A kötetes beszéd

Ürmös Zsolt
2012. 05. 31.
Újratemetés helyett megemlékezést tartottak Nyirő József tiszteletére Székelyudvarhelyen, ahol Kövér László elmondta „kötetes beszédét”, melyben arra buzdított mindenkit, adjon Nyirő-kötetet gyermeke kezébe. A Hócipő tudósítója egy vasúti kupéban elegyedett beszélgetésbe a magyar Országgyűlés hazafelé tartó elnökével.

Hócipő: Jegyeket, bérleteket kérném előkészíteni! Van esetleg valami elvámolnivaló?

Kövér: Csak egy urna... de üres...

Hócipő: Házelnök úr! A székelyudvarhelyi megemlékezésen Ön azt mondta: „Győzelemre rendelt az a nép, amelynek olyan fia van, akinek a hamvaitól is félnek”. Most egyelőre úgy tűnik, mégsem győztünk...

Kövér: Valóban, pedig sokáig mi álltunk nyerésre. Említhetném az „Itt a piros, hol a piros játékot” a román hatóságokkal, amikor sikeresen útnak indítottunk Székelyudvarhelyre egy üres csali urnát, amire aztán a román hatóságok le is csaptak.

Hócipő: Ezt a csatát még sem mi nyertük meg...

Kövér: Igen, mert még inkább győzelemre rendelt az a nép, amelynek olyan fiai vannak, akik ügyesen tudnak trükközni az iktatószámokkal... De hamarosan nemzeti konzultációt fogunk tartani arról, hogy kiket temessünk újra. Felmerült például a bankárok élve eltemetése, illetve a svájci frank árfolyamának 180 Ft-os szinten való újratemetése.

Hócipő: Mit szól hozzá, hogy a Magyartanárok Egyesülete szerint nincs helyük a Nemzeti Alaptantervben a most bekerült Wass Albertnek, Szabó Dezsőnek, vagy épp Nyirő Józsefnek? Az egyesület szerint inkább tekinthetünk őket nemzeti konzervatív helyett nemzeti radikálisnak, ami viszont nem irodalmi, hanem már politikai kategória.

Kövér: Ki fogjuk vizsgálni, és megnézzük, az említett személyeknek, vajon van-e helye a Magyartanárok Egyesületében...

Hócipő: Az utóbbi időben egyre inkább elszaporodtak a szélsőséges politikai megnyilvánulások. Gondolok itt elsősorban az elmúlt időszak szoborrongálásaira. Vörös festékkel leöntött Horthy-szobor, összefirkált Duna-parti holokauszt emlékmű, és Raoul Wallenberg II. kerületi szobrára disznólábakat akasztottak. Mennyire aggasztják Önt ezek a jelek?

Kövér: Úgy gondolom, hogy a demokrácia erősödését jelzik ezek a folyamatok. Míg régebben a szoborrongálók kifejezetten kirekesztőek voltak, hiszen egyértelműen szobor anyagát figyelve követték el rongáló tevékenységüket. Gondoljunk csak azokra az estekre, amikor már-már antiszemita módon kizárólag a rézből készült köztéri alkotásokat fűrészelték le, és távolították el. Ezzel szemben manapság, hála a demokrácia kiteljesedésének már nyugodtan lehet akár fából készült szobrokat is festékkel leönteni, vagy márványtáblákat különböző jelszavakkal összefirkálni.

Hócipő: Az Ön javaslatára állítják vissza a fővárosi Kossuth tér 1944 előtti arculatát. Elszállították már Károlyi Mihály szobrát, József Attila szobra is elkerül. Mindeközben Kerekiben Horthy-szobor, Gyömrőn Horthy tér, Debrecenben pedig Horthy Miklós emléktábla készült. Mit szól ehhez?

Kövér: Kádár János is szobrot kapott, méghozzá mobilt, így őt oda vihetik, ahova akarják. És ez egy jó példa is a rongálások ellen. javasolni is fogom, a mobil, illetve hologram szobrok bevezetését.

Hócipő: Tereket neveznek át, szobrokat visznek el. Van egyáltalán valami, ami változatlan marad?

Kövér: Igen, egy dolog szent és sérthetetlen! A XII. kerület büszkesége, a Szent Orbán tér!