Magyarországon megszűnt a sajtószabadság

Farkasházy Benedek
2011. 01. 12. · Hócipő 2011/01

DECEMBER 21.
A magyar parlament elfogadta a vitatott új törvényt, amely nagymértékben növeli az állam ellenőrzési és büntetési lehetőségeit a privát média felett. Az újonnan létrehozott médiahatóság azért is büntetheti az írott, elektronikus és online sajtót, ha tudósításuk kiegyensúlyozatlan, emberi méltóságot vagy közerkölcsöt sért, vagy nem tudósít közérdeklődésre számot tartó eseményről.



DECEMBER 21.
Az EBESZ képviselője szerint az új törvény ahhoz vezethet, hogy minden tudósítást politikai döntések alá rendelnek. A Freedom House pedig arra figyelmeztet, hogy ez jelentős visszalépés lehet a magyarországi sajtószabadság terén. A szabályok áthágásának értelmezése ugyanis nagyon tág.



DECEMBER 21.
A jobboldali konzervatív kormányzó párt tagjai által vezetett új hatóság súlyos bírságokat szabhat ki azokra a rádiókra, televíziókra, újságokra és online sajtótermékekre, melyeket kiegyensúlyozatlannak ítélnek. A törvény kritikusai szerint a cél az eltérő vélemények elhallgattatása olyan büntetésekkel, amelyek elég nagyok ahhoz, hogy a kisebb kiadók bezárását eredményezzék.



DECEMBER 21.
A vitatott médiatörvény kiterjeszti az állam hatalmát arra, hogy felügyelje és büntesse a privát médiát, és lehetővé teszi, hogy a kormányzó párt által kinevezett médiaellenőr büntesse az újságírókat, ha tudósításukat kiegyensúlyozatlannak ítéli.



DECEMBER 22.
Szolidaritásunkat fejezzük ki a magyar médiával, amelyet Orbán miniszterelnök el akar hallgattatni - áll az újság címlapján. Adam Michnik, a lap alapítója (aki Jaruzelski puccsát követően éveket ült ítélet nélkül), a lengyel ellenzék emblematikus alakja azt írja: „Orbán a szabadságért küzdő demokratikus ellenzék aktivistája volt. Ma kormányfőként elnyomja ezt a szabadságot egy olyan törvénnyel, amely szájkosarat tesz a független sajtóra. Orbán Magyarországa Lukasenko Fehéroroszországának az útjára lép.”




DECEMBER 22.
A konzervatív napilap Führerstaat Ungarn (Magyarország, mint vezéri állam) címmel a címlapon közöl cikket: Orbán Viktor kormányzó Fidesz pártja nyilvánvalóan eltökélte, hogy az egyszer megszerzett hatalmat, kétharmados többsége birtokában, egyhamar nem adja ki a kezéből. Olyan ez, mintha a tekintélyelvű, antiszemita 30-as években megállt volna a film, és most ismét peregni kezdene. Az NMHH átfogó antidemokratikus hatáskörrel rendelkezik. A cenzúrától dokumentumok elkobzásán át a kényelmetlen médiumok anyagi csődjéig kiterjed mindenre, amit egy tekintélyelvű rezsim csak kívánhat. Az NMHH vezetői Orbán Viktor kormányfő párthíveiből és kegyenceiből állnak... Oda lesz a szabadság, amelyet a magyarok két évtizeddel ezelőtt maguknak és másoknak kivívtak... Magyarországon Orbán Viktor vezéri állama jön létre.



DECEMBER 22.
Aki ezentúl illetlenül, mondhatnánk bírálóan számol be a kétharmados Fidesz politikájáról, azt pénzbírság vagy annál is rosszabb dolog fenyegeti. Az Európai Parlamentben joggal fogalmazódnak meg kételyek arról, vajon egy ilyen módon kormányzott országnak helye van-e egyáltalán az EU-ban, nemhogy a következő hat hónapban ő diktáljon ott. Joggal tehető fel az a kérdés is, vajon miért csak EP-képviselők adnak hangot felháborodásuknak, miért nem teszik ezt mások is, akik Brüsszelben vagy saját fővárosukban amúgy igen nagyra tartják magukat.



DECEMBER 22.
„Európában sehol másutt nem ennyire sajtóellenesek a törvények, mint Magyarországon... Orbán úr Magyarországa többé nem szabad ország a média számára” - olvasható „A nap Pinocchiója” rovatban.



