A falu jegyzője

Szabados Gábor
2012. 11. 04.
A fideszes Gulyás Gergely javaslatát - hogy tudniillik a jegyzők ne csak a mozgásukban korlátozottakat keressék fel otthonukban a választási regisztráció ügyében, hanem mindannyiunkat - zseniálisnak nevezte az alkotmányügyi bizottság elnöke. Szabados Gábornak egy falusi jegyző elmondta, miért is zseniális az ötlet.

Hócipő: Köszönöm, hogy rendelkezésünkre áll...

A falu jegyzője: ...A Nemzeti Együttműködést szolgálom!

Hócipő: Kérem, indokolja meg, miért nem árulja el a saját és a települése nevét.

A falu jegyzője: Azért, mert a Nemzeti Együttműködést szolgálom, és még nem jött onnan iránymutatás, hogy mit mondhatok és mit nem.

Hócipő: Akkor annál inkább hálás vagyok, amiért hajlandó válaszolni a kérdéseimre. Nem lehet ebből baja?

A falu jegyzője: Nem Baja. Egy kis, 2500 lelkes település. De sajnos, nem mindenki lelkes.

Hócipő: Bocsásson meg, de ellenzéki vélemények szerint éppen az a cél a választási regisztrációval, hogy a nem lelkesek maradjanak továbbra is nem lelkesek. Hogy maradjanak otthon. Mert így jó a kormánypártnak.

A falu jegyzője: Kormánypártoknak.

Hócipő: Igen, bocsánat, mindig elfelejtkezem a másikról.

A falu jegyzője: Melyikről?... Ja, igen!... Hogy nem 100 százalékban lelkes a falum szavazóképes lakossága, azt úgy értettem, hogy nem mindenki húz egy irányba.

Hócipő: Vagyis kilógnak a Nemzeti Együttműködés Rendszeréből.

A falu jegyzője: Sajnos. Éppen ezért zseniális Gulyás Gergely ötlete, hogy a jegyző vagy megbízottja menjen mindenkihez házhoz regisztráltatni.

Hócipő: Érdekes. Ugyanígy minősítette a javaslatot Salamon László, a parlament alkotmányügyi bizottságának elnöke. Szerinte is zseniális az ötlet.

A falu jegyzője: Ezt hívjuk mi úgy, hogy Nemzeti Együttműködés Rendszere.

Hócipő: Ugyanakkor, mire ez az interjú megjelenik, lehet, hogy keresztbe tesznek Gulyás Gergely javaslatának...

A falu jegyzője: Jaj! Ne mondjon ilyet! De hát kik tennének keresztbe a kétharmadnak?

Hócipő: Attól tartok, saját maguk. Az ATV úgy tudja, hogy hétfőn a Fidesz elnöksége és a frakció ismét napirendre veszi a javaslatot, ugyanis többen a kormányoldalon is felháborodtak miatta.

A falu jegyzője: Nem értem. Pedig ennél tisztább rendszert elképzelni se tudok. Felkeresem a falu összes lakosát, és egyenként megbeszélem velük a regisztrációt. Aki akar, az egyből regisztrál, aki nem, az nem.

Hócipő: Nagy munka. Önnek is, hát még egy város, vagy egy budapesti kerület jegyzőjének. Továbbá sok pénz. Komoly szervezés.

A falu jegyzője: Ne felejtse, a javaslat szerint a jegyző megbízottjai is mehetnek regisztráltatni.

Hócipő: Kicsi a létszám.

A falu jegyzője: Nehogy azt higgye! Én, ha akarnám, be tudnám szervezni a falunkbeli Turulhívők szervezetének fősámánját, aki teljesen megbízható, vagy például a tisztelendő urat. És szerintem ilyenek mindenütt vannak, szép számmal. Elbeszélgetnénk a delikvenssel, azután elétennénk egy űrlapot, hogy ha akar, regisztráljon.

Hócipő: És azután a kitöltött űrlapokat eljuttatnák a központba.

A falu jegyzője: Így van. Már amelyiket. Mert amelyik regisztrálóról úgy gondoljuk, hogy nem a jó oldalon áll, azt felülbírálnánk.

Hócipő: De hiszen ez visszaélés!

A falu jegyzője: Szó sincs róla! Minden szabályosan, törvényesen menne. Mi, akik felkeressük a lakosságot, hivatalos megbízással, pecsétes okirattal rendelkeznénk, szabályos, törvényes felhatalmazással, teljes döntési jogkörrel. Sőt! Tudja mit? A regisztráció helyett egyből lebonyolíthatnánk ott, a lakásban a választást is. És akkor tökéletes pontossággal ki tudnánk szórni a nem oda valókat.