Szobrok és közterek a forradalomban
Váncsa István
2011. 12. 28. · Hócipő 2011/26
Magyarországon a köztéri szobor mozgékony, nyughatatlan, gyüszmész. A hanyatló Nyugaton ha felállítanak egy szobrot, az utána veszteg marad, például Donatello Gattamelatáról mintázott szobra 1453 óta áll a padovai Piazza del Santón, és semmi jele annak, hogy a távozást fontolgatná. Nálunk a Kossuth téri József Attila éppen csomagol, Károlyi ingadozik, kivált, amióta kikapcsolták nála a villanyt, a dombóvári Kossuth pedig a fővárosi életforma általa korábban már megtapasztalt előnyeit latolgatja. Hazatérése, ha csakugyan megvalósul, a Kossuth tér 1944 előtti állapotának visszaállítása felé vezető út nagy lépése lesz. (A tér Mohács előtti, tatárdúlás előtti és özönvíz előtti állapotának helyreállítására fokozatosan, a Nemzeti Együttműködés Rendszere építésének megfelelő szakaszaiban kerül majd sor.) Szerencse, hogy Kerényi festményeket, nem pedig szobrokat rendelt, a képek ugyanis elvannak akárhol, a szobor viszont kóvályog fel-alá, mint a törvénytisztelő örömleány, aki a vigalmi negyedet keresi.
Átkeresztelni a Kossuth teret egyelőre nem fogják, noha nálunk a közterek nevei gyakrabban változnak, mint a tőzsdei árfolyamok. A hanyatló Nyugaton csak egyszer neveznek el valamit, ezért aztán Párizsban még ma is van Place de Stalingrad, miközben nálunk már Moszkva tér sincs. Hogy Köztársaság tér nincs, az nem meglepő, részint mert a köztársaságnak is annyi, részint mert a Köztársaság tér bűnös hely volt, a gyermek Gyurcsány a tér föld alatti kazamatáiban kínozta a hazafiakat, mielőtt a nagy fülkeforradalmár a kezére nem csapott. Mármost hol vannak még kazamaták? Rómában. Ki jut az eszünkbe Rómáról? A pápa. Viselje hát tér a II. János Pál nevet. Lehetett volna másképp is, hiszen a téren állnak az Erkel Színház romjai, melyek között valaha énekeltek. Mondjunk egy énekest, akinek a nevét a városvezetés is hallotta! Elvis Presley. Valójában Elvisnek végül mégis a Margit híd budai hídfő jutott, míg ellenben Lisztnek az egész Ferihegy, a Földrajzinévbizottságnak pedig lapát. Holott éppenséggel lehetne Puskás Ferenc hidunk, Rákóczi Ferenc repülőterünk és Liszt Ferenc Stadionunk is, az se volna jobb.
Apropó köztársaság: jövő év elejétől új pénzérmék kerülnek forgalomba, azokon a „köztársaság” szó már nem szerepel, viszont a pénznem egyelőre forint marad. Később, összhangban a Nyugattól való távolodásunk gyorsuló ütemével, nyilván krajcárunk lesz, majd garasunk. Aztán már arra se lesz szükség.
Gyorsnaszádunk eléri végső célját, a jéghegyet.