Szöcskék, nyüvek, csótányok

Megyesi Gusztáv
2010. 11. 23.
Éppen ebédidő előtt jelentette az MTI, hogy az ENSZ élelmezési szervezete, a FAO olyan kampányt készít elő, amellyel az ehető rovarok fogyasztására akarják rábírni a fejlett és a fejlődő országok lakosait is. A szervezet szerint az embereknek a drága húsok és növények helyett táplálékdús szöcskéket, csótányokat, poloskákat, kukacokat, nyüveket kellene enniük. A FAO egyik vezetőjével beszélgettünk.

Hócipő: Ön ingerültnek tűnik.

FAO: Hogyne. Néhány munkatársam olyan alapanyagokat javasol fogyasztásra, amitől felfordul az ember gyomra.

Hócipő: Mire gondol?

FAO: Konkrétan és általában is a nyüvekre. Ha belegondolok, hogy van ember az ENSZ-ben, aki szerint a nyű ehető, ráadásul a tömegétkeztetésen túl még az ünnepi asztalra is ajánlja, akkor mindjárt hányok.

Hócipő: Ön mit ajánl fogyasztásra?

FAO: Szöcskét, poloskát. Persze leginkább hétvégén. Hétköznap, amikor ugye kevés ideje van az embernek, s épp hogy csak le tud szaladni valamelyik gyorsétterembe, hogy bekapjon valamit, a hernyó a legpraktikusabb, de előfordul, hogy csak egy kis tányér gilisztát rendelek, aztán már rohanok is tovább. No de nyüveket? Ez, kérem, botrány.

Hócipő: Olvasom a jelentésükben, hogy a csendes-óceániai térségben az óriás vízipoloska és a ganajtúró bogár a legnépszerűbb, ezekre külön éttermek nyíltak.

FAO: Az emberek hülyék. Semmi pénzért nem látnék szívesen az asztalomon ganajtúró bogarat. Már megbocsásson, de más szarát egyem? A poloska az más. Az nemcsak laktat, de fantasztikus ízélményekkel is megajándékoz. Minél többször melegítjük, annál jobb. Persze csak a megfelelő poloska.

Hócipő: Az milyen?

FAO: Házi. Aminek meghagyták a természetes életterét. A nagyüzemi poloska viszont nem látja a Napot, pontosabban a Holdat, mert éjszakai állat, tápon él, műanyag emberre tapad és művért iszik, de olyan is az íze, egyszerűen ehetetlen. A gyorsétterem-láncokat persze ez nem érdekli. De ha választanom kell, még mindig inkább ezt, mint a nyüvet. Amely ráadásul készételként gyorsan romlik is, különösen nyáron. Ha kint felejtik az asztalon, bebüdösödik és teli lesz nyüvekkel.

Hócipő: Mi a megoldás?

FAO: Én a pozitív kampány híve vagyok. Rá kell mutatni a poloska, a csótány, a szöcske vagy akár a giliszta előnyeire, s akkor az emberek kétszer is meggondolják, hogy nyüvekre költsék a drága pénzüket.