Nyulak éve

Megyesi Gusztáv
2011. 02. 09. · Hócipő 2011/03
Azt én már régóta sejtettem, hogy múlt csütörtökön nem mindennapi események fognak történni a városban. S valóban: midőn február harmadikán reggel az Akadémia utcából a Kossuth térre fordultam volna, hogy a 2-es villamosra szálljak, a közeli árkádok alól egy kalapos ember lépett a járókelők elé, s diszkrét mozdulattal kék borítékokat adott át nekik. Csitt, mondta mutatóujját a szájához emelve, amikor a járókelők a boríték tartalmát látva felkiáltottak, nem kell felhajtást csinálni.

Én magam háromszázezer forintot találtam a borítékomban, kicsit el is húztam a számat, mert Demján Sándortól, Magyarország második leggazdagabb emberétől többet vártam. A Kossuth téri metróállomáson Csányi Sándor, kicsit odébb Leisztinger Tamás, átellenben Várszegi Gábor osztogattak hasonló borítékokat, ám azokban egyenesen félmillió forint volt; milliárdosaink adakozó kedvére jellemző, hogy még Széles Gábor szélsőlap-tulajdonos milliárdos is legalább háromezer forintot osztott szét a magyar nép között.

Minderre számítani lehetett. Csütörtökön köszöntött be ugyanis Kínában az új esztendő, amely közismerten a Nyúl éve lesz, s ebből az alkalomból minden évben megjelenik Tajvan szigetén Kína leggazdagabb milliárdosa, bizonyos Csen Kuang-piao üzletember, és piros borítékokban készpénzt osztogat az útjába akadó szegényeknek; becslések szerint eleddig csaknem 40 milliárd forintnyi készpénzt osztott szét a piros borítékjaiban.

Mármost Kína ugyan messze van, ám ismerjük honi milliárdosainkat: ha valami jó és szívet melengető esemény történik akár a világ túlsó végén is, ők azt azonnal átveszik, főleg ha szegény emberek megsegítéséről van szó. Ráadásul a magyar milliárdos elkötelezett híve a Nemzeti Ügyek Kormányának, olyannyira, hogy mint Schmitt Pál, át is adta neki a függetlenségét, ezért most a magyar milliárdos is Kelet, s azon belül leginkább Kína felé akar nyitni, ergo szívesen vesz át kínai módszereket.

De hol vannak a politikusaink?

A pártvezetők, a parlamenti és önkormányzati képviselők, az ország irányítói, vezető tisztségviselői? Ők, mint ismeretes, még a milliárdosainknál is érzékenyebbek szociálisan, így érthető, ha ők nem a Kossuth téren, hanem a peremkerületekben, a periférián, elszegényedett települések nyomornegyedeiben, putrik oldalán osztották a borítékokat, mindössze három képviselő maradt Pesten, ők is csak azért, hogy előkészítsék azt a törvénytervezetet, ami szerint azok a képviselők, akik borítékban pénzt osztogatnak, költségként számolhassák el a pénzt is, meg a borítékot is.

A nemzeti együttműködés eklatáns példája volt, amikor a négyszázmilliós vagyonnal bíró Veres János expénzügyminiszter Puch pártpénztárnokkal, Simicska Lajossal, a Vitézy családdal, vagy épp Fellegi miniszterrel közösen szólították le a szegényeket az utcán, s nyomtak a markukba százmilliókat, míg mások a devizahitelesek adósságát fizették ki egyetlen gáláns mozdulattal; jellemző, hogy a péntek reggeli adatok szerint a bankoknak tartozó, csőd szélére került 300 ezer adósból egy se maradt. Persze nem minden a pénz. Amint annak az Index utánajárt, akinek nem volt elég készpénze, az a vagyontárgyait adta bajba jutott embertársának. A fideszes Koncz Ferenc például, akinek a vagyonbevallása szerint három autója és négy motorja van, végül csak egy Berva Mopedet tartott meg magának, a jobbikos Sneider Tamás viszont a traktorját osztotta szét az emberek között.

A Jobbikosoknál amúgy is meg kell állni, mert ez a párt a Parlamentbe kerülése óta szinte szeretetszolgálattá vált, a máltaiak sehol sincsenek hozzájuk képest, tagjaik begyűjtik a vagyontárgyakat, hogy aztán szétoszthassák. Az egyenlito. blog.hu-n írja „Parlaghy Virág”:

„Egyed Zsolt például egy BMW 525d Touringot vett magának Parlamentbe jutásakor. Valószínűleg hitelre, de bruttó egymillión felüli tiszteletdíjából és közel 200 ezres - jogos - lakhatási támogatásából futja a részletekre. A diákhitelt nyögő Samu Tamás Gergő az 525 d modellt választotta, amire a múlt évben tett szert. A Hírszerző júniusban - különféle ingatlanügyi és egyéb nyalánkságok mellett - eme két BMW-ről számolt be. Azóta eltelt fél év, ami alatt - olvasóink tanúsága szerint - az újdonsült képviselők szépen megtollasodtak. A jobboldali - akár szélső, akár kevésbé szélső jobbról beszélünk - autóparkból nem hiányzik a gyönyörű királykék BMW 330i; a régebbi típusú, Jobbik Magyarországért, illetve Nagy-Magyarország-matricákkal feldekorált BMW X5. Láttak még egy régebbi BMW-t: 525d vagy 530d, 98-99-as évjáratú, és szürke. Azt, hogy szintén jobbikos használja, a hátulján virító Nagy-Magyarország- és Jobbikmatricák bizonyítják. Hogy le ne maradjon a jobbikosok BMW-mániájától, Bánki Erik fideszes képviselő újabban egy müncheni rendszámú BMW 530d-vel jár. A látszat ellenére nem lesz egyenautó a BMW. Egy renitens legalábbis akad: ő egy hófehér Audi Q7 3.0 TDI quattro tulajdonosának mondhatja magát - és a következő vagyonnyilatkozatban valószínűleg mondja is, ha merő frakciófegyelemből nem vált BMW-re.” Az autócsodákat azóta természetesen már az egyszerű emberek használják.

Lapzártakor kaptuk a hírt, hogy a szegényebb honatyák közül a KDNP-s Salamon László a vagyonbevallásában szereplő ötezer forint értékű alufólia, Vadai Ágnes egy 3000 forint értékű Westendparkolójegy, a fideszes Zsigó József egy ezerforintos töltőtoll, a jobbikos Vágó Gábor pedig egy 2500 forint értékű Kárpátia CD szétosztásával járult hozzá embertársai gyarapodásához.