A legkisebb is számít II.
Hócipő szerkesztőség
2010. 02. 10. · Hócipő 2010/03
A nagyság mindig relatív, nemcsak a termet, a történelmi nagyság is, hiszen az utókornál nincs kegyetlenebb, bár akikről most lesz szó, azok se mentek ezért a szomszédba. A nyolcvanas évek elején az egyik osztrák nagydíjat a 160 valahány centis Karl Blecha adta át a kereken 150 centis lengyel zsokénak, Mieczyslaw Melnickinek, mire a szpíker megjegyezte: nem is tudtam, hogy ilyen nagy belügyminiszterünk van! Bár azt szokták mondani, hogy a termettel nem illik viccelődni. Viszont ők sem szoktak. S velük sem volt túl egészséges, sokuk udvari humoristája bánta. Ennek ellenére viccek, anekdoták százai maradtak fenn róluk, azt már nem akadályozhatták meg. Majd mindegyikről könyvtárakat írtak össze, mi pályafutásukat is miniatürizálva, csak dióhéjban tekintjük át, udvartartásukat, pár különös szokásukat, s azt, hogy milyen hatást gyakoroltak a nőkre. A japán császárokat kihagyjuk, hiszen ők a népükhöz képest nem voltak kicsik, akik amúgy sem láthatták őket. Nyolcuk közül egyébként hárman is egy évben születtek, úgy látszik, 1892 nem minden nép számára volt szerencsés. Persze más kistermetűek is akadtak, akik a világ sorsát befolyásolták, Mahatma Gandhitól Teng Hsziao-Pingig, de róluk egy másik alkalommal.
RÁKOSI MÁTYÁS
(1892-1971)
Apja, Rosenfeld József egy adai kiskereskedő, akinek 12 gyereke születik. Fia a Keleti Akadémia elvégzésével zászlósként orosz fogságba kerül, ez is egyfajta keleti akadémia egészen a kínai határig. A Kommün idején kereskedelmi, majd szociális népbiztos, utána Bécsben és Moszkvában él, 1924-ben tér vissza Kovács néven, szemüvegesen és bajuszosan. Az illegalitásban viszont hamar lebukik, talán büntetésként, hiszen előtte laza könnyedséggel egy bécsi kávéházban felejtik az itthoni kommunisták névsorát. 15 évet tölt börtönben, ebből hármat magánzárkában, majd 48-as zászlókra cserélik. De így legalább megússza a sztálini tisztogatások elejét, hiszen szabadulásakor Kun Béla már nem él. A moszkvai Kossuth Rádió irányítása után a hazai is hamarosan csak róla szól.
- Nem akarod aput letartóztatni?
A Rajk-pert, s más ismert csínytevését most hagyjuk, joviális külsejével, kedves gömbölyded megjelenésével, ízes tájszólásával sokak éberségét elaltatja, amikor írókat, művészeket fogad, készül belőlük, akik meg vannak hatva, hogy így ismeri műveiket. Emberségét bizonyítja ez a kijelentése is: én nem siettettem senki halálát sem. Híres, búzakalászt morzsolgató képe is prózai körülmények közt születik, amikor egyszer a búzamezőbe rohan kisdolgát végezni, majd kezét egy kalászba törli. Vadászatain a reá vigyázó ávósok hangoskodása komoly fejfájást okoz a fővadásznak, aki persze nem viheti magával a puskáját, s még egy nyulat sem bízhat meg vele. De a főtitkár nem is akar túl nagy kárt tenni az állományban, Jova mostohafiát többször meg is feddi, amiért ládaszámra hordja haza a trófeákat, de azért valahogy mindig eléakad egy világrekorder agancs vagy agyar, ahelyett hogy utóbbi Zrínyiként végezne vele.
- Hamarosan egy kukoricásra is szükségem lesz!
- Sztálin kiszabadított!
