Puty-puty

Megyesi Gusztáv
2012. 10. 31. · Hócipő 2012/22
Időközi választásokat tartottak vasárnap három településen: Tiszavasváriban továbbra is jobbikos polgármester fogja vezetni a várost, Dabason és Baja egyik körzetében a kormánypárt által támogatott jelölt győzött, ettől jönnek most izgalomba a politikai elemzők. Az, hogy Tiszavasváriban az ellenzéki pártok szerint csalt a kormánypárti jelölt, nem meglepetés, az elmúlt huszon-valahány évben hozzászokhattunk, hogy az országot jobbára csak az igazán jelentéktelen események tudják izgalomba hozni. Mert azt azért nem gondolja senki komolyan, hogy mondjuk a bajai 1. számú választókörzet eredményéből bármiféle következtetést lehet levonni a 2014-es országos választásokra nézve, vagy hogy a Jobbik tiszavasvári győzelme után két és fél év múlva horogkereszttel felturbózott árpádsávos zászló leng majd a budai vár tornyán.

Amiből azonban nem következik, hogy egy helyhatósági választásból ne lehetne országos következtetéseket levonni.

Itt van, példának okáért, Tárkány, ez a másfél ezres, Komárom megyei falu, amelyben az Origo hírportál információi szerint hamarosan időközi választásokat tartanak, mondhatni menetrendszerűen. A település polgármesterétől, Földes Kálmántól ugyanis rendre úgy akar megszabadulni a képviselő-testület, hogy föloszlatja magát, így új választást kell kiírni, amit aztán megint a polgármester nyer meg, s kezdődik minden elölről. Ez így önmagában még nem volna hír, ám a polgármesternek semmilyen botrányai nincsenek, még csak nem is sikkasztott, nem verekedett össze senkivel, nem utazott a falu maradék pénzén kéjutazásra, nem tagja a helyi titkos munkásőr lövészklubnak, a bűne egyszerűen az, s most idézem Albert Ákos kitűnő beszámolóját, „Elegük van a túl
szorgalmas polgármesterből a tárkányiaknak”.

Ez nem vicc. Amikor a falu képviselő-testülete, nem tudni, már hányadik alkalommal feloszlatta önmagát, az Origo munkatársa azonnal a helyszínre érkezett, és kikérdezte az embereket, hogy mi a baj Földes polgármesterrel, s szó szerint a következő válaszokat kapta.

„Nem tud polgármesterként viselkedni.” „ Kisstílűen gondolkodik.” „ Nagyon hétköznapi ember.”

Arról, hogy egy polgármester nem tud polgármesterként viselkedni, még itt, Budapesten is van némi fogalmunk, mint ahogyan a városvezetők kisstílűsége sem feltétlenül ismeretlen számunkra, a hétköznapi ember fogalmát azonban csak kellő konkretizálás után tudjuk megérteni.

- Árkot tisztít polgármester létére - mondta Földes Kálmánról a helyi virágárus. - Lapáttal, puty-puty, belepotyogtatja a betont a kátyúkba - tette még hozzá teljes átéléssel. Ami hagyján, de „beugrál reggelente a ligetbe vakondtúrásokat gereblyézni” - hallani később Koppendorfer Ferenc alpolgármestertől, aki tavaly ilyenkor még nem akarta feloszlatni a képviselő-testületet, mert úgy gondolta, hogy jó irányba tudják terelni a polgármestert, hiszen amúgy szorgalmas, normális ember.

Nem sikerült. A szőlőhegyiek ugyan dicsérik őt, mert ki szokott hozzájuk járni, és akkor mindig beáll közéjük kaszálni, mások meg azt emelik ki, hogy amikor a kultúrház beázott, a karbantartóval személyesen javították ki a tetőt, sőt az is gyakran előfordult, hogy amikor a közmunkások dolgoztak, kivette a kezükből a lapátot, a seprűt, és ő betonozott és seperte a leveleket, mert nem bírta nézni a szerencsétlenkedésüket. A képviselők szerint viszont ezenközben elhanyagolta a szervezési munkákat, elrontotta, például, a Tárkányok találkozója nevű rendezvényt, amelyen Felsőtárkánytól kezdve Mezőtárkányon és Köröstárkányon át Nagytárkányig a tárkányi települések lakói jönnek össze, ám amíg korábban a vendégek mindig a faluban laktak, most más községekben szállásolták el magukat; ez helyrehozhatatlan presztízsveszteség. Egy polgármestert nem azért tart a falu - mondják a képviselők -, hogy kátyúkat tömködjön meg gazoljon, hanem hogy például pályázzon. Márpedig Földes polgármester egyetlen pályázatot se adott be. Amire viszont a polgármester azt mondja, hogy minek pályázni, hiszen ahhoz önrész is kell, a falunak meg nincs egy fillérje se.

Mi magunk nem tudunk igazságot tenni e súlyos kérdésben, némi kapaszkodót adhat, persze, a miniszterelnök iránymutatása, miszerint Magyarország újra a munka társadalma lesz, filozófusok meg hasonló spekulánsok helyett a fizikai munkásokra alapozva fogja megmutatni a világnak, hogy jó úton jár, a tárkányiak választása tehát mindenképpen jelezni fogja, hogy miképpen viszonyul a lakosság a valódi munkához. Meg főleg ahhoz a tényhez, hogy a polgármester amúgy támadhatatlan: nem lopott, nem halmozta az állásokat, nem pályázott felelőtlen beruházásokra, nem kergette felelőtlen adósságba a falut.

Ámbár lehet, hogy épp ezzel okozott mérhetetlen károkat. Mint tudjuk, a miniszterelnök épp a hétvégi időközi választások előtt jelentette be, hogy az állam az összes 5 ezer fő alatti település teljes adósságállományát átvállalja (meg részben a nagyvárosokét is), mindösszesen 250 milliárd forint értékben fizet majd, mint a katonatiszt, azaz mindenki jól jár, aki eddig ész nélkül költekezett, kivéve Tárkányt, amely felelőtlen módon nem adósodott el.

Ha ehhez még hozzávesszük, hogy Mohácson viszont épp most derült ki, hogy a polgármester személyesen emelte meg a feleségének az ügyvezetői fizetését egy önkormányzati külsős cégnél, ahol a beosztottjai elmondása szerint nemhogy nem gereblyéz meg puty-putyol, de meg se szokott jelenni, akkor elképzelhető, hogy a tárkányi polgármester a jövőben már közmunkásként, mondhatni hivatásszerűen gondozza a parkot s tömi a kátyúkat. Van már benne gyakorlata.