DECEMBER 22.
„Az európai elnökség félévének előestéjén igen a szájkosártörvényre. Az újságok Magyarországon a kormány alá vannak vetve.”



DECEMBER 22.
Szájkosártörvény Magyarországon, a jobboldal cenzúrázza a sajtót.



DECEMBER 22.
A törvény „közvetlenül veszélyezteti a demokráciát. Az állam ellenőrzést fog gyakorolni a vélemény fölött. A jogszabállyal Magyarország hasonló csónakba kerül, mint amilyenben Fehéroroszország van. Mostanáig Alekszandr Lukasenkót tekintették az utolsó diktátornak Európában. Nem ez lesz a helyzet, amikor a törvény hatályba lép” - mondta Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter a hírügynökségnek.
„Orbán Viktor miniszterelnök a szerdai kormányülés szünetében telefonon beszélt Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnökkel, aki világossá tette a luxemburgi külügyminiszter keddi nyilatkozatával kapcsolatban, hogy egyáltalán nem a luxemburgi kormány hivatalos álláspontjáról van szó” - mondta Szijjártó Péter, hozzátéve, hogy Asselborn az ottani szocialista munkáspárt tagja.
„Külügyminiszterként, miniszterelnök-helyettesként a luxemburgi kormány nevében beszélek. Biztosíthatom önt: az emberi jogok és a demokratikus jogok védelme kapcsán a miniszterelnöknek nincs az enyémtől eltérő véleménye, még ha különböző pártokhoz tartozunk is” - reagált Szijjártó nyilatkozatára Asselborn.



DECEMBER 22. 14:00
„A német kormány nagy figyelemmel követi a médiára vonatkozó törvények alakulását Magyarországon” - idézik Christoph Steegmanst, a német kormány helyettes szóvivőjét.
DECEMBER 22. 19:00
Szijjártó Péter: Minimum félreértés az a címadás, hogy Merkel a jogállamiság elveire figyelmezteti Magyarországot.



DECEMBER 23.
„Az új magyar médiatörvény nem vet jó fényt a közelgő magyar EU-elnökségre. A szövetségi kormány üdvözli, hogy az Európai Bizottság, mint az értékek védelmezője, ellenőrzi, vajon a Magyarországon elfogadott médiatörvények összeegyeztethetők-e a Lisszaboni Szerződés által előírt standardokkal. A sokszínűségben megnyilvánuló egységen alapuló Európai Unió szellemének mindenesetre nem felelnek meg” - mondta Werner Hoyer német külügyi államtitkár a német rádiónak.


A NÉMET KÜLÜGYMINISZTÉRIUM KÖZLEMÉNYE
DECEMBER 23.
Guido Westerwelle német külügyminiszter telefonon beszélt Martonyi Jánossal. „Barátságos légkörben a médiatörvény megváltoztatásának lehetőségéről beszéltek”.
DECEMBER 23., ESTE
„Eszünk ágában sincs” - válaszolt Orbán Viktor arra a kérdésre, hogy hajlandóak-e változtatni a médiatörvényen, majd hozzátette: „Ami pedig a szegény német kancellár asszonyt illeti, őt kabátlopási ügybe keverték. Nem mondott szegény semmit.” (Hír TV)



DECEMBER 23.
„A médiára kirótt korlátozások nyomán az ország most már aggasztóan közel került egy olyan egypárti államrendszerhez, amelyben a bírálatot nem csupán helytelenítik, de büntetik is... A szabadság e korlátozásait még jobban kihangsúlyozza egy ironikus diplomáciai baleset: Magyarország január 1-jével átveszi az EU soros féléves elnöki tisztségét. Az ország még nem folyamodott a kommunista érában megismert kisszerű zsarnoki módszerekhez, az európai nemzetek családjának értékeivel azonban szembekerült” - áll a konzervatív brit napilap „Press ganged”, azaz „Erőszakos meggyőzés” című vezércikkében.