60. születésnapjára számos vers születik, amelyet néhány mai nagy költőnk már egy kicsit bán, s érdekes az a Pünkösti Árpád könyvében található meghívó is, amellyel Rákosi elvtársat meghívják Rákosi elvtárs 60. születésnapjára. Mellszobrára Kisfaludi Stróbl Zsigmond, arcképére Pór Bertalan kap megbízást, egy bőrből készült dombormű láttán viszont felsóhajt, ó ebből mennyi szép női cipő készülhetett volna! Feleségét, Feodora Fjodorovna Kornyilovát, akit börtönévei hatására Fegyának becéz, viszont csak a jakutok láthatták szépnek. Harcos életéről is kiállítás nyílik, ám amikor elmeséli, hogyan nyerte meg a salgótarjáni csatát, egy veterán közbevág: De csak délután! Miért? Mert aznap délelőtt még velem volt egy budapesti értekezleten, Rákosi elvtárs. A születésnap alkalmából megszünteti a hús- és zsírjegyeket, hiszen belőlük már róla és Sztálinról készült szobrokra is telik. Molnár Erik történész Szent Istvánhoz hasonlítja, megállapítva, hogy mindketten a Nyugat elleni küzdelem apostolai. Az Ethnográfia Rákosi Mátyás elvtárs 60. születésnapja: a magyar díszítőművészet fejlődésének hatalmas forrása címmel a művészi ajándékokat számba véve leszögezi, hogy Rákosi Mátyás nevéhez fűződik az új magyar népművészet kibontakozása is. A biológiatudomány pedig a rákosi viperát rákosréti viperává kereszteli át. A Szépirodalmi Kiadó készülő antológiájába Tersánszky Józsi Jenő beküldi A nadrágtartógyáros című novelláját.
- Nem túl kicsi?
Főhősének az a mániája, hogy nadrágtartós szobrokat készít magáról mintázva, s ezeket a pincéjében őrizgeti, de valahogy nem teszik bele. Bár a nyúlpaprikás is csak legenda akkoriban. Egy bekerültben viszont azt írják: Azért van az asztal leterítve lenvászon terítővel, mert nem tudhatja az ember gyereke, mikor toppan be Rákosi elvtárs, azért van virág az asztalon. Bár ekkoriban inkább az ÁVH szokott betoppanni. Az ünnepségen Kodály Zoltánnal beszédbe elegyedve megkérdi: A mester hány éves? Én hetven, és ön? Azért valamit enyhít a dolgokon, a következő születésnapján például megtiltja, hogy az MHSZ lövészversenyt hirdessen a tiszteletére.
I. HAILÉ SZELASSZIÉ
(1892-1975)
Rasz Makonnen fia, apja neve hangzása ellenére sem egy finn síugró, hanem II. Menelik főtanácsadója. Fia, Tafari 1916-ban dönti meg Jaszu hatalmát, 1930-ban koronázzák Etiópia 225. császárává. Teljes nevén ő császári felsége I. Hailé Szelasszié, Júda törzsének hódító oroszlánja, az etióp Királyok Királya és Isten választottja. A jamaicai rasztafariánus vallás követői, azaz a Vissza Afrikába mozgalom az 1930-as évek eleje óta vallásuk szimbólumának és Isten földi inkarnációjának tekinti.
- Kinyírni, Júdeának csak egy oroszlánja van!
A reggae zenének köszönhetően nagy népszerűségre tesz szert a raszták körében, akik jellegzetes hajviseletükkel és a szentnek tekintett kendernövény spirituális használatával is őt tisztelik, és úgy érzik, ezzel csak közelebb kerülnek hozzá, de ugyanakkor vallási üldözésben is részesülnek emiatt. Salamontól és Sába királynőtől való származására alapozva, amelyet az 1955-ös etióp alkotmány hivatalosan is megerősít, a raszták tényként kezelik messiás voltát - a Jelenések könyvének hasonló próféciáival is igazoltnak látva azt. Az emberi alakot öltött istenségében való hit akkor kezd kialakulni, mikor császárrá koronázásának első hírei eljutnak Jamaicára a Time magazin révén. Otthon ekkor már Jézus cselekedeteit is neki tulajdonítják, és az oltárokra is őt festik.
