A gázcsap rossz vége

Makai József
2007. 12. 19. · Hócipő 2007/26

Milyen Oroszországot akarjunk? Ha Oroszország gyenge, attól lehet rettegni, hogy képes-e felügyelni nukleáris arzenálját. Jön-e valami félőrült puccsista, aki megszerzi a hatalmat, visszaállítja a gulágos kommunista Szovjetuniót, és nekiront a Nyugatnak. Vagy elkezdi zsarolni, hogy felrobbantja a nukleáris robbanófejeket, ha nem kap sok pénzt. Ha viszont Oroszország erős, mert felment az olaj és a gáz ára, akkor attól lehet rettegni, hogy elkezdi zsarolni a Nyugatot, még több pénzt követelve a gázért és az olajért. Ellenkező esetben elzárja a csapot.

Eddig csak ez utóbbi félelem igazolódott be.

Ezért a gyenge, a kaotikus viszonyokkal megbirkózni képtelen

Oroszországgal kellemesebb együtt élni. Különösen, ha nem vagyunk oroszok.

Lehet persze arra számítani, hogy az üzletben még az oroszok is képesek racionálisan viselkedni, elvégre el akarják adni a gázukat. Ezért ha sokat akadékoskodnak, azt lehet mondani nekik, hogy vigyék máshova. Legfeljebb eladják a kínaiaknak.

Bajlódjon velük Peking. Ebben csak annyi lehet a probléma, hogy Európának fogalma sincs, miként pótolja az orosz gázt. Amíg a tudósok rá nem jönnek, hogyan lehet a kérődző állatokból kifejni a metánt.

Amennyiben az oroszok mégis normálisan viselkednének, akkor jó eséllyel számíthatunk arra, hogy az ukránok úgyis ellopják a gázszállítmányt. A gáznak egyébként világpiaci ára van. Ami Magyarországon annyit jelent, hogy mindig drágul.

Ezért jó, hogy Magyarországon annyi feltáratlan gázmező van, hogy még a Hunfokos Szövetség sem győzi sámánjaival elfoglalni őket.

Sámándobostortát esznek. Mert puffaszt.

Magyarországra számos vezetéken nem jön a gáz. Különösen a meg nem épült vezetékeken nem jön. Most legutóbb azt ígérték, hogy a Déli Áramlat nevű gázvezeték is eléri Magyarországot, hogy azon se jöjjön.

Ideje is lenne megszabadulni a gázfüggőségtől. És még több orosz kőolajat vásárolni. Lehetőség szerint akkor, amikor a legdrágább. Hadd örüljenek.

A kormány nagyon taktikusan lavíroz az uniós és az orosz érdekeltségű vezetékek között. Most már sem Brüsszelben, sem Washingtonban, de talán még Moszkvában sem tudják, mit akar Budapest. Budapesten pedig már rég nem tudják. Aki szembejön, annak támogatják a vezetékét.

Sehol sincs stabil demokrácia, ahol hatalmas olaj- és gázkészletek vannak. A kivétel Magyarország. Se energiahordozó, se stabilitás.