Bujdosók II.

Hócipő szerkesztőség
2010. 01. 13. · Hócipő 2010/01
RÓZSA SÁNDOR

Apját lólopásért akasztják fel, ő két meddő tehénnel kezdi, így kerül 23 évesen a szegedi börtönbe, s analfabétaként is kerül ki, mert akkoriban még nem lehet ott érettségizni. Szökése után legalább 60 újabb esemény fűződik a nevéhez, amelyért visszakerülhetne, többek közt megöl két katonát, s a makói csendbiztost. 1845-ben kegyelmi kérvényt nyújt be a királyhoz, hogy szeretne becsületesen élni, de elutasítják. 1848 októberében 150 fős csapatával a Honvédelmi Bizottmány mentelmével csatlakozik a szabadságharchoz, szokatlan kinézetükkel és harcmodorukkal eleinte sikereket érnek el, de nem sokáig tűrik a fegyelmezettséget, ezért hamarosan feloszlatják őket.


- Bújj el a pusztán!

Világos után tízezer forint vérdíjat tűznek a fejére, így sem sikerül sokáig kézre keríteni, pedig a körözés olyan fontos dolgokat is közöl róla, hogy gyalog, lóháton vagy kocsival közlekedik. Csak 1857-ben adja fel egy komája, ám népszerűsége és a szabadságharcban való részvétele miatt nem merik felakasztani, ezért életfogytiglani börtönre ítélik. Kufsteinbe kerül, ahol vasárnaponként pénzért lehet nézegetni a piactéren mint az egyetlen köztörvényest, majd Theresienstadtba viszik át, 1868-ban amnesztiát kap. Szabadulása után postakocsikat, vonatokat rabol ki, Peőfiszállás mellett egyszer a síneket felszedve nyolcadmagával siklatja ki a szerelvényt. Pechére katonák utaznak rajta, akik hét társát lelövik, térdét golyó roncsolja szét, így újra elfogják. Halálra ítélik, amit 20 évi börtönre változtatnak, de ismét megszökik. Ráday Gedeon királyi biztos hamarosan kézre keríti, megint életfogytot kap. A börtönben ruhákat varr és harisnyákat köt, 1878-ban hal meg gümőkórban a szamosújvári fegyházban.


GRÓF MONTE CRISTO

Edmond Dantes boldog vőlegényként, friss kapitányként éppen készül elvenni egy jó nevű német autómárkát, amikor 3+1 gaz összeesküvő If várába juttatja. 15 évig rostokol itt, s mivel nem doktor Kotász, hanem Faria abbé a cellatársa, igencsak torzonborz alak lesz belőle, holott Napóleon ennyi idő alatt megszökik Elbáról, és Waterloon át meg sem áll Szent Ilonáig. Az abbé se örül neki eleinte, mivel öt évig fúrt egy lyukat, de a remélt tenger helyett Edmond Dantesbe botlik. Ő még régebbi lakó, és pont az ellenkező politikai alakulat teszi őt taccsra, vagyis az életfogyt gyakrabban egyéni érdek, mint társadalmi, legalábbis idősebb Dumas korában. Na mindegy, amikor az írónak az abbéról már nem jut semmi az eszébe, szépen kiírja a sorozatból, de amaz halála előtt egy tervrajzot ad át Dantesnek, hol a Sforzák kincse. Edmond magát varrja be a csontsovány abbé helyett a zsákba, amiért a fegyőrök szakszervezete majdnem panaszt emel, de mivel nem tudnak írni, csak bedobják a tengerbe.


- Mercedes, a maga kocsijával megyünk?

A tizedik filmváltozatban a nagyobb bevétel reményében átírják ezt a részt, de mi maradjunk a történelmi hűségnél, hiszen a klasszikus kalandregények mind megtörténtek. Dantes gróf Monte Cristóként tér vissza, és legalább annyi disznóságot követ el, mint ellene az összeesküvők, távírászt pénzel le, spanyol híreket hamisít, rávesz egy szélhámost, hogy Cavalcanti márkinak adva ki magát, rablógyilkosságot kövessen el, és így tovább. De az író is megéri a pénzét, mert három törvénytelen gyermeke is volt, az egyik, akinek egy közönséges szabónő az anyja, a dédi pedig Haiti szigetén egy fekete rabszolganő, még a keresztnevét is felveszi és olyan szívszaggató történetekkel szélhámoskodik később, mint A kaméliás hölgy.