DECEMBER 23.
Kiszámíthatatlan viselkedéséért és borzasztó PR-jáért rovatunk a múlt héten egy különleges fekete dobozzal díjazta Magyarország miniszterelnökét. Ezt most díszítsük fel egy aranyszalaggal abból az alkalomból, hogy Orbán úr kormánya soha nem látott figyelemnek örvend egy héttel az EU-elnökség átvétele előtt. Szomorú, hogy ezt nem az elmúlt hat hónap kiváló ötleteivel érdemelte ki, hanem a parlament által elfogadott új médiatörvénnyel, amely szerint a médiahatóság példa nélkül álló hatalmat gyakorol a sajtó felett.



DECEMBER 23.
Az EU demokratikus alapelveivel összeegyeztethetetlen az új magyar médiatörvény. Ha a törvény cikkelyeit megfelelően értelmezzük, akkor az a média teljes elhallgattatásához vezethet - idézik Schwarzenberg cseh külügyminisztert.



DECEMBER 23.
A Budapestnek címzett kemény üzenetekért, amelyek a médiatörvénnyel kapcsolatban hangzottak el, a fehérorosz diktátornak sem kellene szégyellnie magát. Magyarország, mint lebecsült ország veszi át az (EU) elnökséget. Orbán minden remek ötlete ellenállásba ütközhet. A magyar miniszterelnök ehhez maga szolgáltatott ürügyet az Európai Unió politikusainak.



DECEMBER 23.
Az EU ledöbbent és nyugtalan, miután Magyarország kommunista stílusban hallgattatja el a médiát, mindössze hetekkel az EU-elnökség átvétele előtt. A Német Zöld Párt EP-képviselője, Daniel Cohn-Bendit szerint az új törvény egyértelműen megtorló jellegű. A Bizottságnak meg kell fontolnia a Magyarországgal szembeni szankciók lehetőségét, így megvonni Budapest szavazati jogát és elvenni az EU-elnökséget, ha bebizonyosodik, hogy a szabályozás megsérti az EU-s egyezményeket.



DECEMBER 23.
Európa egy központi fekvésű állama arra készül, hogy ledöntse a demokrácia tartóoszlopait, miközben az EU-ban ez hosszú ideje senkit sem zavar. A kétharmados parlamenti többséggel bíró Fidesz következetesen azon munkálkodik, hogy e párt és Orbán Viktor miniszterelnök egyeduralma tartós berendezkedéssé váljon. A médiatörvényről szóló szavazás csak a végpontját képezi egy konzekvens folyamatnak.



DECEMBER 23.
A magyar médiatörvény kitárja a kaput a kritikus hangú médiumok állami szekatúrája előtt. Ez szégyen egy demokratikus államra nézve.



DECEMBER 23.
A folyamat olyan súlyos, hogy az Európai Parlament fellépését kívánja. A testületnek el kell érnie, hogy Orbán állást foglaljon a kérdésben. Ha Európa értékközösséget jelent, amint azt mindenki újra meg újra hangsúlyozza, akkor Orbánnak magyarázatot kell adnia arra, hogyan egyeztethető össze az új médiatörvény a véleménynyilvánítás szabadságával.



DECEMBER 24.
„Olyan aggodalmak jutottak el hozzám, amelyek szerint a törvényben jelen van annak kockázata, hogy a sajtószabadság védelmére szolgáló jogok veszélybe kerüljenek” - áll Neelie Kroes, az Európai Bizottság sajtószabadságért is felelős alelnökének levelében.



DECEMBER 26.
Az EU csak hallgat, miközben Magyarországon megcsonkítják a jogállamot.



DECEMBER 27.
Magyarország populista és hataloméhes kormánya éppen most fogadott el egy olyan médiatörvényt, amely jobban illik egy tekintélyelvű rezsimhez, mint egy nyugati demokráciához - áll a Magyarország putyinizálódása című írásban.



DECEMBER 27.
A néhány nappal az EU-elnökség előtt hidegvérrel keresztülhajszolt médiaszájkosár-törvény egy utolsó, különösen súlyos következményekkel járó lépés az autokrácia irányába... Kollégái úgy jellemzik Orbánt, mint aki megszállottja a médiának, aki második Silvio Berlusconi akar lenni, annak botrányai nélkül - áll a lap „Félelem az orbánizációtól” című írásában, amelyben Jean Asselborn luxemburgi külügyminisztert is idézik, aki szerint: „Ha semmit se teszünk, nehéz lesz Kínával vagy Iránnal az emberi jogokról beszélni”.



