Úri kaszinótojás

Smuzewitz Ilona
2010. 12. 15. · Hócipő 2010/25
Az elképzelés, hogy a NENYI-t minden állami intézményben ki kell függeszteni, egészen vérlázítóan önkényeskedő baromságnak tűnt. Most meg már szinte ártatlan tréfának.

Mert amikor felháborodtunk, akkor még nem tudtuk, hogy zsarolni, fenyegetőzni és kényszeríteni is fognak.

Azt sejtettük, hogy majd lopnak. De arra nem volt felkészülve senki, hogy az általuk ellopott pénzekre még adót is kivetnek.

Az örök optimisták azt hitték, hogy a NENYI-zés lesz majd az a jelkép, amiről emlékezetes marad II. Orbán kormánya. Azonban figyelmen kívül hagyták, hogy a legnagyobb hülyeségeket nem a ciklus elején szokás elkövetni: az még csak a bemelegítési szakasz. Gyurcsány is már jó ideje kormányzott, mire elmondta az őszödi beszédét.

Az optimisták arról is megfeledkeztek, hogy egy demokráciában egészen ritkán szoktak egy friss politikai nyilatkozatot kötelező jelleggel kifüggeszteni. Lehet, hogy zseniális a nyilatkozat, de ezt ismerje fel az utókor.

A NENYI mondhatni apróság volt, pillanatnyi jelzése annak, hogy nem csupán egy elme borult el az ellenzéki évek alatt, hanem követte szűkebb és tágabb környezete is.

Nekünk meg marad a rettegés. Mert az a kormány, amelyik képes kitalálni a NENYI-t és annak kifüggesztését, az nem áll meg a nyugdíjak ellopása után sem.

A szimbólumokra kevéssé fogékonyak viszont inkább arra kapták fel a fejüket, hogy esetleg marad a bankadó. Ez később bizonyosság lett. Más vaskos különadókkal egyetemben. Természetesen szigorúan átmeneti jelleggel. Hiszen a válságadókat csak addig vetik ki, amíg tart a válság. A válság elmúltával átnevezik őket. Akkor majd válság utáni adók lesznek. Vagy konszolidációs járuléknak nevezik. Szektorilletékességi pótbefizetésnek. Vagy védelmi pénznek. Hogy az olaszok is pontosan megértsék az új magyar rendszer jellegét és lényegét.

Van olyan is persze, aki nem képes megtalálni helyét a nemzeti együttműködés rendszerében. Ő hajlamos kaszinótojást szétkenni az új rendszert beharangozó nyilatkozaton. Amiért a bíróság képes felmenteni a szólásszabadság jegyében. Az már korábban is probléma volt, hogy a bíróságok vonakodnak kivenni részüket a nemzeti együttműködésből. Ezért a NENYI ellen bármikor újabb szabotázs várható.

A nemzeti együttműködés rendszerének kiépítése most éppen csikorog kissé. Ha minden a kormány elképzelése szerint alakul, akkor a nemzet együttműködésének rendszerében hamarosan lesz hárommillió morgolódó elégedetlen. Meg lesz háromezermilliárd forint is a kasszában.

A kormánynak ez elég jó üzletnek tűnik.