Ikszre állnak
Megyesi Gusztáv
2012. 09. 19. · Hócipő 2012/19
Változatlanul fej fej mellett halad a rendőrség és a terrorelhárítás az egymás közötti versenyben. Legutóbbi számunkban volt szerencsénk beszámolni arról, hogy a hatóság hatszáz, állig fölfegyverkezett rendőrrel szállta meg a Veszprém megyei Csókakőt, másfél napra hermetikusan elzárva a külvilágtól a falut, mert Dunaföldváron épp újoncokat avatott a betiltott Magyar Gárda. Ezalatt a terrorelhárítás sem tétlenkedett, vezetője nagy büszkén jelentette be három magyar exrendőr szíriai kiszabadítását a túszejtők karmai közül, ami csakugyan bravúr, tekintve, hogy a magyar terrorelhárításnak semmi tevőleges köze nem volt az akcióhoz. Ami hagyján, ám ezenközben Hajdu dandártábornoknak, a szervezet parancsnokának még arra is maradt ideje, hogy levélben szólítson fel egy 1944-ben meghalt fasiszta pártalapítót, hogy azonnal fejezze be a terrorelhárítás vegzálását, különben eljár ellene.
Erre kellett valami meglepőt lépnie a rendőrségnek. Dicséretére legyen mondva a szervezetnek, hogy egy hét sem kellett hozzá, és az egyik Baranya megyei hírportál már jelentette is, hogy egy autós harmincezer forintos gyorshajtási csekket kapott a rendőrségtől, mégpedig azért, mert a traffipax felvétele szerint a megengedettnél nagyobb, 70 kilométeres óránkénti sebességgel száguldott Pörböly belterületén. Ez a technika mai fejlettsége mellett kiemelkedő teljesítménynek számít. Az autóban ugyanis nem volt motor, minthogy az korábban, még Erdélyben lerobbant, a szerelők kivették, az autót magát pedig trélerre emelték, így jutott el Pörbölyre. Rendőrségi körökben fölvetődött ugyan annak az elméleti lehetősége, hogy a véletlenek szerencsés vagy szerencsétlen találkozása folytán a tréleren szállított autó esetleg tényleg gyorsabban halad, mint a tréler maga (és akkor jogos a büntetés), ám ez esetben belátható időn belül csattanásnak is be kell következnie, ami a pörbölyi esetnél viszont elmaradt. Ezért a rendőrség arra az álláspontra jutott, hogy nem bünteti meg az autóst, feltéve és megengedve, hogy az illető mint panaszos méltányossági kérelmet nyújt be, mert akkor lenullázzák a harmincezer forintos büntetését. Hozzá kell tenni, igaz, csak elméleti síkon, hogy meg lehetne keresni azt az alkalmazottat is, aki borítékba tette a csekket a felvétellel, és nem vette észre, hogy az autó kerekei alatt még egy tréler is látható, amely az országúton halad, az autós szempontjából csaknem az anyagi végzet felé.
Sokan azt hitték ekkor, hogy a terrorelhárítás ettől teljesen lebénul, és feladja a harcot. Ám éppen az ellenkezője történt. Múlt szerdán jelentették a hírügynökségek, hogy a délelőtti órákban terrorelhárítók szállták meg a Budapesti Műszaki Egyetem vegyészmérnöki karának egyik épületét, a szokásos módon lezárták a környéket, a járókelőktől elvették a fényképezőgépeket, majd az épületbe hatolva elfogták személyesen Luke Skywalkert, aki némiképp váratlanul és bizonyos fokig csalódást keltve híveiben, azonnal megadta magát. Kiderült, hogy az egyetemisták gólyabulira készülve, mint minden évben, most is mókásnak szánt filmet forgattak, s ennek egyik epizódjához öltözött be Skywalkernek az egyik hallgató. A szünetben azonban elment az idő a forgatással, így jelmezben ült be az előadásra, s óra végén bohóckodva elővette a játék pisztolyát, majd az asztalra tette. Ez végzetes hibának bizonyult, mert az egyik diáklány azonnal pánikba esett, a rendészhez szaladt, az pedig azonnal riasztotta a rendőrséget. Itt meg kell állnunk egy pillanatra. Ha az előző számunkban azt írtuk, hogy a fél ország a terrorelhárítás parancsnokán röhög, akkor most sokkal kifejezőbb igét kellene találni a nagyközönség reagálásának leírására. Holott a terrorelhárítók jogosan jártak el. Nemcsak azért, mert riasztáskor alapos okkal feltételezhették, hogy újabb szíriai túszok kerültek elő, csak most a szervetlen kémia tanszék előadásán bukkantak fel fogságukból szabadulva, mint ahogyan arra is volt esély, hogy újabb elhunyt nyilas pártvezető bukkan fel vegzálni a terrorelhárítást, még az is lehet, hogy éppen Szálasi Ferenc. A terrorelhárítónak nincs ideje a meditálásra, cselekednie kell. Mint ahogyan az elsőéves diáklánynak is cselekednie kellett. Régen egy ilyen tréfánál együtt mulatott az egész előadóterem, az egész egyetem, az egész város; de leginkább azt röhögték ki, aki nem értette a tréfát, és pánikszerűen rendőrért kiáltott.
Ma viszont van már az emberiségnek egy Breivikje, Magyarországnak pécsi lövöldöző egyetemistája, és ilyen helyzetben egyre kisebb a lakosság átlagos humorérzéke. Szívünk szerint tehát legszívesebben azt írnánk, hogy egyáltalán nem áll döntetlenre a rendőrség és a terrorelhárítás közötti csata, mert a hülyeséget tekintve a rendőrség elhúzott kissé, Hajdu dandártábornokék ugyanis profi módon viselkedtek. Mégse mondhatjuk. Az Index beszámolója szerint tudniillik a terrorelhárítók által lezárt épületben nem a terrorelhárítók foglalták el az előadótermet és hatástalanították Luke Skywalkert, hanem néhány civil ruhás nyomozó, akik egyszerűen odasétáltak a diákhoz, „elvették a pisztolyát, kivezették, és átkutatták a holmiját”. Nem vagyunk szakértői gólyabulik előtti terrorhelyzeteknek, de az a határozott érzésünk, hogy a civil ruhások intézkedése közepette Skywalker vagy tízszer megsemmisíthette volna a nyomozókat, már persze ha azok egyáltalán komolyan vették a feladatukat.
Nem mintha ez változtatna a lényegen. Mert az ugyan igaz, hogy civilek fogták le a célszemélyt, de már a kamerák előtt terrorelhárítók bilincselték meg és vitték be a rendőrségre, úgyhogy a látványt tekintve jogos a taps. A meccs változatlanul döntetlenre áll.