Hol nem VOLT Fesztivál
Ürmös Zsolt
2012. 06. 29.
Majdnem ezzel a névvel indult útjára idén 20. alkalommal a soproni VOLT Fesztivál, miután a regionális környezetvédelmi felügyelőség nem engedélyezte az esemény megrendezését. Az egy héttel a start előtt keltezett határozatot egyebek mellett azzal indokolták, hogy a vendégeknek kialakított kemping területén védett állatfajok is élnek, és ezeket zavarná a zaj és a tömeg. A Hócipő tudósítója a fesztiválra menet a környezetvédelmi felügyelőség egyik döntéshozójával beszélgetett.
Hócipő: Elnézést kérek...
Felügyelő: Engedélye van?
Hócipő: Igen. Tessék, itt az írásos engedély, hogy kérdéseket tehetek fel...
Felügyelő: Igen, de ez három évvel ezelőtti, és idén még nem bélyegeztük le.
Hócipő: A VOLT Fesztivállal mi volt a probléma?
Felügyelő: Pont ugyanez! Nem pecsételtettek időben!
Hócipő: Önök azt írták a határozatukban, hogy „A vendégeknek kialakított kemping területén védett állatfajok élnek, amelyeket zavarna a zaj és a tömeg, ráadásul lehetnek olyan madárfajok, amelyeknek pótköltése zajlik". Megtudhatunk ezekről a védett fajokról kicsit többet is?
Felügyelő: Olyan endemikus fajokat találtunk, melyek példányai itt, a kemping területén élnek, és életterük beszűkülése miatt fennmaradásuk nagyban veszélyeztetett.
Hócipő: Mit lehet róluk tudni?
Felügyelő: A újonnan felfedezett, és azóta már helyi védelem alá helyezett fajok egyedei főleg éjszakai életet élnek, a nappalokat árnyas helyre húzódva, a vackukban töltik.
Hócipő: Tehát itt fészkelnek...
Felügyelő: Igen, az erdős részeken alakítják ki vackaikat, ahonnan aztán napnyugta után vadászni indulnak.
Hócipő: Mi jellemző a táplálkozási szokásaikra?
Felügyelő: Érdekes módon a szilárd táplálékokat nem szeretik, ezért főleg folyadék formájában viszik be szervezetükbe a tápanyagokat. Ezek közül viszont nem válogatnak, mindenivók, a lényeg a magas alkoholtartalmú folyadékon van.
Hócipő: Hogyan néznek ki ezek védett állatok?
Felügyelő: A nőstények feltűnő tollazatot viselnek, kedvelik a rikító színeket, és bögytájékon teljesen tollatlanok, így próbálják meg felhívni magukra a hímek figyelmét, akik szürke tollazatuk miatt hangos csiviteléssel, és násztánccal próbálják meg párzásra csábítani a nőstényeket.
Hócipő: Hogy zajlik egy ilyen násztánc?
Felügyelő: A hímek és a nőstények sötétedés után a fák közül a tisztásokra vonulnak és ott tömeges násztáncot járnak. Ennek során a hímek, megkeresik a megfelelő nőstényt, amellyel az akár több órás násztánc befejezése után, a kemping erdős, bokros részeire vonulnak párosodási céllal.
Hócipő: Van esetleg már neve is, ennek az új védett fajnak?
Felügyelő: Igen, a Homo rockensis nevet adtuk nekik. De az endemikus fajok mellett vannak új betelepülők. Itt említhetem meg a fokozottan védett Schmitt csért, amely szívesen látogatja a fesztivál területét, fiatal egyedekkel keveredik, és előszeretettel fészkel a csocsóasztalok környékén.
Hócipő: Végül árulja el, ha mégis ilyen sok és értékes faj él ezen a területen, miért engedélyezték a fesztivál megtartását?
Felügyelő: Egy európai szinten is fokozottan védett, fesztiválfüggő, Brüsszelből nyáron rendszeresen hazatelepülő költöző madár, a Turdus deutschula, más néven Tomi-rigó miatt. Ennek az itt lévő példánya, amikor értesült róla, hogy megvontuk az engedélyt, hangos csiviteléssel méltatlankodott döntésünk ellen, amely nagyban zavarta a környékben lakók nyugalmát.
Hócipő: Miért? Mit csivitelt a Tomi-rigó?
Felügyelő: Csak annyit, hogy „Mi a f...szom az a környezetvédelmi felügyelőség?”