Igen drága MNB-elnök úr!
Varga Ferenc József
2013. 03. 02.
Igazi, kemény férfimunka lehetett, amit Matolcsy véghezvitt! Nevezetesen, hogy átköltözött egyik irodájából a másikba. Sokan megőrülnénk, ugye? Mit is kell vinni? A kedvenc kávéscsészét, a gyerekek fényképét, a tetriszt... kár, hogy a bútorok nem jöhetnek. Nem baj, az MNB-szobában minden szebb lesz, és ott, azokkal a munkaeszközökkel Matolcsy véghezviheti mindazt, amit eddig nem sikerült. A Hócipő riportere ezekről a nagyszabású tervekről faggatta az új, végre magyar MNB-elnököt.
Hócipő: Gondolom, most egy kicsit kipiheni a költözés fáradalmait.
Matolcsy: Igen, hétvége van, lazítok egyet. Főzök egy kis zacskóslevest, befejezem a múlt héten megkezdett keresztrejtvényt, hátha most kijön a poén. Szeretem a poénokat.
Hócipő: Tudjuk. A pirospöttyös tréfa is Karinthyt alázta. Mennyire erős most a forint?
Matolcsy: Képzelje el, amikor még az utolsó széktologatásnál tartottam a minisztériumi irodában, annyira gyenge volt a magyar pénz, hogy elolvadt a zsebemben egy húszforintos. Beérek a Nemzeti Bankba, abban a pillanatban olyan kemény lett, hogy szinte szétszakította a zsebem.
Hócipő: Mármint a forint lett kemény?
Matolcsy: Miért, mi más?
Hócipő: Aha... és ez az erős forint most tartja is majd magát?
Matolcsy: Olyannyira, hogy az egész Unióban forinttal fognak fizetni euró helyett. Gondoljon bele: megtörjük az eurót, lesöpörjük a pénzpiacról, helyette a magyar pénz lesz az érvényes mindenhol. Még Angliában is, ahol eddig maradt a font. Sőt, Svájc is be fog lépni a forint-zónába. Képzelje el, amint Zürichben valaki forint-alapú hitelben adósodik el.
Hócipő: Apropó, látta a két szimpátiatüntetőt az épület előtt, amikor bejött?
Matolcsy: Igen, a Facebookon. A kedves bajszos úriember és a felesége. Meghatódtam. Két lájk egy nap alatt! Ennyi még soha nem volt.
Hócipő: Igényes transzaprensükön az állt: Végre magyar kézben az MNB. Tessék mondani, Simor külföldi volt?
Matolcsy: Lehet, hogy volt rajta valahol piros pötty, de nem tudom. Kérdezzék meg a kedves urat! Ő biztos sokat tud.
Hócipő: Oké, majd megkeressük őket. No de: ön már régebben is azt hangoztatta, hogy ha elfogy a pénz, nyomtatni kell.
Matolcsy: Igen. Ezért van a Nemzet Bankja.
Hócipő: Tehát mondjuk, gyengül a forint...
Matolcsy: Ilyet ne mondjunk, mert mostantól erősebb lesz, mint a Terminátor.
Hócipő: Jó, de mégiscsak játsszunk el az infláció gondolatával! Ilyen esetben érdemes kinyomtatni sok milliárd forintot, ami nem ér egy kanyit sem?
Matolcsy: Nem kér egy kávét?
Hócipő: De, köszönöm.
Matolcsy: 450 Ft lesz.
Hócipő: Nem drága ez egy kicsit?
Matolcsy: Maga beszélt inflációról.
Hócipő: Na de hiába adunk mindent drágán, a kinyomott pénz alatt akkor sincs arany-alap!
Matolcsy: De van! 2010 óta Magyarország egy aranybánya!
Hócipő: És ha elfogy az arany is?
Matolcsy: Nyomtatunk!
Hócipő: Elnök Úr, köszönöm az interjút.
Matolcsy: Kérem. 5600 Ft lesz.
Hócipő: Nem drága ez egy kicsit?
Matolcsy: De.