DECEMBER 27.
A győzelemben részes képviselők nem tudnak ellenállni a kísértésnek, hogy - egyértelműen választói megbízatásként leírt - hatalmukat fitogtassák. Orbánnak és koalíciós partnerének jó oka volt arra, hogy a médiában megjelenő radikális, sőt szélsőséges tendenciákkal valamit szembehelyezzenek. A miniszterelnöknek azonban most azt kell bebizonyítania EU-partnereinek, hogy nem az európai normákkal rendelkező sajtószabadságot akarta eltiporni.



DECEMBER 27.
Magyarországon demokráciahiányt tapasztalni, és ez erősen nehezíti Orbán Viktor jobboldali-populista kormányának helyzetét az EU-elnökség ideje alatt...



DECEMBER 27.
A bécsi lap „A magyar pusztán” című karikatúráján Orbán pórázon tartott szájkosaras újságírókat ostoroz. Egyikük pitizik.





DECEMBER 28.
„Míg Fehéroroszországban erőszakkal védik a diktatúrát, addig Magyarországon a demokrácia alakul az egypártrendszer irányába adminisztratív eszközökkel. Ebbe az irányba tett lépés az új médiatörvény” - írja „Veszélyeztetik a demokráciát Magyarországon” című jegyzetében Anne Applebaum történész, akit december közepén a Terror Háza Múzeumban Petőfi Sándor-díjjal tüntettek ki. Az ünnepségen Kövér László és Navracsics Tibor is részt vett.



DECEMBER 29.
A puszta Putyinja a magyar történelem rossz emlékű autoriter korszakainak hagyományait viszi tovább azzal, hogy szinte minden állami intézményt az irányítása alá von... Magyarországon 1998 és 2002 között nemcsak a hobbifocista autoriter kormányzati stílusát bírálták, de azt is, hogy a kellemetlen ügyekben vizsgálódó bizottságokat megszüntette, és csökkentette a parlamenti ülésnapok számát. A puszta Putyinja a szinte összes állami intézmény gleichschaltolásával a magyar történelem tekintélyelvű rendszereinek szerencsétlen hagyományát folytatja.



DECEMBER 31.
Abban a szervben, amely a bírságokat kiszabja, nincs semmi pluralizmus: mind az öt tagja a Fideszből, Orbán Viktor kormányfő pártjából való. Ugyanez a hatóság megvizsgálhatja az inkriminált sajtóorgánum eszközeit, dokumentumait, még mielőtt vétséget állapított volna meg. A magyar sajtó retteg.



JANUÁR 1.
A magyar kormányfő kedvenc pozíciójában van: beásta magát, és jottányit sem hajlandó engedni. Orbán azonban a térség legkíméletlenebb politikai irányítója, aki személyes hűbérbirtokaként vezeti a Fideszt, és a párt bennfentesei arra panaszkodnak, hogy nem hajlandó odafigyelni a mérsékeltebb hangokra és a tapasztalt kormánytagokra.



JANUÁR 1.
A magyar kormányt nem kisebb dologgal, mint a demokrácia és a jogállamiság kiüresítésével vádolják. A legutóbbi esemény egy korlátozó, sokak szemében a vélemény- és a sajtószabadságot lábbal tipró médiatörvény elfogadása volt... Orbán a Kádár-rendszerben, a létező szocializmus magyar változatában nőtt fel, ahol állam anyácska uralta az élet minden területét. Az államba vetett hit ma is jellemző a magyar társadalomra, és a populista miniszterelnök éppen ezt a gondolkodásmódot használja fel.



JANUÁR 1.
„Angela Merkel német kancellár az uniós normák betartására intette Magyarországot.” Werner Hoyert, a külügyminisztérium államminiszterét is idézik: „A német kormány azt várja, hogy Magyarország átdolgozza a törvényt”.



JANUÁR 2.
Az EU technokratái megengedik, hogy a miniszterelnök eljátssza a nagyfiút a nemzetközi porondon, ha Orbán megengedi, hogy a színfalak mögött Brüsszel irányítsa Európát. Mindkét fél fenntartja azt a látszatot, hogy Magyarország tisztességes demokrácia, és nem ejtenek szót arról a ronda kis államról, amely Európa határain belül fejlődik ki... A balos Fehéroroszország ugyanolyan vehemensen támadja a sajtószabadságot, mint a jobboldali Magyarország és a Chávez vezette Venezuela.



