Őrült spanyol
Trunkó Barnabás
2011. 04. 18. · Hócipő 2011/08
A múlt heti EU-bulira akkreditált spanyol származású amerikai újságíró azt mondta a sajtófogadáson, hogy: „Ti magyarok, meg vagytok bolondulva!” - pedig akkor még egy kortyot sem ivott.
Kezdetben azt hittük, hogy valamelyik külhoni magánklinika bizalmas orvosi titkait kotyogta ki, de kiderült, hogy a hispano-amerikai kollégának fogalma sincs ezekről a dolgokról.
Azt viszont nem bírta megérteni, hogy nálunk egy 62 éves tűzoltót még felvezénylünk a létra tetejére a spricnivel, de egy ugyanilyen korú bírót már letaszítunk a pulpitusról. Nálunk Amerikában - például - egy tűzlovag 50 éves korában már tisztességes állami nyugdíjat kap, a kolléga válóperét viszont New Yorkban egy 72 éves, tekintélyes bíró tárgyalta. Még a jogerős verdikttel is elégedett volt, annak ellenére, hogy a bíró az asszonynak ítélte a brooklyni kecót, ő meg csak azt a baseball-kesztyűjét vihette el.
Amikor a kolléga már megivott egypár kupica unikumot, azzal érvelt, hogy az USA-ban például a legfelsőbb bíróság tagjainak kinevezése (tényleges) életfogytiglanra szól, és üresedés általában csak akkor van, amikor egy-egy taláros visszaadja a lelkét a Teremtőnek. Az új főbírók kinevezése tehát nem HR, hanem biológiaalapon történik. Még azt is hozzátette, hogy a 9 tagú, főleg aggastyánokból álló bírói testület viszonylag színvonalasan kézben tartja a szövetségi jogszolgáltatást, annak ellenére, hogy közülük többeknél magas vérnyomást diagnosztizáltak, és nem ritkák a prosztatapanaszok sem, bár a testületben 3 hölgy is helyet kapott; közülük a legidősebb 78 esztendős.
A spanyol-amerikai újságíró kolléga hamar felvette a magyar szokásokat, mert az unikumhoz sört ivott. Ez a koktél - köztudottan - őszinteségi rohamokat generál, így a firkász arra is rámutatott, hogy az USA-ban a legfelsőbb bíróság valójában a szövetségi alkotmánybíróság szerepét tölti be a 9 szépkorú ítésszel. Alig akarta elhinni, hogy nálunk az Alkotmánybíróság 15 tagú lesz, viszont egyikük sem lehet 62 éven felüli. A kolléga azt kérdezte, hogy az Alkotmánybíróság létszámbővítése vajon milyen hatáskörbővüléssel jár?
Töltöttünk neki még egy kis unikumot, mielőtt elmagyaráztuk, hogy a hatáskör egyelőre szűkül, de természetesen csak addig, amíg az államadósságunk GDPhez mért aránya 50 százalék alá nem csökken. Az illető egy kicsit már kótyagos volt, mert azt tudakolta, hogy az alkotmányosságnak mi köze van az 50 százalékhoz? Meg akartuk neki magyarázni, de akkor már sajnos elfogyott az unikum.
Hiába, ezek a latin származású amerikaiak nem bírják az italt! Még hazafelé az autóban is azon az 50 százalékon röhögött. Közben ugyanis kiszámolta, hogy tavaly az USA államadóssága elérte a GDP 88 százalékát, és a Világbank becslése szerint idén 92,6 százalék lesz!