- Viszont Addisz-Abeba 2500 méter magas!
Hivatalosan 1930 és 1974 között Etiópia császára, gyakorlatilag már 1916-tól, ötéves megszakítással, mivel 1936 és 1941 között hatalmát megdönti Mussolini, a szünetet egy angol fürdővárosban, majd Szudánban tölti, később angol segítséggel kerül vissza trónjára. Országát fél évszázadig a birtokának tekinti, egy interjúban így vall erről: Az uralkodó tudja, mi kell a népnek, de maga a nép ezt nem tudja. Hadserege a költségvetés felét kapja, nehogy valaki ismét lerohanja Júda törzsének hódító oroszlánját. Így is 15 puccsot vészel át, pedig csak meggörnyedve lehet megközelíteni, arcát senki nem láthatja, hátat még távozáskor sem fordíthatnak neki. Csak az ő reggelije után - ennek idejét kürtösök adják tudtul - kezdhet a nép a sajátjához, már akinek futja rá. Ebéd után távcsövön szemléli Addisz-Abeba utcáit, így nyerve betekintést a nép életébe. Palotájában a vécéülőke is aranyból van, s ezer szolga teljesít benne szolgálatot.
- Hol az udvari főtörlőmester?
Uralkodását a legjobban Kapuscinski interjúiból ismerhetjük meg, amelyek bukásakor készültek, bár a hatalmát megdöntő Mengisztu sem éppen a demokrácia elkötelezett híve. Egyikük a császár kutyájáról beszél: Egy kis japán pincsi volt. Lulunak hívták. Joga volt a császári ágyban aludni. A különféle szertartások idején el-elszökött a császár térdéről, és az előkelőségek cipőjére pisilt. Az uraknak nem volt szabad megrezdülniük, semmiféle mozdulatot nem tehettek, amikor érezték a nedvességet a cipőjükben. Tisztem szerint az álldogáló uraságok között kellett járnom, és letörölnöm a vizeletet a cipőjükről. Ehhez volt egy atlasz törlőrongyom. Ez volt a munkám tíz éven keresztül.
- Én nem Bob Marley vagyok!
Kétségtelen külpolitikai sikerei miatt sokan haladó szellemű uralkodónak tekintik. Már 1924-ben Rómába, Párizsba, Londonba látogat, s ezzel ő lesz az első etióp vezető, aki valaha is külföldre utazik. Uralma megdöntése után viszont palotájának foglya marad 83 évesen bekövetkező haláláig, amelyet krónikus fojtogatás okoz. Holttestét csak 17 évvel később találják meg a palota egyik latrinája közelében.
FRANCISCO FRANCO
(1892-1975)
Teljes neve Francisco Paulino Hermenegildo Teódulo Franco y Bahamonde Salgado Pardo de Andrade, de anyja bizonyára nem így hívta reggelizni. Gyalogos Akadémia, a hadsereg legifjabb őrnagya, spanyol idegenlégió, de 1936 előtt nem vesz részt puccsokban, pedig az ott nagy divat. Ekkor helyezik át a Kanári-szigetekre kormányzónak. Mola tábornok, Pamplona kormányzója július 19-ére tűzi ki a felkelést a köztársasági kormány ellen, de Francóék már előző nap elkezdik. Az összeesküvést külföldről irányító, s Hitlerékkel tárgyaló Sanjurjo tábornok, aki 1932-es puccsa óta Portugáliába menekült, hazatérése közben lezuhan, s a gépben ég.
- Le veled!
