Már a spájzban vannak...

Trunkó Barnabás
2007. 08. 15. · Hócipő 2007/17

Ha most vasárnap lennének a választások, minden bizonnyal egy patkány nyerné!

Az új Walt Disney-produkció főhősének, a Rémy nevű rágcsálónak a népszerűsége ugyanis mindent felülmúl. Disneyék gyakorlatilag már feldolgozták az egész Brehmet: egy Mickey nevű egértől kezdve a csámpás Donald kacsán és a szende Bambin keresztül egészen a foltos dalmatákig, meg az oroszlánokig. Most a patkány (rattus) került sorra.


- Ha ezt egyszer a Stahl Juditnak elmesélem...!

Bár a film Walt Disney-logó alatt fut, minden vájt fülű/szemű pixelrajongó tudja, hogy a mozit az újkori digitális animáció zászlóshajója és trónkövetelője, a Pixar cég jegyzi. A rajzfilmstúdiókban ugyanis már hiába keresnénk celluloidfóliákat, 3B-s grafitceruzákat és puha nyestecseteket: mindezt felváltották a gigabájtok. A két stúdió sokáig konkurens volt a piacon, majd a Disney együttműködést ajánlott (vö.: OMV-Mol), és amikor ez beindult, a nagy hal úgy felzabálta a kis halat, mint ahogy azt a Pixar a Némo nyomában című mozijában oly’ szemléletesen megrajzolta.

Na de térjünk vissza a filmre! A padlizsánt és a cukkinit vékony szeletekre vágjuk, besózzuk, majd állni hagyjuk, 30 perc múlva leöblítjük, és szárazra törüljük. Forró olajban megfuttatjuk az összevágott vöröshagymát, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, a padlizsánt, a cukkinit és a kockára vágott paprikát. Csipetnyi sót és borsot szórunk rá, majd megpároljuk. Tíz perc múlva beletesszük a lehéjazott, kockára vágott paradicsomot, és fedő alatt puhára főzzük. Ez a ratatouille. Ami nálunk a szent keresztségben a lecsó (L’ecsó) címet kapta. Ez rendjén is való, bár a Pixar gyakran tetten érhető, finom humorára vall, hogy az eredeti cím a patkány francia nevére is hajaz.


- Ne parázzál, nem az ÁNTSZ-től jöttem!

A film főhőse ugyanis egy bájos patkány. Nálunk a patkánynak elég rossz a PR-ja, bár fővárosunkban nemzedékek nőttek fel úgy, hogy soha nem láttak csupaszfarkút, mert Budapest az egyetlen olyan főváros, ahonnan a komcsi bábolnások annak idején elüldözték a rágcsálókat. (Bár a mostani szlömösödés újból biztató lehet a világvárosi fauna számára.) De a film Párizsban játszódik, ahol még a frankomán magyar turisták is gyakran láthatnak patkányokat, ha máshol nem, hát a metróállomások sínjei között.

A Rémy nevű rágcsáló, megunva fajtársai igénytelen tobzódását a szemétdombon, nemcsak hódol a kulináris élvezeteknek, hanem maga is kreatívan főz. Jó sorsa szerencsére a francia gasztronómia katedrálisába, Gusteau mester párizsi éttermébe irányítja, ahol hóna alá nyúl egy balfék takarítófiúnak, és sztárséfet csinál belőle, no meg magából is. A forgatókönyv amúgy nem múlja felül a Grimm Brothers Hófehérke-Hamupipőke vonulatát, csak itt a gonosz boszorkányt/mostohát egy gyomorbeteg kinézetű gasztrokritikus pótolja. A Pixar-csapat a közepes sztori egyes elemeit jó érzékkel emeli ki (testvér- család kapcsolat, szerelmi szál), de még a Zsanett-ügy óta különös érdeklődést kiváltó DNS-vizsgálat is szerepet kap benne. A toleranciahiányos öregasszony patkánygyűlölő, féktelen lövöldözése meg sokáig emlékezetes action marad.

A filmek elsősorban nem az emberi agynak vagy a szívnek szólnak, hanem főleg a szemnek. Ilyen szempontból a L’ecsó azért lenyűgöző alkotás, mert perzsel belőle a profizmus. A Pixar-animátorok - Brad Bird nagymágussal az élen - főzőórákat vettek, beköltöztek a listavezető Thomas Keller szuperséf boszorkánykonyhájába, hetekig tanulmányoztak egy-egy hagymaszeletet, maguk mellé vették a világ legelismertebb patkányszakértőjét, szakácsruhába öltözve maguk ugrottak be a párizsi csatornába, hogy élethűen ábrázolhassák az ázott gúnyát. Még arra is vállalkoztak, hogy filmvászonra rajzolják az ízeket(!). Ebben a csapatban még a produkció cateringese is nyilván a szakma legjobbja volt.

Hazánkban jelenleg ezt az imponáló profizmust irigykedve szemléljük; esetleg csak cinikus, hiátusokkal terhes analógiákat emlegethetünk, főleg a közélet és a politika területéről.


- Állítólag 50 forint lesz a tojás!

Szóval: a bájos kis patkány berobbant a gasztronómia történetébe: Nigella Lawson, Jamie Oliver, Keith Floyd és Benke Laci bácsi szögre akaszthatják a főzőkanalat. Valószínűleg már karácsonyra megjelenik a könyvpiacon Rémy válogatott receptjeinek gyűjteménye, amibe a magyar kiadó nyilván becsempészi majd az igazi magyar lecsót is. Amiben természetesen van némi E 412 jelzésű adalékanyag is. Hiszen az - mint kiderült - gyakorlatilag mindenben van! Petőfi még büszkén hirdette, hogy mi az a kettő, ami kell neki; az E 412-ről azonban nyilván megfeledkezett!

Van itt még egy meg nem kerülhető, fontos kérdés: elvigyük-e a L’ecsóra kiskorú gyermekeinket vagy unokáinkat? A válasz - sajnos - egyértelmű: feltétlenül, de mérjük fel előtte a kockázatokat is. A Pixar-kommandó egyik előző filmjének, a Némónak a főhőse egy bohóchal volt. A premier után a kisállat-kereskedőket világszerte megrohanták, és megindult a bohóchalak tömeges felvásárlása hobbiállatként. Ez a veszély most is reális.

Legfeljebb majd megint előkeressük a bábolnások címét!