Bujdosók I.
Hócipő szerkesztőség
2010. 01. 13. · Hócipő 2010/01
Aktualitását Farkas Péter várható, korántsem önkéntes hazatérte adja, ám összeállításunk roppant vitatható, hiszen akadnak köztük ártatlanok, önmagukat annak vallók, s kifejezett csibészek is. Egyesekkel sokan szimpatizálunk, másokkal annál kevésbé, mindenesetre Mengeléig és Eichmannig nem mentünk el, bár őket is elég sokan keresték. Még egy keveredés akad, valódi és képzelt személyek is szerepelnek köztük, nem véletlenül, mert az irodalom hősei is gyakran szinte valósággá válnak, amikor a Hócipő Monte Cristo szigetével szemben didergett át egy olasz húsvétot egy fűtetlen szállóban, többen át akartak evezni, hátha hagyott Edmond Dantes valamit a barlangban Most a BKV informatikai főnöke nincs meg egy hónapja.
O. NAGY IMRE
1996. decemberében a rendszerváltás utáni első magánbank első emberének büntetése jogerőssé válik. A nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés (saját cégeibe történő pénzkivonás) és magánokirat-hamisítás miatt négy évre ítélt tulajdonos ekkor már előzetesben van, mivel 1995 novemberében hamis útlevéllel és többkötegnyi korántsem hamis valutával sikertelen határátlépést kísérel meg. 1997. márciusában egészségi állapotára tekintettel engedélyezik büntetése félbeszakítását, mert érvelésük szerint Tökölön nincs rá mód, ezt követően kéthavonta sikeresen kérelmezi a hosszabbításokat, míg 1998 augusztusában az igazságügy elutasítja a legújabbat. Ám az Ybl Bank volt elnöke nem tér vissza, ezt követi a nemzetközi elfogatóparancs, de csak két év múlva kapják el Bécsben.
Az Ybl-bankház most már a vámosoké.
TRIBUSZERNÉ
1993-tól 130 üzletkötővel pilótajáték révén 15 ezer embertől két és fél milliárdot gyűjt. 1994 elején az Állami Bankfelügyelet jogosulatlan pénzintézeti tevékenységért feljelenti két cégüket, őrizetbe veszik a két tulajdonost, Tribuszer Zoltánnét, Kis Gecse Bélát, s a könyvelőt, Bathó Erzsébetet, utóbbi kettő hamarosan, Tribuszerné fél évre rá szabadlábon védekezhet megromlott egészségi állapota miatt, mivel nem áll fenn a szökés veszélye. A befektetők pénzük negyedét kapják vissza. Tribuszerné kilenc éve viszont még harmadolva is sok, társa csak pénzbüntetést, könyvelője két és felet kap, egy év múlva három és félre emelik, ám Tribuszerné nem jelenik meg a másodfokú tárgyaláson, s nem vonul be a kaposvári börtönbe, ezért elrendelik körözését.
- Sajnos megtalálták a fekete dobozt!
Három hónapra rá Bathót is keresni kezdik, mert ő sincs meg sokáig. 1998 áprilisában a szökésben lévő Tribuszerné ügyvédje perújítási kérelmet nyújt be, arra hivatkozva, hogy a kár legalább egymilliárddal kevesebb, ami számottevően enyhítheti a büntetést. A Legfelsőbb Bíróság elutasítja. Tribuszerné eközben az ártatlanságát hangsúlyozza egy videón, amelyet a komlói tévé sugároz. S ugyan égre-földre keresik, mégiscsak a jogerős ítélet után két és fél évvel, 1999. november 19-én fogják el egy, a Teve utcai főkapitánysággal szembeni bérlakásban, vagyis végig ott élt az orruk előtt. Így is másfelet behoz könyvelőjével szemben, mivel Bathót csak 2001 elején adják ki a németek.
AMBRUS ATTILA
Csíkszeredán születik, anyja másfél évesen elhagyja, nagymamája neveli tízéves koráig, majd nagynénje veszi pártfogásába. 1988-ban 21 évesen átszökik Magyarországra. Ekkor az SC Csíkszereda jégkorongcsapat kapusa, majd az országváltást követően előbb a Pomáz és a Sziketherm, később az Újpest, a Fradi, majd megint az Újpest játékosa. A kilencvenes években 27 bankot, postát, utazási irodát rabol ki, és ugyan emberre sosem lő - fegyverét egy alkalommal például virágcsokorba rejtve viszi magával a bankba -, ám többször is családanyák halántékához tartja pisztolyát. A Whiskys rabló nevet Juszt Lászlótól kapja, mert minden rablása előtt rituálisan elfogyaszt egy pohár skót whiskyt. Egyszer az utána nyomozó rablási osztály vezetőjének maszkírozza magát, máskor ajándékcsomagot hagy a nyomozóknak. A rabolt több mint 200 millióból luxuskörülmények között él, sokat utazgat, de játékszenvedélye is elhatalmasodik rajta, néha egy éjszaka 7-8 milliót veszít. 1999 januárjában elfogott társa információi alapján kapják el a román-magyar határon, de ha előtte nem ugrik még haza a kutyájáért, akkor későn ért volna oda a riasztás.