SÁNDOR MÁTYÁS

Kevesen tudják, hogy id. Dumas négy bőrt is lehúz Monte Cristóról, a továbbiak: Holt kéz, A világ ura, A milliomos menyasszony. Az ötödiket már Verne, akinek annyira megtetszik, hogy átteszi hozzánk, ahol Sándor Mátyás mellett egy Báthory és egy Szathmáry is sínylődik a trieszti börtönben, de mivel három szökevénnyel túl terjengős lenne a történet, egyikük a cellában szóval tartja a fegyőröket, amíg társai lemásznak a villámhárítón, de pechjükre éppen hatalmas égzengés közepette, szóval nagyon megégnek, s később Báthoryt is elfogják. Verne persze azt állítja, hogy Sándor Mátyást egy barátjáról, a vele levelező Habsburg-Toscanai Lajos Szalvátor főhercegről mintázta, pedig Habsburgok ritkán harcoltak a magyar szabadságért. Bár tény, hogy az illető Rudolf barátjaként progresszív, liberális és antiklerikális gondolkodású fiatalember, s amikor a trónörököst elteszik láb alól, kiválik a császári családból, és Johann Orthként polgári nevet vesz fel, ám arról nincs tudomásunk, rokonságban áll-e a kiváló futballistával. Ráadásul elvesz egy balett-táncosnőt, így még a birodalomból is távoznia kell, ám a Horn-fok viharában hajójuk eltűnik, talán azzal akarta megvigasztalni Verne a családot, hogy Sándor Mátyásként visszahozta, bár anyja, Mária Antónia hercegnő meg se merte siratni.


- Csak engem nem tudnak feltámasztani.

Szóval ő is megérne egy regényt, de térjünk vissza az eredetihez, amelynek francia címe Mathias Sandorf, a jó ég tudja, ez a betű hogyan került a végére. Ellenfele, a gaz Torontál, aki nem szőnyeg, hanem bankár, mint Daglars Dumasnál, az ő lánya is beleszeret Báthory fiába, szóval kissé ugyanaz a mese, mint ami Mercedes fiát arra bírja, hogy hajnalban Monte Cristóval lövöldözzön. A másik gazember neve is remek, Sárkány, vagyis egy közismert vitorlás. S ott van még két bérgyilkos, akik az elején Sándor Mátyás helyett a nejét robbantják fel, illetve az egyik, mert a másikat a gaz osztrákok az ígéret ellenére kivégzik, mint ahogy ez már Tosca vőlegényével is megtörtént Puccininál. Sándor Mátyás a csodatévő, s Báthory Pétert feltámasztó Antekritt doktorként Nemo kapitányra is hasonlít, akinek viszont szabad életként csak a tenger mélye marad. Hja, a híres kalandregények motívumai legalább úgy ismétlődnek, mint Johann Strauss melódiái.


JEAN VALJEAN

Egy kenyér ellopásáért favágó létére követ tör a touloni fegyházban, 19 évnyi raboskodás után feltételesen szabadul. Éhesen vándorol az országban, s Digne püspöke megvendégeli őt egy éjszakára, de Valjean még az éjjel ellopja ezüst gyertyatartóit, és eltűnik. Elfogják és visszahurcolják, a károsult azonban azt füllenti, hogy önként adta át, így mentve meg vendégét a visszaesőknek járó gályarabságtól. E jóság láttára Valjean megtér, és hat év múlva számos jócselekedetet hajt végre, holott ekkor már gazdag kapitalista, akinek csak az a szerencséje, hogy nem botlott soha Marx Károlyba vagy Engels Frigyesbe. Ráadásul roppant ismerősnek tűnik Javert felügyelőnek, aki a touloni fegyházban gyerekeskedett, s addig nem nyugszik, amíg nem dugja ismét rács mögé, ám egy hozzá hasonlító szerencsétlent kap el helyette, így Valjean felfedi magát, ne más kerüljön miatta a gályára. Jóval később Javert-t megint boldogság tölti el, mert tanúja lesz, amint Valjean egy általa kifosztott embert cipel a párizsi csatornákon át egy forradalom alkalmából. Amikor rájön, hogy ismét tévedett, Valjean helyett magát bilincseli meg, nehogy kedve támadjon kiúszni a Szajnából, amibe beleugrik. No nem azért, mert egy jó ember után kutakodott fél életében, hanem mert az menti meg az életét, amikor futni hagyja, holott a forradalmárok mint kémet az ő gondjaira bízzák, hogy lepuffantsa.


