Holt nyelvek társasága?

Ürmös Zsolt
2012. 01. 09.
Az első hírek még arról szóltak, hogy nem csak ajánlja, hanem kötelezővé tenné a latinoktatást a nyolcosztályos gimnáziumokban az oktatási államtitkárság. A változtatás több mint száz középiskolát és több tízezer diákot érintene. Az ötödik és hatodik évfolyamban bevezetnék a „latin örökségünk” nevű tantárgyat, hetediktől pedig elkezdődne a latin nyelv oktatása. A Hócipő riportere egy fővárosi gimnázium latin termében beszélgetett Hoffmann Rózsával.

Hócipő: „Cogito ergo sum”, gondolkodom, tehát vagyok... Államtitkár asszony! Átgondolták ezt a döntést?

Hoffmann: „De gustibus non est disputandum”. Az ízlések különböznek.

Hócipő: Igen, de „Diversitas delectat!”, a változatosság gyönyörködtet!

Hoffmann: „Errare humanum est.” Tévedni emberi dolog

Hócipő: Tehát elismeri, hogy tévedett?

Hoffmann: Igen, tévedtem... amikor azt javasoltam, hogy a német nyelvet emeljük ki, és annak oktatását tegyük kötelezővé az iskolákban, amikor ugyanezt a latin nyelvvel is megtehetjük.

Hócipő: Már elnézést, de felhívnám a figyelmét, hogy a latin mégis csak egy holt nyelv. Mi értelme egy olyan nyelv oktatását kötelezővé tenni, aminek csak jogász és orvostanhallgatók vehetik hasznát, ők is csak azután, hogy kifizették a borsos tandíjat?

Hoffmann: Nemzetvédelmi stratégiánk fő bástyája a latin nyelv. Itt az ideje, hogy megállítsuk a fiatalok kivándorlását! Látott maga már olyan álláshirdetést külföldön, ahol latinul kiválóan beszélő babysittert keresnek?

Hócipő: Nem igazán!

Hoffmann: Na ugye! Mert „Non scholae, sed vitae discimus”. Nem az iskolának, hanem az életnek tanulunk. Sőt, már második osztályban bevezetjük a latin nyelv mellett a rovásírást is.

Hócipő: Azt meg miért?

Hoffmann: A diáktüntetéseket elnézve, jó pár mostani középiskolásnak elég sok van már a rovásán... Ezen túlmenően pedig, az angol és német nyelvek helyett a diákok a szanszkrit, a sumér és az etruszk nyelvek közül választhatnak majd.

Hócipő: Netán az eszperantó nyelvet is visszahozzák?

Hoffmann: Ha azt nem is, de az eszperentét kötelezővé tesszük... Mert remek eme nyelv, gyerekek lesznek e helyben, s nem mennek el...

Hócipő: Elárulja, kitől jött a latin nyelv tanításának ötlete?

Hoffmann: „Homo proponit, Deus disponit.” Ember tervez, Isten végez.

Hócipő: Értem, tehát a nagyfőnök találta ki... Honnan szereznek majd hirtelen ilyen sok latintanárt?

Hoffmann: OKJ-s képzéseket indítunk, hiszen 2014-től számos országgyűlési képviselő maradhat munka nélkül... Ne haragudjon, de mennem kell, mert hamarosan kezdődik a latin órám...

Hócipő: Nocsak! Máris latin tanárrá képzi magát?

Hoffmann: Még nem, de a miniszterelnök úr szólt, hogy gyorsan tanuljak meg egy latin dalt, mert hamarosan szükségem lesz majd rá.

Hócipő: És melyik ez a dal?

Hoffmann: A Gaudeamus igitur...