Orbán igent mondott Batthyányéknak
Szabados Gábor
2010. 08. 28.
Nagy megkönnyebbüléssel fogadta az ország népe, hogy Orbán Viktor igent mondott: elfogadta a Professzorok Batthyány Köre meghívását, és szeptember 7-én évértékelő beszédet mond kormányzása első 100 napjáról. Igaz, addig az izgalomtól lerágjuk mind a tíz körmünket, de majd kinő.
Professzorok a forradalom permanens útján.
Hócipő: Hámori József a Professzorok Batthyány Köre ügyvezető alelnöke, őt kérdezzük az Orbán Viktornak szóló meghívás kapcsán. Hogy tudniillik értékelje miniszterelnöksége első 100 napját, annak eredményeit. Profeszor Úr! Ön a kör alelnöke, illetve ügyvezető elnöke. Miért nincs elnök?
Professzor: Mert Orbán Viktor nem fogadta el a címet.
Hócipő: És ha tiszteletbeli elnök lenne?
Professzor: Úgy gondoltuk, az kevés neki.
Hócipő: Akkor örökös elnök.
Professzor: Látja, ez nem jutott az eszünkbe. A társulat elé fogom vinni az ötletet.
Hócipő: Nézem a tagok listáját. Szép.
Professzor: Az bizony! Büszkék is vagyunk magunkra, de nem ez a lényeg, hanem, hogy büszke lehet ránk a magyarság idehaza és a világban.
Hócipő: Efelől biztosíthatom. Hiszen önök magyarországi és külföldi magyar egyetemi tanárok és egyetemi tanári rangú kutatók, ráadásul egytől egyig magukénak vallják a polgári értékrendet, és ezen értékrend érvényesítéséért tenni akarnak, a jelen kihívásaira hosszabb távon is érvényes megoldásokat keresve kívánnak hozzájárulni a nemzet szellemi energiáinak mozgósításához, és ezzel előmozdítani erkölcsi és gazdasági felemelkedését.
Professzor: Ez így van, így szerepel az alapító levelünkben. Ezek szerint maga is megkapta.
Hócipő: Igen, bedobta a postás. Feladó a Fidesz. Professzor úr! Mit várnak Orbán Viktor évértékelő beszédétől? Ön szerint milyen volt kormányzása első 100 napja?
Professzor: Nos, nem az a lényeges, hogy én miként látom Miniszterelnök Úr miniszterelnökúrságának első 100 napját, nem is az, hogy miként látják ezt körtársaim vagy akár honfitársaink, illetve határon túli társaink, mert lehet, hogy nem minden momentumában látjuk helyesen. Az a fontos, pontosabban meghatározó, hogy Ő, Orbán Viktor Miniszterelnök Úr hogyan látja Önmagát, Saját kormányzását, annak csodálatos eredményeit. Erre vagyunk kíváncsiak.
Hócipő: Izgultak? Hogy Orbán Viktor elfogadja-e a felkérésüket, vagy netán visszautasítja?
Professzor: Igen, ez a helyes kifejezés. Izgultunk. Hiszen Miniszterelnök Úrnak tengernyi teendője van, például személyesen kell kicserélnie minden olyan vezetőt, aki az előző rendszert szolgálta, mert azok ugyebár alkalmatlanok annak a feladatnak a végrehajtására, amit a forradalom megkövetel az adott poszton.
Hócipő: Úgy gondolom, ez a vezetőcsere nagyjából lezajlott.
Professzor: Isten szóljon magából.
Hócipő: Szerencsére tudott időt szakítani Orbán Viktor az értékelésre.
Professzor: Ez azért nagyszerű, azért csodálatos, mert biztosak lehetünk benne: beszédével új erőt ad majd mindannyiunknak a forradalom továbbvitelére.
Hócipő: Nem fárasztó önöknek a permanens forradalom?
Professzor: Nem, cseppet se. Végre hozzájárulhatunk a nemzet felemelkedéséhez, nem úgy, mint a forradalmat megelőző nyolc évben, amikor teljesen el voltunk nyomva. Miként el volt nyomva az egész nemzet. Ismeri az országgyűlési választásokra szóló felhívásunkat?
Hócipő: Igen, természetesen. Azt is bedobta annak idején a postás. Megengedi, hogy idézzek belőle?
Professzor: Kérem.
Hócipő: „A nyolc évi rossz kormányzás tönkretette az országot. A jövőnk rovására vásárolta meg a nép jóindulatát, elsőkből utolsókká tett bennünket, és közben megtépázta az ország becsületét. Csaknem kiölte a hitet a közös célokban, a közügyek tisztességes intézésének lehetőségében és az igazságosságban. A közjavak rovására tágra nyíltak a kiskapuk és a vesztegetés csatornái. Tombol a kormányzati felelőtlen ostobaság. Ezt a rendszert a média sugallta látszat, a felkorbácsolt gyűlölet és a közéleti kiábrándultság ideig-óráig stabilizálni tudta...” Tényleg felemelő.
Professzor: Igen. Mint a folytatás is.
Hócipő: Hogyan tovább?
Professzor: Megtudjuk szeptember 7-én. Várjuk Miniszterelnök Úr iránymutatását.
Hócipő: De azért önök eddig se tétlenkedtek. Kiadtak például egy nyilatkozatot az IMF-fel folytatott tárgyalások megszakadása után. Július 20-án. Akkor nem várták meg Orbán Viktor iránymutatását, és mintha kicsit mellé indultak volna. Ha megengedi, ebből a nyilatkozatból is idéznék.
Professzor: Tessék. Elvégre sajtószabadság van.
Hócipő: Azt mondja a Professzorok Batthyány Köre, hogy: „Megdöbbenéssel értesültünk róla, hogy az IMF és az EU tárgyaló delegációja a hét végén megszakította Magyarországgal a hitelmegállapodás-felülvizsgálati tárgyalásokat. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi pénzügyi intézmények magatartása elfogadhatatlan, mert durván sérti a nemzeti érdekünket és szuverenitásunkat. A Professzorok Batthyány Köre a leghatározottabban helyesli a kormány kemény fellépését a nemzeti érdek védelmében...” Azután kiderült, hogy mi szakítottuk meg a tárgyalásokat.
Professzor: Az ugyanaz. Ahogy fogalmaztunk: „A valutaalap és az unió küldöttsége azért függesztette fel a tárgyalásokat, mert a magyar fél nem fogadta el az általuk javasolt újabb kemény megszorító csomagot, hanem ehelyett a bankoktól és az egyéb pénzintézetektől kívánja behajtani a büdzséből hiányzó összegeket. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi pénzügyi intézmények magatartása elfogadhatatlan, mert durván sérti a nemzeti érdekünket és szuverenitásunkat. A Professzorok Batthyány Köre a leghatározottabban helyesli a kormány kemény fellépését a nemzeti érdek védelmében, és bátorítja, hogy tartson ki.”
Hócipő: Akkor tehát nem lesznek megszorítások, mert a büdzséből hiányzó összegeket a bankoktól és az egyéb pénzintézetektől fogja behajtani a kormány.
Professzor: Pontosan. És ugyanezzel a forradalmi lendülettel talpra állítja a Miniszterelnök Úr vezette nemzeti kormány a gazdaságot, a társadalmat, mindannyiunk hitét, erkölcsét, megteremti az igazságosságot, mindazt, amiért érdemes élni. Vagy ha a forradalom úgy kívánja, akár halni. Ezért is olyan fontos a hazának Orbán Viktor mostani évértékelője.