- Ezt Wajda is jól megcsinálhatta volna!

S amit Valjean nem tesz meg, azt ő sem, amikor elfoghatná, ő is elengedi, holott egész életében a törvény őre volt, Valjean pedig vétett ellene, még ha ezerszer jóvá is tette, ez viszont már annyira bonyolult a számára, hogy inkább a zavaros vízbe veti magát, mivel már olyan közel a könyv vége, hogy addig úgysem tudná kibogozni.


NEMO KAPITÁNY

Aronnax természettudós expedícióját most hagyjuk, pontosabban ugorjunk át rajta hamar, szóval egy tengeri szörny után kutatva csáklyázzák meg a Nautilust, amely egy villanyárammal hajtott tengeralattjáró, Verne ugyanis Nostradamuson is túltett. Az ő kalandjaik, a tenger alatti búvárruhás vadászatok, a koralltemető, a szuezi átjáró, Szantorini-szigete, a Vigo-öböl, Atlantisz, a Déli-sark, a jégbörtön, a polipok, a vihar a Golf-áramlatban most mellékesek, talán majd egy tudományos Hócipő-sorozatban megemlítjük, hogy a Déli-sarkra azért nehéz a víz alatt eljutni, s nem biztos, hogy vörös tufából áll, de ezúttal a vendéglátó köti le figyelmünket, aki hindu hercegként természetesen India függetlenségéért harcol a gaz angolok ellen. Franciák ellen viszonylag ritkán teszik Verne műveiben, ahogy Cooper ötkötetes Nagy indiánkönyvében is mindig a francia zsoldban álló rézbőrűek a gonoszok. Nemo kapitány A rejtelmes sziget végén összetalálkozik a Grant kapitány gyermekeinek egyik hősével is, s csak ekkor tudjuk meg különös előéletét, amit Verne addig nyolcszáz oldalon titokban tart.


- James Mason, Kirk Douglas, Peter Lorre, csak nem akar
ennél jobb társaságot?

Dakkar hercege, Bundelkund rádzsájának a fia, aki az általa gyűlölt Angliában tanul, mint manapság gazdag nigériai bankárok fiai, 1849-ben tér vissza, előkelő indus lányt véve el, s bácsikájára, Tippu Szahibra emlékezve a szipojlázadás vezére lesz, húsz ütközetben tízszer sebesül meg, egész családja életével fizet ezért, ő a hegyekbe menekül, majd húsz emberével mást eszel ki, s a tengerek vándora lesz, elektromosság által hajtott tengeralattjárót építve, hála Angliában szerzett tudásának, a vigói öbölben elsüllyedt spanyol gályák kincse révén pedig pénzelni is tudja a szabadságukért küzdőket, már a francia gyarmatokon kivéve. S amikor emberei sorra meghalnak, a Lincoln-sziget mélyébe kormányozza a Nautilust, hogy mindezt még elmesélhesse következő regénye szereplőinek.


BORUS DEMETER

Verne másik, eleinte magyar hőse, a dunai révkalauz, aki a nemzetközi szövetség horgászversenyén mindkét nagydíjat elnyeri, s szenzációs bejelentést tesz, úgy csorog le a Dunán a Fekete-erdőtől a Fekete-tengerig, hogy csak annak halaival tartja fenn magát, amit azért ma nehezen élne túl. Ám mellé szegődik egy magát kereskedőnek kiadó rendőrkopó. Hamarosan kiderül, Borus sem az, akinek mondja magát, hanem Serge Ladko. Dragos nyomozó pedig meg van győződve, hogy ő vezeti azt a rablóbandát, amely a Duna menti kastélyokat kifosztja. Verne bizonyára ide álmodta a Loire menti kastélyokat, akár Shakespeare a cseh tengert, na mindegy, ezeket Striga fosztja ki, a dunai hajósra terelve a gyanút, akit emiatt őrizetbe vesznek, de a 14 méter magas cellából is lemászik, ám ladikjában Dragos várja, aki már tudja, hogy nem bűnöző, utol is érik Striga bandáját, akit Bujtor révén ezúttal Sándor Mátyás személyesít meg. Ladko leüti a révkalauzait, hiszen nélkülük nem tudják elérni a tengert a Duna deltájában, mert ekkor Lajkó Félixnek még nincs háza arra.


- Ettől az olajoshaltól lehetek ilyen rosszul.