- Ez Farkas Péter papagája?
A kutyus Csala Zsuzsához kerül, aki előtte évtizedekig önkéntes rendőr. Júliusban hágcsót készít telefonvezetékekből és cipőfűzőkből, amivel lemászik a Gyorskocsi utcai ügyészség második emeletéről, és ugyan háromszázan üldözik, de csak októberben sikerül újra kézre keríteni, holott közben is folytatja praxisát, egyszer a Csepeli Dunaágban tűnik el üldözői elől. 17 évre ítélik. A börtönben Hócipőt olvas (előfizetőnk) és kerámiázik. 2009-ben kommunikációs szakon diplomát szerez a Dunaújvárosi Főiskolán. Jó magaviselete miatt elképzelhető, hogy 2016 helyett már 2012-ben szabadulhat. Eddig négy könyv jelent meg róla, az egyik egy amerikai szerző tollából, ennek hatására pedig a Jack Daniels whiskymárka róla nevezte el „Whisky Robber” nevű koktélját.
VARGA TAMÁS
Orbán évfolyamtársa a fehérvári Teleki Blanka Gimnáziumban és a Bibó Kollégiumban, számos üzletben társa Simicska Lajosnak, akivel közösen szignálja a Fidesz részéről az MDF-Fidesz székházügyletet. Simicska alapítója, tulajdonosa vagy ügyvezetője szinte minden Kaya Ibrahimhoz és Josip Tothoz juttatott vállalkozásnak. A 88,5 milliós APEH-tartozással eladott Centum tulajdonosai Simicska mellett Kövér Szilárd, Schlecht Csaba, Stumpf István és Varga Tamás. A Bibó Kollégiumban Századvég néven alapított cég nevét akkor változtatják Centumra, amikor megalakul a Századvég Politikai Iskola. Az 1989-ben 1,08 milliós törzstőkével alapított cégnek Varga 1989 februárjától három évig az ügyvezetője. Első büntetőügye 2000 márciusában kezdődik Budán, a vád szerint vámmentességet élvező személyek nevében és helyett autókat hozott be, amelyek eladása révén nagy haszonra tett szert. A tárgyalás zárt ajtók mögött zajlik, az ítélethirdetésnél sem lehetnek jelen újságírók. A két és fél éves büntetés 2003-ban emelkedik jogerőre, Varga egyetlen tárgyaláson sem jelenik meg.
- Csak meg akartam kicsit forgatni a székházpénzt!
A Fővárosi Főügyészség 3 milliárdos áfacsalás miatt is vádat emel Varga és 23 társa ellen, amit egy cégcsoporton belüli körbeszámlázással, nagy értékű, de nem létező beruházások után igényeltek vissza. Vargát a dunaújvárosi önkormányzat Dunaferr- részvényeivel elkövetett visszaélés miatt is felelősségre vonják, a városi bíróság első fokon két és fél évre ítéli orgazdaság miatt. A megyei bíróság bizonyítottság hiányában fölmenti, ám a Legfelsőbb Bíróság utasítására, új eljárásban helybenhagyja. Varga az elsőfokú ítélet után tűnik el 1999-ben. A Célkörözési Alosztály későbbi megállapítása szerint 2000-től Prágában él, ahol gyermeke is születik, 2002 decemberében azonosítják lakhelyét, ám a cseh rendőrök elfogási akciója balul üt ki, sikerül elmenekülnie, két héttel később élettársa és lánya is eltűnik a városból. Ezután még óvatosabb lesz, csupán 2005 áprilisában tudják elfogni fejvadászok segítségével Amszterdamban. Hazajövetele óta szinte minden ügyét ejtik.
