Mégis jöhet a zsebadó

Smuzewitz Ilona
2012. 10. 31. · Hócipő 2012/22
Új adónem, az úgynevezett zsebadó bevezetését tervezi a kormány. Ha a parlament is elfogadja a javaslatot, január elsejétől a nemzetgazdasági tárca munkatársai bárkit megállíthatnak az utcán, és a napszaknak megfelelő köszönés után határozottan, jól hallható módon arra kérhetik a megszólított járókelőt, hogy ürítse ki a zsebeit. Amennyiben a polgár zsebében pénz lenne, a tárca munkatársa „hopp, ezt most el is viszem, hogy csökkentsem az államadósságot és egyensúlyban tartsam a költségvetést” felkiáltással elkobozhatja a készpénzt. A tárcavezető számításai szerint az új adónemből mintegy negyvenmilliárd forint folyhat be, de ha a tervezethez képest elmaradást tapasztalnak, akkor a zsebadót nem csak a felöltőkre, hanem a nadrágzsebekre és a táskákra is kiterjesztik. Matolcsy György arra számít, hogy Brüsszelben nem fogadja majd különösebb ellenállás az új adónemet. A kabinet szerint a zsebadó igazságos és nem diszkriminatív, hiszen nem csak a magyarországi lakosoktól szednék be, de minden Magyarországon tartózkodó uniós polgártól.

*

Bejelentette az Együtt 2014 választási mozgalom megalakulását Bajnai Gordon, akit Schiffer András már egy nappal korábban hiteltelennek nevezett és lemondásra szólított.

*

Miután másfél év után lebukott az a férfi és nő, akik fogorvosnak és technikusnak adták ki magukat, az engedély és végzettség nélkül praktizálók létrehozták a Magyar Kuruzslók Országos Szövetségét. Az érdekvédelmi szervezet célja, hogy az álorvosok szabályozott körülmények közt fogadhassák pácienseiket, amitől azt várják, hogy a kuruzslás menete is biztonságosabb lehetne. Az álorvosok szerint az egészségturizmus dinamikus fejlődés előtt áll, és az egyre nagyobb piacon úgy szerezhetnének pozíciókat a kuruzslók, hogy közben nem veszélyeztetnék a valódi orvosokat. Megegyezés esetén az álorvosok vállalnák, hogy elsősorban külföldi pácienseket fogadnának.

*

Benedek Dalma és Janics Natasa után Kertész Imre is Szerbiába igazol. A jobboldali sajtóban és a közmédiában „magyar származású írónak” aposztrofált - vagy csak Imre Kertesnek nevezett - Kertész állítólag azt tervezi, hogy a következő íróolimpiáig a belgrádi Partizan színeiben edz, de még nem döntötte el, hogy a válogatottban is szerepet vállal-e. Amennyiben Kertész átigazolna, a szerb írószövetség kérni fogja a Svéd Akadémiától, hogy Kertészt szerb íróként tartsák számon. Több magyar szélsőjobboldali máris jelezte, hogy támogatják a szerbek kezdeményezését.

*

A kormány mégsem javasolja a temetkezési és elhalálozási szabályok módosítását. Korábbi olyan hírek jelentek meg, hogy a kabinet túlságosan liberálisnak és kaotikusnak tartja a magyarországi meghalások és temetkezések menetét, és szigorítana a feltételeken. A kormányszóvivő cáfolta, hogy a meghalást a kormány előzetes regisztrációhoz kötné, és elhalálozási adó bevezetését sem tervezik. Azonban a temetkezés szabályai valóban változhatnak, bár - mint azt a szóvivő elmondta - a cél a rendezett, átlátható viszonyok megteremtése, nem pedig az értelmetlen szigorítás. Ennek érdekében szigorítanák a köztemetés szabályait. A szolgáltatás változatlanul ingyenes lenne, csupán egy nyolcvanezer forintos, ideiglenes különadó terhelné. Változnának a hamvasztás szabályai is: az elképzelés szerint csak annak az urnáját lehetne hazavinni, aki még elhalálozása előtt urnatemetőként engedélyeztetné a lakhelyét.

*

A kormány befagyasztotta a rezsiköltségeket - emlékeztetett a miniszterelnök. Orbán Viktor arra is felhívta a figyelmet, hogy a bankok, a cégek nem háríthatják át a magyar emberekre a különadók terheit és megnövekedett költségeiket. Ha a magyar emberek ennek ellenére úgy éreznék, hogy az elmúlt időszakban kiadásaik nőttek, tudniuk kell, hogy az csak a magyar kormány szándékai ellenére történhetett, és azt a magyar kormány tulajdonképpen sajnálja.

*

Pontosította korábbi becslését a Belügyminisztérium. A sajtóosztály szerint október 23-án a Békemeneten kezdetben százötvenezren voltak, majd a résztvevők száma négyszázezerre duzzadt, a kormányfő beszédét a Kossuth téren már négymillió magyar ember hallgatta. A Milla tüntetésén viszont - korábbi becslésükkel ellentétben - nem húszezren voltak, hanem összesen kétszáz fő demonstrált a kormány politikáját támogatva. Ugyancsak rosszul becsülték meg a Demokratikus Koalíció rendezvény résztvevőinek számát: a DK-ra valójában senki sem volt kíváncsi, és még Gyurcsány Ferenc sem ment el, tiltakozásul az elmúltnyolcév katasztrofális politikája és a mindent átszövő korrupció miatt. A Fidesz szóvivője szerint október 23-án kiderült, hogy a magyar emberek többsége támogatja a magyar emberek kormányát, ezért a magyar költségvetést rendkívüli módon megterhelő választási folyamatot el is lehetne hagyni. „A magyar emberek közfelkiáltással bizalmat szavaztak a magyar emberek kormányának, és nemet mondtak a bankárkormányra és a magyar embereket terhelő megszorításokra” - olvasható a párt közleményében. A Fidesz úgy véli: aki nem állt ki a magyar emberek kormánya mellett, az le van szarva. És ne csodálkozzon.

*

A kormányzat számára dolgozó Századvég egyik tanulmányában megállapította, hogy kutatásuk szerint a magyar emberek úgy tartják a Századvég jól végzi munkáját, ezért megállapítható, hogy a Századvég hitelesen képviseli a magyar emberek érdekeit.