Kontárok Pesten?
Hócipő szerkesztőség
2010. 06. 16. · Hócipő 2010/12
A zsidó nagytőke által pénzelt nemzetközi pénzügyi körök, posztkommunista orosz orgánumok és a Kisantant példátlan támadást indított az első szabadon választott munkás-paraszt forradalmi kormány ellen. Természetesen kilóg belőle a lóláb, hiszen szinte szóról szóra ugyanazt szajkózzák, amint azt bizonyítani is tudjuk, külön csokorba szedve a Nyugatról, a Keletről és a Kárpát-medence pereméről érkező támadásokat.
Kontárok Budapesten. A Fidesz alelnöke hazai hallgatóságnak csütörtökön azt mondta, hogy Magyarország szerencsés lesz, ha elkerüli a görög stílusú pénzügyi válságot, szavai nyomán megjósolható módon szabadesésbe kezdtek a magyar befektetési termékek. A Fidesz végül is olyan kampányígéreteket tett, amelyek nem voltak összeegyeztethetők az IMF és az EU irányította stabilizációs programmal, és most kifogásra volt szüksége ahhoz, hogy miért szegi meg ezeket az ígéreteket.
(Financial Times)
A magyar költségvetési hiány nagyjából fele a görögnek. Az euróövezeten kívül fekszik, így nyomás esetén devizája, a forint leértékelésével lendíthet az exporton. Legfőképpen pedig egy, az IMF által támogatott gazdasági átalakítás közepén van, szükség esetén további 2 milliárd dollárt hívhat le. Ez azonban nem akadályozta meg azt, hogy magas rangú magyar tisztviselők politikai töltetű nyilatkozatai nyomán mély zuhanás történjen a világ pénzügyi piacain pénteken.
(The New York Times online)
Hoppá. A felfordulás azonban újrakezdődött és terjedt, amikor egy miniszterelnöki szóvivő pénteken közölte, hogy még a nem törlesztővé válás is lehetséges, tekintettel a gazdasági bajokra. A várakozások kezelésének ezen ostoba művelete nyomán zuhanni kezdett a forint, a magyar adósságtörlesztési kockázatra köthető piaci biztosítási csereügyletek árazása több mint 100 bázispontos megugrással 425 bázispontig szökött fel, és a globális befektetési termékek értéke ezermilliárdokkal esett.
(Financial Times)
Magyarországon a helyzet valójában nem olyan rossz, de ha a kormányból valaki ilyesmiket mond, az direkt meghívás arra, hogy mindenki esésre játsszon.
(Barclays Capital)
Orbán Viktor miniszterelnök bizalmasai tudatosan festették sötétebbre a helyzetet, csak hogy ne kelljen betartaniuk azt a választási kampányban tett ígéretet, hogy nem lesz semmiféle adóemelés.
(Financial Times Deutschland)
Politikusok gyakran fognak mellé - időnként látványosan. Abbéli igyekezetükben, hogy felkészítsék a lakosságot a megszorításokra, pánikot okoztak. Kis híján önmaguk lettek saját maguk legnagyobb ellenségei. Magyarországról alkotott véleményük sokkal rosszabb, mint a piacé - és még a végén a befektetők ezt el is hiszik nekik.
(Allan Conway, a Schroders befektetési alapkezelő vezetője)
A magyar kormány a hét végén a kárelhárításra törekedett. A Görögországgal való összehasonlítás értelmetlen.
(Frankfurter Allgemeine Zeitung)
A kormány nyilatkozataival sok porcelánt zúzott szét, és keményen kell dolgoznia annak érdekében, hogy visszanyerje az elveszített bizalmat.
(Die Welt)
Először pánikot keltett a pénzpiacokon és államcsődről beszélt, most pedig hirtelen minden csak félig olyan rossz.
(Handelsblatt)
Az epizódnak - bár költséges volt - leckeként kell szolgálnia az új kormány számára: még ha Brüsszel és Washington kapitulálna is, a befektetők nem fognak. Orbán Viktor még akár engedhet is az MNB köztiszteletben álló elnöke, Simor András eltávolítására irányuló hadjáratában. Az ideges piacok ugyanis hajlamosak arra, hogy előbb lőjenek, és csak utána kérdezzenek.
(Financial Times)
Nem szokásos, hogy egy kormány gazdaságpolitikája már hivatalba lépésének első hetében kártyavárként omoljon össze. Különösen vicces, ha ez a dolog egy olyan párttal történik meg, amelynek kétharmados többsége van a parlamentben, és amely egy hónapig abban a hitben élt, hogy azt csinál, amit akar. Nem kell őket sajnálni, mert az, amit most oly nagy meglepetéssel megtapasztaltak, s józan ember már régen tudja: hogy a világ, a pénzpiacok, a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió nem engedik meg nekik, hogy hazárdjátékot folytassanak a magyar költségvetéssel. A Fidesz ezzel két legyet kívánt leütni egy csapásra: elődeire hárítani a felelősséget azért, hogy nem tudja teljesíteni választási ígéreteit, s ugyanakkor lerázni magáról a felelősséget a magasabb költségvetési hiányért. Talán végre azonban Orbán és társai is megértették, hogy nem olcsó pókert játszanak, és hogy a kormányzati felelősség másról szól, mint a politikai marketing.
(Sme, szlovák napilap)
A magyarok maguk ássák saját sírgödrüket azzal, hogy Görögországhoz hasonlítják magukat.
(a román Ziarul Financiar címe)
A Fidesz blöffje megrendíti a forintot.
(Adevarul, Románia)
Az összeomlás kiesik a szekrényből. Szijjártó Péter, Orbán Viktor szóvivője megmutatta, hogyan remeghet meg a világ egy szóvivő egyetlen szavától. Elég volt kijelenteni, hogy a magyar gazdaság helyzete igen nehéz, még az összeomlás sem kizárt, és a görög problémák után még éppen csak fellélegző euró újra lecsúszott. Szijjártó természetesen nem csupán szóvivő, hanem ifjú politikus, 32 éves, szóvivővé történt kinevezése előtt a jelenleg kormányzó, jobboldali-centrista Fidesz párt ifjúsági szervezetének vezetője volt. Szenvedélyes harcosként lép fel minden ellen, ami szocialista. Érdekes lesz követni az egy pillanat alatt világhírűvé vált sajtótitkár további karrierjét.
(Vedomosztyi, tekintélyes orosz üzleti lap)