz el máig, és továbbra is a németekre fogja. Hálából a magyar földrajztudósra nyolc év kényszermunka vár. De a gyalogsággal is bajok vannak, mivel 1935-től már 12 éves gyerekeket is ki lehet végezni.


- Az ott még él!

Sztálin a haladás meggyorsítása érdekében az órát is átállítja, mivel későn kelő, és éjszaka szeret dolgozni, az egész államigazgatás is virraszt, hiszen bárkit behivathat éjfélkor a Kremlbe, ahonnan nincs is mindig visszaút. A németek kezére került fiát sem cseréli el a Sztálingrádban rekedt Paulusra, sőt Jákobot meg is akarja öletni, amiért ellene vallott. Utána másfél millió krími tatárral népesíti be Szibériát, ez valahogy a szívügye. Már csak egy zsidó orvosper van hátra, meg Kelet- Európa megszállása velünk egyetemben, amikor a Kreml toronyórája is elüti a tizenkettőt, a haldokló diktátor csak egy állatorvost enged a közelébe, talán ennyi ízlése még maradt. Berija később azzal dicsekszik, hogy ő mérgezte meg, de társai rárohannak a KB ülésén és leteperik, ahogy azt demokratikus országokban szokás.


ADOLF HITLER
(1889-1945)

Az osztrákok ügyességéről szokták mondani, hogy még azt is el tudták hitetni a világgal, hogy Beethoven osztrák volt, Hitlert pedig német. Adolf Schickelgruber pasztelljeit, meghitt csendéleteit, tájképeit ma is kiállítja néhány bátrabb múzeum, de Adolf bácsiként csinos unokahúgáról, Angela Raubalról is szívesen rajzolgat aktokat, aki 1931-ben gyanús körülmények között, Hitler pisztolyával a kezében hal meg, pedig egyedül ő szólíthatja kedves Adolfnak, s nemcsak közben. Az egykori káplár a sörpuccs után a börtönben úgy írja meg a Mein Kampfot, hogy a papírt és az írószert Richard Wagner angol menye, Winnifred biztosítja, akinek sógora, Chamberlain is híres antiszemita. Az angolszász vonalnál maradva, Chaplin is bekerül abba a 95 oldalas sárga könyvbe, amely az elpusztítandó híres zsidókat sorolja fel, s amit elég jó hatásfokkal meg is tesznek. Mivel Chaplin nem az, pszeudozsidóként van feltüntetve, további érdekesség, hogy még A diktátor előtt jelenik meg, talán erre is válaszul labdázik aztán a Földdel.




Amerikai fantomkép Hitlerről Berlin körülzárása idején, mert sokáig nem tudták biztosan, hogy meghalt, s ezzel körözték

A híres rendezőnő, Leni Riefenstahl, akinek 101 évet adott a sors, többnyire alulról fényképezi, Eva Braun pedig igen ritkán áll mellette, mivel többnyire a Berghof üvegkalitkájában él, de ott még akkor sem jöhet ki a szobájából, amikor a windsori herceg látogat el a Führerhez Mrs. Simpsonnal, ilyenkor kárpótlásként színes gyöngyöket kap, amelyeket egy segédtiszt választ ki. A félheréjű Hitler miatt több nő is öngyilkosságot követ el, hogy átható, világoskék szeme, vagy a hatalom a vonzóbb benne, azt kiki döntse el. Az első a 16 éves Mimi Reiter, 1926-ban. A második a nemcsak lefestett unokahúg, Geli. 1937. október elsején egy morfinista színésznő, Renate Müller - aki állítása szerint alkalmi viszonyt folytat vele - éppen az ablakon néz ki, amikor a kapu előtt megáll egy autó, és négy SS-tiszt száll ki belőle. Mire rémületében kiugrik az ablakon és meghal, de az is lehet, hogy felmentek előtte. Unity Milford, egy Hitlert bálványozó angol arisztokrata nő halántékon lövi magát, Inge Ley, a kölni gauleiter Hitlerbe szerelmes felesége szintén egy szálloda ablakából katapultál. S ott van még Eva Braun, aki két sikertelen öngyilkosság után 1945. április 30-án önként követi a Führert a halálba, ám kedvese nászajándékul még kivégezteti arája sógorát.


- Éva, Blondi marad, maga menjen be, megjött a
windsori herceg és a neje!