A burgoszi tanácskozáson Isten kegyelméből Caudillóvá, azaz Vezérré emelik, ügyüket pedig keresztes hadjáratnak nevezik, amelyet a nácik is támogatnak. Ám 1939-es befejezése után is folytatódik az öldöklés, az olasz külügyminiszter, Ciano gróf, azt írja naplójába, hogy még Sevillában is, amely sosem volt a köztársaságiak kezén, naponta 80 embert lőnek agyon. Öt évre visszamenő hatállyal fogható perbe bárki, s a következő öt évben 192 ezer embert végeznek ki, vagy lelik halálukat a börtönökben. Pártja, a Falange 25 pontját, amelyet az egykori diktátor, Rivera tábornok fia, a köztársaságiak által 1938-ban kivégzett Antonio Primo de Rivera fogalmazott, kiegészítik eggyel, eszerint kizárólag Franco mint Caudillo joga meghatározni, milyen ütemben valósuljanak meg a Nagy Távollevőnek, José Antoniónak a szociális nemzeti forradalomról szóló tanításai.
- Elröpül az a negyven év!
- Ez a tábornok miért nincs egyenruhában?
A világháborút lényegében megússza, csak a Kék Hadosztályt küldi a németek támogatására a Szovjetunióba, bosszúból az egykori Vörös Brigádért. 1943-ban Don Juan de Borbón trónörökös, XIII. Alfonz fia távozásra szólítja fel, a Cortes küldötteinek egy része, s régi katonatársainak egy csoportja is a monarchia helyreállítását kéri tőle. Szerencséjére Roosevelt Kedves tábornokom! kezdetű levele megnyugtatja, hogy a partraszállás előkészületei nem országa ellen irányulnak. Az utolsó király fia, Barcelona grófja ettől kezdve már semmiképpen se jöhet szóba utódként, így figyelme annak fia, Juan Carlos herceg felé fordul, akit hazahozat, hogy saját képére formálva afféle Sasfiókot neveljen belőle. A Cortes révén 1969-ben hivatalosan is utóddá emeli. Kényszermunkásokkal építteti meg Santa Cruz del Valle de los Caídost, Az Elesettek Völgyének Szent Keresztjét, e mauzóleum mindkét oldal halottai számára épült, ám erősen jobboldali színezettel: Primo de Rivera mellett Franco is itt nyugszik, aki hosszú uralkodása végén megéri, hogy 1974-ben monarchisták és kommunisták alakítanak vele szemben juntát Párizsban, katolikusok és szocialisták platformot Madridban.
- Csak így tovább, hercegem!
Még 1973-ban lemond miniszterelnöki címéről, s csak Államvezetőnek és Generalisszimusznak tekinti magát. Hosszú haláltusa után távozik 1975-ben, Jose Antonio halála évfordulóján, nem kizárt, hogy orvosai tartják életben e szimbolikus napig. A francóisták hamarosan puccsal próbálkoznak, Tejero ezredes a Cortesben a plafonba is lő, hogy ennek itt most vége, a képviselők a padok alá is buknak, de Juan Carlos a haladás és a demokrácia pártjára áll, eldöntve Hispánia sorsát, amely azóta rohamosan fejlődik, mivel nem hagyja, hogy politikusai a régi harcaikat folytassák.
NICOLEA CEAUSESCU
(1918-1989)
Apja Olténiában pásztor, aki szereti az alkoholt, s ennek egyik káros mellékhatásaként gyakran veri a feleségét és a családját. Nicolae 11 évesen már bukaresti suszterinas, három év múlva belép a kommunista pártba, 18 évesen letartóztatják, harmadik börtönbüntetése idején Gheorghiu-Dej cellatársa és védence, aki később nemcsak hajógyár, hanem miniszterelnök és államelnök is lesz. Nicolae már 1950-től honvédelmi miniszterhelyettes, mivel az a sztálini tisztogatások idején a szocialista táborban fogyóeszköz. Ő viszont egyre feljebb kerül, és hamarosan a párthierarchia második embere. 1965-től viszont már nincs előtte senki, előbb pártfőtitkár, majd államelnök is, helyettese a felesége, hogy az üléseket otthon is megtarthassák. Elena másodállásban a Román Tudományos Akadémia elnöke, továbbá számtalan nyugati egyetem díszdoktora a polimerkutatásban végzett eredményeiért, amelyeket azóta is kutatnak.