JANUÁR 2.
Magyarország Európa rossz tanulója, és csúszik lefelé a szabadsággyilkosság lejtőjén az új médiatörvénnyel, amely Orbán Viktorhoz közel állók által teljes mértékben ellenőrzött felügyelő hatóságot hoz létre.



JANUÁR 2.
Felbőszítették az EU-t a magyar kormány lépései, amelyekkel szorosabbra fogja a média feletti ellenőrzést. Nyomást gyakoroltak Budapestre, hogy helyesbítse új médiatörvényét még annak hatálybalépése előtt. Attól tartanak, hogy az felhígíthatja az EU - például Oroszországnak címzett - üzenetét a sajtószabadságról.



JANUÁR 3.
Egy olyan Orbán Viktor veszi át az EU irányítását, aki áprilisi győzelmét felhasználva voltaképpen egypártrendszer felé irányítja Magyarországot. Az európai diplomaták elég kínosan érzik magukat, elvégre mégiscsak meg kéne szólalniuk az európai normákat sértő médiatörvény ellen, de a soros elnöki teendőket betöltő ország túlzott kritikájával az Uniót gyengítenék csak.



JANUÁR 3.
A berlini lap címlapján az EU 23 hivatalos nyelvén olvasható a „Magyarországon megszűnt a sajtószabadság” mondat.





JANUÁR 3.
A médiatörvény sérti a szabadelvű alapokon álló társadalmak egyik elvét: a hatalmi ágak megosztásának elvét... Ha a médiát a kiegyensúlyozottság és a nemzetbiztonság tiszteletben tartására akarják kötelezni, az kitárja a kaput az önkény előtt... Orbánon látszik, mekkora örömet szerez neki teljhatalmának kipuhatolása és az EU türelmének a próbára tétele. Hatalmi színjátéka bizonyos értelemben visszavágás: egy ország, amely sokáig bénult volt, magát bénította meg, és nem szabadult a múlt démonaitól, most megmutatja, mire képes: elérkezett a pimasz kamaszkorba - írja a lap korábbi főszerkesztője.



JANUÁR 3.
Az új médiatörvény célja az újságírók pórázra fogása, ami ellen a Facebook-nemzedék tiltakozik... Orbán Viktorból, az egykor liberális ellenzéki politikusból nemzeti köntöst viselő gátlástalan hatalmi politikus lett.



JANUÁR 4.
Rosszul kezdődik az év Európának: nemcsak az euró, de a szabadság is veszélyben van. Mostantól az EU soros elnöke egy olyan ember, aki az ellenőrzése alá vonta a médiát. Ez nemcsak a 10 millió magyart, de minden európait érint, és blamálja az Európai Unió másik 26 tagállamának állam- és kormányfőit is... Szégyen lenne, ha Angela Merkel és kollégái az EU soros elnökségének átadási ceremóniáján egy cenzor oldalán mosolyognának, és közös fotó készülne - mondta televíziós jegyzetében Peter Frey, a német állami televízió, a ZDF főszerkesztője, aki a médiatörvényt bacilusnak nevezte.



JANUÁR 4.
Orbán nyugtalanságot keltett a térségben. Főként az új médiatörvény fenyeget azzal, hogy hatályon kívül helyez némely alapvető jogot. Ennek alapján ugyanis az állam a jövőben mélyen beavatkozhat a tudósításokba... Mindez ellentétes azzal az 1989-es szellemiséggel, amely Orbán pályája során is döntő szerepet játszott. Egyben azt is mutatja, hogy valaki, aki egykor a helyes oldalon állt, nem mentes a hibáktól.



JANUÁR 4.
Az Orbán Viktor miniszterelnök Fidesz pártja által életbe léptetett törvény sajnálatos visszalépést jelent az olyan politikai cenzúra felé, mint amelytől a kommunista uralom alatt szenvedett az ország. Ennek nem lenne helye egy demokratikus Európában.



JANUÁR 4.
A német kormány ellenzi, hogy Magyarország EU-elnökként a keleti partnerországokkal médiaügyekről tárgyaljon. Magyarország jobban tenné, ha a tárgyalásokat ezekről a kérdésekről, például Fehéroroszországgal vagy Ukrajnával, átengedné az Európai Bizottságnak - idézi a német hírügynökség Werner Hoyer külügyi államminisztert.