Ladko célja persze nem a horgászrekord, hanem csatlakozást találni a bolgár hazafiakhoz, akiknek Ruszcsukban a vezére, hiszen hamarosan kezdődik az orosz--török háború. A hatvanas években se a látványosságért cipeltek keresztül egy imperialista bálnát az országon, hanem lemérni, milyen utakon férnek el az orosz rakéták, de erről inkább Tarr Béla filmjét, a Werckmeister harmóniákat ajánljuk.


PAPPILON

Henri Charriére egy ártatlan mackós, akit - szerinte - tévedésből ítélnek el egy strici meggyilkolása miatt, ezért a festői Francia Guyanához közeli Ördögszigetre kerül, ahol Dreyfus kapitány is raboskodott, de őt Zola kiszabadítja.


- Ma mikor vernek:

Pillangóval viszont senki se törődik, így megvárva a II. világháború végét - 1945-ben megszökik, ami először neki sikerül a kopár szigetről, sőt háromszor is, előbb a valóságban, aztán az általa írt könyvben, végül filmen, melyben Steve McQueen játssza, Dustin Hoffman viszont ott marad zöldséget termeszteni, mert nem bízik a dagályban, hogy kiviszi a nyílt tengerre.


RONALD BIGGS

1963. augusztus 8-án állítja meg hamis tilos jelzéssel a brit királyi posta Glasgow-ból Londonba tartó vonatát, 15 társával 2,6 millió akkori fontot emelve el, a 120 postazsák tartalma ma 40 milliót érne. Fegyver ugyan nem dördül el, de a postavonat vezetőjét nyomorékká verik. A banda még a rablás évében lebukik, s Biggs 30 esztendőre bevonul London hírhedt Wandsworth börtönébe, ahonnan két év múlva összecsomózott kötélhágcsón megszökik. Párizsi és ausztráliai kitérővel Rióban telepedik le, felveszi a brazil állampolgárságot, és családot alapít, mivel a két ország között nincs kiadatási szerződés.


- Nem voltak szigorúan ellenőrzött vonatok!

Gyereke is születik, mert a helyi törvények tiltják a kiskorúakat nevelő gyanúsítottak kiszolgáltatását külföldi államoknak. 2001-re elfogy a pénze, s mivel egészsége is megrendül, hazatér, a sztoriért a The Sun bérel neki repülőt, mely a királyi légierő támaszpontján száll le. Ám a brit igazságszolgáltatás idős kora ellenére se lát okot az ítélet megsemmisítésére, így Biggs - aki tovább volt szökésben, mint amennyit börtönben kellett volna ülnie - ott folytatja, ahol 36 évvel korábban felfüggesztette. Augusztusban a hatóságok javasolják a halálos beteg szabadlábra helyezését, de Straw igazságügyi miniszter nem hagyja jóvá, mivel sosem tanúsított megbánást, tán majd az utolsó kenetnél, s akkor szabadon engedi.
HÓCIPŐ AZ ÚJSÁGOSNÁL
2024/24  •  XI. 20. – XII. 3.
Nézze meg képeinket Magyar Péter bepoloskázásáról! Para-Kovács Imre nem tartja valószínűnek, hogy Magyar Péter szaglóhártyájának regenerálódása után Buddhává változik Farkasházy Tivadar: Orbán Ráhel milliókért öltözött orosz zászlónak október 23-án Váncsa István: mi köze a magyar-argentin űripari együttműködésnek a honvédelem rendszerét feltörő, nem biztos, hogy orosz hekkerekhez? Smuzewitz Ilona: Az amerikai választás visszaadta Semjén hitét. Amerika normális, tehát Semjén is normális, őrület, hogy mennyire! Havas Henrik megtudta a karmelitában, hogy milyen nagy és gazdag lesz Magyarország, amely még nem elég nagy és gazdag, de az lesz! Dési János: nem érti, hogy háborús vészhelyzet és háborús infláció idején miért is töltenék a honvédek a S.E.R.E.G. című sorozat kritizálásával az idejüket? Verebes István újabb Örkényiádái A Heti Kamu megtudta, hogy hatalmasra nőttek Rogán Antal fülei, és mindent hall, ami Budapesten történik
GYENGÉBBEK KEDVÉÉRT Képaláírásaink a képzelet szüleményei, nem a rajtuk szereplők mondták. • A Hócipő hírei álhírek. • A Képzelt riportok álinterjúk, nem az azokban nevesített személyek szólalnak meg bennük. • Legyen résen: oldalunkon a valódiak mellett alkalmanként álhirdetések is előfordulnak • A Föld gömbölyű.