- Ion, ezt kinek a nyakára dobjuk?
- Apád, anyád ide jöjjön!
Férje elítéli Csehszlovákia 1968-as megszállását és az 1979-es afganisztáni bevonulást, emiatt Nyugaton sokáig félreismerik.
Ekkoriban nevezik hazájában a henteskampókon lógó disznólábakat hazafiaknak, mert csak ők maradtak otthon. Ceausescu takarékosságból megtiltja a kocsik tompított fényének használatát a városokban, csak a helyzetjelzők lehetnek bekapcsolva, de nem merik neki elmagyarázni, hogy a hozzá szükséges áramot a dinamó termeli a kerekek forgásából, továbbá mindenkit felszólít, hogy tartsanak méheket, a panellakásokban is, melyeket évekig csak 12 fokra fűtenek fel, de hát a csípések is melegítenek.
- Na, melyikünk húzza tovább?
Az Előrében négy oldalon naponta négyszázszor írják le a nevét, nem számolva bele a Conducatort és a Kárpátok Géniuszát. Családszeretetét az is jellemzi, hogy 400 rokonuk kerül magas párt- és állami tisztségbe. Az időben megpattant Pacepa tábornok 2000-ben a Duna Televízióban azt állítja, hogy Nagy Imréék Romániába hurcolását és ottani kihallgatását is Ceausescu irányította. Az ő idejében a Securitate 11 ezer ügynökkel és félmillió informátorral dolgozik.
- Nekem a feleségem az alelnököm!
- Ha velük nem újulunk meg, akkor senkivel!
Első vadászatán 1965-ben egy 24-es agancsú szarvast akar lőni, 24 töltényhüvelyt szednek össze utána, talán mindegyikre lőtt. Öreg medvékre szeret vadászni, akiket jól kiéheztetnek, hogy vadászatkor a vályúknál gyülekezzenek, úgy 30-35 méterről lő rájuk a megépített lesről, ahol nem eshet baja, hacsak nem repülő medve érkezik. Előtte elnevezi őket, mint Kosztolányi Dénes a pythonjának szánt egereit, igaz, utóbbi szocialista politikusokról szokta. Halála előtt két héttel, utolsó vadászatán három röpke óra alatt négyszáz fácánt lő, akkor még azt hiszi, hogy holnap is lesz. Előtte négyezer fácánt engednek szabadon, hogy akkor is találjon, ha behunyt szemmel lő. Az akkori fővadász azóta elmesélt egy másik emlékezetes vadászatot is, 1957-ben Gheorghiu-Dej annyit vodkát ivott utána Hruscsovval, hogy a szovjet csapatok kivonását kérte, mire egy év múlva 35 ezer orosz katona el is hagyta Romániát, Nagy Imrével egyetemben. Így persze könnyű volt 1968-ban és 1979-ben ellentmondani.
- Apu, ez a Gólem?
Uralmának egy puccs vet véget, amely egybeesik a Tőkés püspök őrizetbe vétele miatt kitört temesvári lázadással, így Iliescu és csapata napokig játszhatja a román tévében a hős forradalmárt. Ceausescu pedig hamarosan egy tankból kászálódik ki, majd kucsmáját gyűrögeti az alapos, pár perces tárgyalás végén. Elena az életéért könyörög, hiszen még bizonyára számos kutatása nincs befejezve, de férje csak sírdogál és legyintget. Hamvaikat a Fekete-tengerbe szórják, mert az nem tiltakozhat ellene.
(Nem szeretnénk folytatni)