Hitler pályafutása elválaszthatatlan propagandaminiszterétől, Goebbels ötlete a Reichstag felgyújtása és a Kristályéjszaka is. Hitlert már 1922-ben fénylő csillagnak nevezi, bár négy évre rá szembefordul vele. Később a német kultúra és művészet minisztere is, több kötetre rúgó naplójában szeretőit is precízen feljegyzi, a nemi aktusokat pedig sorszámozza. Robusztus termetű felesége mellett több színésznővel van viszonya, ehhez luxusvillát tart fenn, Velencében pedig jachtot. Ez nem akadályozza meg családszeretetét, amelyet hat gyermeke bizonyít, bár az ismert körülmények miatt egyikük se nőhet fel. A lágerparancsnok Hössnek is egyik gyermeke Dachauban, a másik Auschwitzban születik. Goebbelsék házasságát többször a Führer hozza rendbe, például amikor egy cseh színésznő miatt majdnem elválnak. Magda mostohaapja egy zsidó kereskedő, első szerelme egy orosz cionista, Hoover elnök unokaöccsét pedig annyira elbűvöli Amerikában, hogy később utána utazik, megkérni a kezét. A Hitler végrendeletében utódnak jelölt Goebbels állítólag próbálkozna a meneküléssel, ám a birodalom First Ladyjeként számon tartott Magda nem hajlandó elhagyni a Führert, miként a régi germán asszonyok és szolgálók, miután uruk elesett a harctéren. De inkább Goebbels utolsó nagy rendezése ez. A Führer halálát követő napon, május elsején fehérbe öltöztetett gyerekeikbe egy orvos mérget fecskendez. Magda szőke haját feltűzve, kisminkelve, elegáns fekete ruhában, fehér glaszékesztyűben férjébe karolva felmegy a bunker kertjébe, ahol férje főbe lövi magát, ő pedig ciánkapszulát vesz be. Egy napig mégiscsak ő volt a First Lady.


MUSSOLINI
(1883-1945)

Apja egy elkötelezett szocialista kovácsmester, anyja tanítónő, két testvérével a konyhában lakik. Eleinte nem is beszél, később annál többet, s az anarchizmus felé hajlik, egy orosz emigránsnő, Angelika Balabanova segíti kikupálódni Svájcban, ahol akkoriban Lenin is órákat vesz. Megtanul franciául és valamelyest németül, ezt később egy szoros szövetséggel kompenzálja. A Monarchiához tartozó Trentóban szindikalista lapot szerkeszt, Ferenc József látogatásakor letartóztatják és kizsuppolják, pedig hol van még a szarajevói Fekete Kéz.


- Még hogy én kicsi vagyok?

Átveszi a L’Avanti szerkesztését, majd a világháborúban megalapítja a Popoli di Italiát és bevonul, így figyelme a katonaviselt kispolgárok, ahogy ő nevezi, a lövészárkok arisztokráciája felé fordul. 1919-ben megalakul az ókori Róma igazságszolgáltatását szimbolizáló összefont vesszőnyalábot, azaz a fascest jelképéül választó Fascio di Combattimento, a Csatabárd, amely, akár később az SA, elsősorban az utcán erős, hogy mai magyar példákat ne említsünk. 105 halott árán 35 képviselőjük kerül a parlamentbe. De hiába alakulnak át Nemzeti Fasiszta Párttá, taglétszámuk alig hatoda a szocialistákénak, ekkor indul a nagy menetelés Rómába, a király pedig az ostromállapot kihirdetése helyett inkább kormányalakítási megbízást ad neki.


- És még hármat!

Létrejön a Fasiszta Nagytanács, holott ekkor Hitler leszerelt káplárként még csak müncheni kocsmákban próbálkozik. 1924-ben csalásokkal a választásokon is győznek, ez ellen Matteotti képviselő szót emel, ami néhány golyótól elhalkul. III. Viktor Emánuel megint tétovázik, később már ezt sem teheti. Mussolini feloszlatja a parlamentet, betiltja az ellenzéki sajtót, bevezeti az internálást, s egyszerre hét minisztériumot vezet. De korántsem mint Hófehérke, mivel emberei ekkor már inkább feketeingesek. Vagyis több kérdésben Hitler és Sztálin is tanítómesterének tekinthető, már abban is, hogy mindhármuk először a kérdéseket szünteti meg. A lateráni egyezményben a katolicizmust államvallásnak ismeri el, s létrejön a független Vatikán. A Fasiszta Nagytanács jóváhagyása nélkül senki sem lehet újságíró, az oktatásügyben mindenkinek fel kell esküdnie a fasizmus építésére és védelmére.


- Nem kivégzés, povedálás!

