Nyelvébe él a nemzett
Szabados Gábor
2011. 03. 26.
A ferihegyi repülőtér új nevét elutasító Földrajzinév-bizottságot követően most az Akadémia Magyar Nyelvi Bizottságának tagjai reszkethetnek állásaikért, akik ezért saját kezdeményezésükre egy kisebb nyelvreform bevezetésén törik a fejüket. Szabados Gábor az egyik illetékessel... Illetve bocsánat: iletékessel beszélgetett.
Hócipő: Ön ugyebár az Akadémia Magyar Nyelvi Bizottsága névtelenséget kérő tagja.
Bizottsági helyesíró: Igen, pontosan ez a titulusom. Miként a többieké.
Hócipő: Miért nem vállalja a nevét?
Bizottsági helyesíró: Még hat évem van a nyugdíjig.
Hócipő: Vajon a kollégái valamelyike vállalná a nevét?
Bizottsági helyesíró: Az enyémet? Lehet.
Hócipő: Nem, dehogy. A sajátját.
Bizottsági helyesíró: Ki van zárva. Ők még a névtelenséget se vállalják.
Hócipő: Talán nem tévedek nagyot, ha azt feltétezem, hogy félnek a megtorlástól. A kirúgástól. Nem szeretnének azok sorsára jutni, akiket azért bocsátottak el, mert nem támogatták a kormány ferihegyi névjavaslatát.
Bizottsági helyesíró: Meg se hallottam, hogy ferihegyi. Liszti. Mi egyébként nem névadók, illetve átkeresztelők vagyunk, hanem a helyesírás szabályait határozzuk meg.
Hócipő: Márpedig a nyelv változik, szabályozásra szükség van.
Bizottsági helyesíró: Nagyon jól látja. Nyelvébe él a nemzett.
Hócipő: Nem jól értettem... Nyelvében...
Bizottsági helyesíró: Jól értette. Ez lett a jelmondatunk. Így, ahogy mondtam.
Hócipő: Ezt hogy találták ki?
Bizottsági helyesíró: Kérdezze meg őket. Egyébként nem kell megkérdezni, mert egyrészt nem fognak válaszolni, másrészt tudjuk, hogyan találták ki.
Hócipő: Kikről beszél?
Bizottsági helyesíró: Ne tettesse magát... Illetve: ne tetese magát. A köztársasági elnök úr féle helyesírást most foglaljuk rendszerbe. A kormány támogatásával.
Hócipő: Nem kínos?
Bizottsági helyesíró: Azt hiszem, legújabban rövid i-vel. Kinos.
Hócipő: És akkor ez lesz a hivatalos? Hogy álamfő, meg álomás?
Bizottsági helyesíró: Megszokás kérdése. Pontosabban: a szabályozásé. Ez a megoldás még takarékos is. Az alkotmánytervezet is hemzseg az új helyesírás szerinti szavaktól... Nem tudom, a hemzseg használatos-e még. Vagy nem-e.
Hócipő: Amúgy Hoffmann Rózsa, a KDNP vezető oktatáspolitikusa szép szavakkal védte meg Schmitt Pált, mondván, hogy ha valóban elkövette a fenti helyesírási hibákat...
Bizottsági helyesíró: Vigyázzunk a minősítéssel! Talán még egy-két napig hiba, de már folyik a törvénybe foglalása, azaz kodifikázása...
Hócipő: ...Kodifikálása...
Bizottsági helyesíró: ...Nehogy már maga tudja jobban!...
Hócipő: Bocsánat... Tehát Hoffmann Rózsa szerint a köztársasái elnök úr, ha valóban elkövette az egy l-eket, „akkor ez egy túlhajszoltságból, egy rossz fizikai állapotból következett, ami sajnálatos, de nem kell pálcát törni felette. Előfordul mindenkivel, hogy napi tizennégy órai munka mellett olyan hibát követ el, ami nem örömteli, de azért ne kiáltsunk mindjárt olyan vészjeleket, mintha itt nagyon komoly képzettségbeli hiányosság lenne. Emberek vagyunk, mindenki követ el hibákat. Nem olyan vétekről vagy rossz cselekedetről van szó, ami hátrányos következményekkel járna.”
Bizottsági helyesíró: Ezt mondta?
Hócipő: Igen.
Bizottsági helyesíró: Azt is, hogy vészjeleket kiáltani?
Hócipő: Igen.
Bizottsági helyesíró: Jó tudni. Felírom magamnak. Azaz: mindannyiunknak. Ötletes, szellemes, példaadó. És megkérem, hogy a velem készült interjúban azt, hogy bizotsági, egy t-vel írja. Takarékoskodjunk a helyesírással.