Az újságírás vége III.

Farkasházy Tivadar
2010. 04. 21. · Hócipő 2010/08
BEMONDÓ: Ma reggel a Ma reggelben: Betlen János

BETLEN JÁNOS: Lapszemlével. A Népszabadság: „Jobban élünk, meg rosszabbul is”, arról van szó, hogy ha 2002-höz számoljuk, akkor jobban élünk, és hogy ha 2006-hoz számoljuk, tehát az utolsó négyéves ciklust, akkor meg rosszabbul élünk, és a számok azt mutatják, hogy 8 év alatt 17%-kal nőtt a bruttó hazai termék, és 26%-kal nőttek a reálkeresetek, ami máris valami zavarra utal, mert nem volna szabad gyorsabban nőni a kereseteknek, mint magának a bruttó hazai terméknek, mert ugye miből lett, adósságból. A jegybankot is hibáztatja a két szakértő, akit megkérdeznek, a lakosság devizaeladósodásáért, ami van olyan nagy probléma, mint - amint írják - mint a politikai rövidlátás. Itt egy egész oldalon a két szakértő, Petschnig Mária Zita és Karsai Gábor fejti ki ezeket a dolgokat, amiket összefoglaltam.



A Magyar Hírlapban, mint mindennap, vagy legalábbis amikor én vagyok a soros, a Jobbik erős kritikája van a címoldalon, ez az induló anyag Mocskos játszmák címmel. Valójában egy egész oldalon keresztül… Hányadik oldalon van ez? A négyesen fölsorolnak, megszámoltam húsz esetet, ahol, ahogy ők fogalmaznak, vizet prédikálnak és bort isznak, tehát valamilyen olyan dolog van a múltjukban vagy a jelenükben, ami ellentétes azzal, amit beszélnek, mármint jobbikos politikusok vagy képviselőjelöltek.



A Magyar Nemzet vezető anyaga az, hogy Mesterházy tandíjat akar, és azt írják, hogy csökkentené az egyetemi férőhelyek számát is, ami kisebb főiskolák bezárásához, ennek következtében pedig vidéki városok gazdasági katasztrófájához vezet. Itt arról van szó, hogy a Mesterházy azt mondja, hogy csak a legjobbak részesedjenek ingyenes egyetemi oktatásban, és fokozatosan növekvő mértékű tandíj terhelje a hallgatókat annak fényében, hogy milyen eredményt értek el. Már, ha rosszabbat, akkor nagyobb tandíj.



Aki otthon marad, a Fideszt és a Jobbikot választja - írja a Népszava, náluk ez a vezető anyag. Hát erre azt tudjuk megjegyezni, hogy ha az, aki otthon marad, fideszes, akkor az nem a Fideszt támogatja, ha otthon marad és jobbikos, akkor nem a Jobbikot támogatja, de ha baloldali marad otthon, akkor lehet, hogy így van.



Ez négy hír. A Népszabadságé ambivalens. A Magyar Hírlapé és Nemzeté a Fidesz érdekét szolgálja. A Népszaváé az MSZP-ét, hiszen azt sugallja, mivel a Fidesz és a Jobbik szavazói elkötelezettebbek, az alacsony részvétel nekik kedvez, az MSZP-nek csak akkor van esélye a kétharmad megakadályozására, ha csüggedt táborát fellármázza, s ismét 70% lesz a részvétel. De ezt a műsorvezető egy szellemesnek szánt mondattal vitatja, ráadásul az egyetlen a négy közül, amihez kommentárt fűz. Akkor azt is hozzátehetné, hogy a Hírlap hetek óta csak rablókat és gyilkosokat talál a Jobbikban, de azt egy szóval sem állítja, hogy ideológiája ellentétes a Fideszével. Továbbá Mesterházy csak a tehetősektől és a rosszul tanulóktól akar tandíjat, hiszen ha ők nem fizetnek, az egész országnak kell összeadnia, a szegényeknek is, az pedig mára világossá vált, hogy túl sok az egyetem, a fele munkanélkülieket képez, részben állami pénzből. Azt meg én teszem hozzá, hogy a műsorvezető szakmája egyik legjobbja. Képzeljük el ott a többit.