Felépül a Rex óceánjáró, amelyet az Amarcord hősei is megcsodálnak, a tengerre ki evezve. Megszállja Korfut, Albániában trónra segíti Zogut, akinek királynéját Apponyi Geraldine bárónő személyében mi biztosítjuk, elfoglalja Abesszíniát, s Líbiát is kinézi magának. Később III. Viktor Emánuel másodállásban az albán királyságot és az etióp császárságot is felvállalja. A Duce Hitlerre eleinte haragszik, mert az első anschluss-kísérlet idején megöleti barátját, Dollfuss osztrák kancellárt, de aztán rájön, hogy a Berlin-Róma tengely jobb egy következő merényletnél. Elfoglalja Korzikát és Tuniszt, s Egyiptommal is kacérkodik, hátha ettől egyesíti magában Napóleon és Hannibál tehetségét, valamint Kleopátra vonzerejét, de a hatalmas Máltával nem bír. Hadat üzen a franciáknak és az angoloknak, amibe még Julius Caesar bicskája is beletörött, majd a görögöknek megy neki, hogy teljes pompájában visszaállíthassa a Római Birodalmat. Közepes földrajzosztályzata ekkor áll először bosszút rajta, s mivel pechére a szövetségesek, Garibaldihoz hasonlóan, Szicíliát nézik ki a második partraszállásra, hamarosan elfogja a Nagytanács, de Skorzeny ekkor még kiszabadítja egy szigorúan őrzött turistaházból.


- És most átúszunk a tengeren!


- Ez már Abesszína?


- Fellini? Ki az?

Hitler egy északolasz bábállam fejévé teszi, de a feje ettől kezdve állandó veszélyben van, ráadásul Clara Petacci sem szabadul soha mellőle, a vejét mindenesetre kivégezteti. Meglátogatja Hitlert, aki igen zsémbesen fogadja, mivel éppen akkor akarta Tom Cruise, azaz Stauffenberg ezredes a levegőbe repíteni. Mivel neki se bunkerje, se bigája, gépkocsival próbál Svájcba átlógni, hogy onnan Madridba repüljenek, ahol Petacci bátyja konzul, ám a Duce hiába húzza szemébe sapkáját, egy partizánvezér felismeri, s Hitler öngyilkossága előtt két nappal végeznek vele egy kanyarban valami hevenyészett parancs alapján. Szeretője is mellé bújik, mert nem tudja, hogy kivégzés következik, utána lábuknál fogva felakasztva egy milánói benzinkutat díszítenek napokig, ahol mindenki kővel hajigálhatja őket, ez sokkal egyszerűbb, mint egy hónapokig tartó főtárgyalás, mögötte százezer másik vádlottal.
(Folytatjuk)
HÓCIPŐ AZ ÚJSÁGOSNÁL
2024/22  •  X. 23. – XI. 5.
Para-Kovács Imre ha magyar lesz mindenki a bolygón, mi akkor is előbb voltunk magyarok, mint ők! Váncsa István: Kóstólt-e már vattacukor ízű tücsöksnacket? Hát libatepertő ízű vattacukrot? Smuzewitz Ilona: az euró luxuscikk lett, ahogy az élelmiszer is, az oligarchák idegesek, rövidesen már csak egymástól tudnak lopni Farkasházy Tivadar Orbán Balázs utcát talált a Gyógyszergyár utcában Havas Henrik megtudta, hogy hazánkban ezentúl a sikeresség mutatója nem a GDP lesz, hanem a Bruttó Nemzeti Boldogság Lendvai Ildikó: a Nemzeti Konzultáció mindig felvidít, örömöt okoz, ha hülyének néznek! Dési János: az igazság bolsi-libsi trükk, nem csoda, hogy be is tiltották a múlt héten Farkasházy és Verebes a Magyar Rádió gengszterek által bontásra ítélt egykori szellemi központjáról, a Pagodáról Nem Lehet Más az Ungárpetya – búcsúzunk az LMP-től A Heti Kamu megtudta: ezentúl utasok is vezethetik a MÁV-szerelvényeket, ha a masinisztának lejár a munkaideje
GYENGÉBBEK KEDVÉÉRT Képaláírásaink a képzelet szüleményei, nem a rajtuk szereplők mondták. • A Hócipő hírei álhírek. • A Képzelt riportok álinterjúk, nem az azokban nevesített személyek szólalnak meg bennük. • Legyen résen: oldalunkon a valódiak mellett alkalmanként álhirdetések is előfordulnak • A Föld gömbölyű.