Ünnepélyes diplomaadó

Szabados Gábor
2011. 09. 11.
Mivel Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter éppen nemzeti erőforrásokat fakaszt, Hoffmann Rózsa államtitkárt kérdezte Szabados Gábor a tandíj diplomásadó ötletéről. Legnagyobb nemzeti erőforrásunk a szürkeállományunk.

Hócipő: Államtitkár asszony! Köszönöm, hogy vállalta ezt a beszélgetést. Eredetileg Réthelyi Miklóst, az ön miniszterét szerettem volna kérdezni...

Hoffmann Rózsa: ...Hadd igazítsam ki! Réthelyi Miklós úr nem az én miniszterem, hanem mindannyiunké.

Hócipő: Igen, persze, így értettem... Szóval Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszterünket szerettem volna kérdezni, de a titkárságán - a nemzeti erőforrás titkárságunkon - azt mondták, hogy miniszter urunk éppen nemzeti erőforrásokat fakaszt, és azt javasolták, hogy próbáljam meg önt, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium oktatásért felelős államtitkárát megálinterjúvolni.

Hoffmann Rózsa: Hallgatom.

Hócipő: Miniszter urunk arról beszélt az InfoRádiónak, hogy a vasárnapi kormányülésen tárgyalnak az esetleges diplomásadó bevezetéséről. Ma szombat van...

Hoffmann Rózsa: Ahogy azt miniszter úr elmondta, előterjesztés nincs, csak koncepciók, anyagok vannak, amelyekről az egyetemek vezetőitől kapott hírek, tanácsok alapján kell egy ésszerű és a jövőt szolgáló döntésnek kialakulnia...

Hócipő: Igen. Tárcavezető urunk arra a kérdésre nem tudott válaszolni, hogy a fizetés hány százalékáról lenne szó, mint ahogy arra sem, hogy önkéntes vagy kötelező befizetésről szól az ötlet.

Hoffmann Rózsa: Ha rajtam múlik, természetesen kötelező lesz a diplomásadónak csúfolt diplomás befizetés a jövőnek, és minél nagyobb arányú, hogy minél biztosabb legyen a jövő.

Hócipő: Kik fizetnének? Akik ez után szerzik a diplomájukat, vagy pedig?...

Hoffmann Rózsa: Minden diplomás kötelessége lenne a jövőért való befizetés. Hiszen az ő képzésüket annak idején az állam fizette...

Hócipő: Meg a szüleik. Vagy éppen önköltséges képzésben vettek részt. Esetleg külföldön diplomáztak.

Hoffmann Rózsa: Tehát minden diplomás fizetni fog. Akinek több diplomája van, az többet, aki külföldön szerezte, az euróban vagy svájci frankban, aki pedig nem állami térítéses képzésben vett részt, az most térítené meg az államnak.

Hócipő: Ez olyan, mintha utólagos tandíj lenne.

Hoffmann Rózsa: Azt a fogalmat, hogy tandíj, a Nemzeti Ügyek Kormánya nem ismeri. Azt se, hogy utólagos.

Hócipő: És azt, hogy visszamenőleges?

Hoffmann Rózsa: Azt még kevésbé. Mi nem visszamegyünk, hanem előre!

Hócipő: Előre! Hogyan tovább?

Hoffmann Rózsa: Megyünk tovább. Következnek a középiskolát végzettek, az általános iskolát végzettek, majd azok, akik óvodát végeztek. Elvégre az oktatás révén szerzett tudás, mindaz, ami a szürkeállományban van, az a mi legnagyobb nemzeti erőforrásunk.