Magyarok Tangán
Megyesi Gusztáv
2011. 08. 30.
Egy Bagdadban nevelkedett angol-francia nyelvtanárnőt küld a kormány nagykövetnek Canberrába, ahol az is feladata lesz, hogy a környező polinéziai szigetekkel fölvegye a kapcsolatot. A hölgy kinevezését az is megalapozhatta, hogy tagja volt az Orbán Viktor szellemi hátországát reprezentáló Széll Kálmán alapítvány kuratóriumának. A külügynél érdeklődtünk.
Hócipő: A nagykövet asszonynak semmiféle diplomáciai tapasztalata nincs. Ez nem túl nagy kockázati tényező?
Külügy: A nagykövet asszonynak nem fogadásról fogadásra kell majd járnia az állomáshelyén. Schmitt Pál, aki a hadsereg főparancsnoka is, a Szent István-napi beszédében parancsba adta, hogy az óceániai szigetvilág országaival, Naurutól kezdve Kiribatin át a Salamon-szigetekig föl kell venni a kapcsolatot, hogy stratégiai és taktikai szövetségeseink legyenek. Sok idő nincsen, mert az előrejelzések szerint néhány sziget lassan el fog süllyedni.
Hócipő: Mi azt kérdeztük, hogy nincs-e a kinevezésében kockázat...
Külügy: A politikai kockázat szinte nulla. A nagykövet asszonynak a megbízólevél szerint belátható időn belül föl kell keresnie Tongát, Szamoát, Pápua Új-Guineát, valamint a Fidzsi-szigeteket, s például Tonga 169 szigete és atolja között csónakkal fog közlekedni. A nagykövet asszony tehát a pazarló és az adófizetők pénzét elherdáló Gyurcsány-kormány tagjaival ellentétben nem repülővel, de nem is az előző bankárkormány által favorizált Audi gépkocsikkal közlekedik majd a szigetek között, hanem ladikkal, adott esetben kenuval, ami sokkal költségkímélőbb.
Hócipő: No de ha valakinek nincsen diplomácia gyakorlata...
Külügy: Kolumbus Kristófnak nem volt nyelvvizsgája, a nagykövet asszonynak kettő is van, plusz arabul se tudják őt eladni az őslakosságnak. Ráadásul folyékonyan tud beszélni Széll Kálmánról, akit elképzeléseink szerint a szigetlakók hamar a vitorláshajók védőszentjének fognak elismerni.
Hócipő: Mi nem erre gondoltunk.
Külügy: Ami viszont a legnagyobb kockázati tényezőt, a megbízólevelet illeti, Tongán biztos, hogy nem fog a térség egyébként egyetlen keresztény királya, Ötödik Siaosi Tupou megsértődni azon, hogy Schmitt Pál a nagykövet asszony megbízólevelébe Tanga álamot írt. Ő ugyanis még idén májusban Magyarországon járt, ahol Hóvári János helyettes államtitkár ebédet adott a tiszteletére, s itt megértéssel fogadta azt a tényt, hogy a magyar államfő nemcsak az óceániai térség meghódítását tartja nagy kihívásnak, de a különféle királykollegák nevének helyes leírását is.