KULCSÁR ATTILA
1998-tól öt és fél éven keresztül a sajátjaként rendelkezik azokkal az értékpapírokkal, amelyek a K&H Equities ügyfeleinek a tulajdonai. Számláikról különféle összegeket utal külföldi társaságoknak, erről azonban klienseinek csak egy része tud, igaz, közülük néhányan együtt is működnek vele. Hamis adásvételi és megbízási szerződéseket, átvezetési kérelmeket és banki transzferbizonylatokat használ. Néhány cégvezető sikerdíjat is kap tőle, amiért engedélyezik, hogy az álbróker és csapata használja azt a pénzt, ami fölött rendelkeznek. Gyakori módszere, hogy az egyik ügyfelétől elsikkasztott pénzből fizeti ki azokat, akiknek váratlanul szükségük lesz a nála elhelyezett befektetésükre, amelyek a bróker tranzakciói miatt nem állnak rendelkezésre. Sokan készpénzben kapják meg, amit „taxis Gyuszi” visz el nekik, havi több százezres járandóságért.
- Gyuszi, ezek itt mit akarnak?
A PSZÁF vizsgálata buktatja le, akik húszmilliárdos sikkasztást állapítanak meg. Rejtő E. Tibort, a K&H vezérét a határon fogják meg, miközben arra hivatkozik, csak függönyt akart vásárolni Bécsben. Kulcsárt is a sógoroknál kapják el, de kiadatása késleltetésére minden jogi eszközt bevet. Kihallgatásának több jegyzőkönyve is kiszivárog, az egyik felvételen az ügyészek szinte diktálják neki vallomását, ő pedig a plafonra nézve így szól: „Mikor szakad le onnan”? Máskor vallomástétel közben kiugranak kajálni. Vallomásában szocialista és fideszes politikusokat is megemlít. 8 év börtönre és 230 milliós vagyonelkobzásra ítélik, amit elég csalódottan vesz tudomásul.
FARKAS PÉTER
2004-ben tartóztatják le, miután anyja pesti házában az addigi legnagyobb hazai marihuánaültetvényre bukkannak. Azzal védekezik, hogy semmi köze testvére dolgaihoz, csak a papagájokat jár oda megetetni. Kábítószerrel való visszaélés miatt perbe fogják, bár a könnyű drogok közé sorolt marihuána ártalmasságáról még megoszlik világszerte a vélemény, csak ekkoriban kezdik a függőség kialakulását tudományosan bizonyítottnak tekinteni. 2006-ban a bíróság felmenti, majd a megismételt elsőfokú tárgyalás során, 2008 novemberében 5 és fél év fegyházra ítéli, ennek indoklása közben kikéredzkedik, s testvérével egyszerűen kisétál a bíróság épületéből az őrizetbe vételére odarendelt rendőrök elől. Testvérét másnap Vecsésen elfogják, Ő a hírek szerint Thaiföldön bujkál, Szegő Andrással és más barátaival tartva a kapcsolatot. Büntetését távollétében másodfokon hét évre emelik, nem kutatva, addig mennyi termett és hogyan értékesítették, pedig ez esetben ennél is több lehetne.
- A többit majd odakinn meghallgatom.
Egy év múlva a rendőrség megtudja, hogy feltehetően Valencia közelében él, ám a spanyoloktól semmiféle segítséget sem kapnak, a nálunk eltűnt francia diáklány keresése révén viszont a francia kollégákkal jobb a kapcsolatuk, így amikor Farkas 2009 karácsonyára egy találkozót beszél meg élettársával egy andorrai szállodában, ott a kicsiny pireneusi köztársaság hat rendőre várja. Barcelona olimpiai bajnoka semmiféle ellenállást sem tanúsít, pedig elég híres volt a válldobásáról, s ráadásul még két és fél év felfüggesztett is várja, mivel az évtized elején kocsijával elsodort egy őt megállítani szándékozó rendőrt.
ESZE TAMÁS
A közhiedelmek ellenére nem vesz részt a hegyaljai felkelésben, mert Károlyi főispán előtte letartóztatja, s mivel a tiszaujlaki sótisztek a barmait is elhajtják, a bujdosók közé áll. 1702-ben legalizálja magát Bagossy gyalogezredében, ám hadfogadás ürügyén fegyveres felkelést készítenek elő. 1703 kora tavaszán megszöknek a spanyol örökösödési háború miatt nyugatra vezényelt alakulatból, és újra a beregi erdőkbe vetik be magukat. Esze a Lengyelországba menekült Rákóczihoz és Bercsényihez indul. Ám ők csak harmadszorra mondanak igent, s Eszét kinevezik a kurucok első ezredesévé, bár Tarpa, Vári és Beregszász piacán korán bontja ki a zászlókat. Rákóczi mégis felszabadítja, s brigadérossá teszi, ami volt jobbágyok esetében elég ritka, ezért egyúttal nemességet is adományoz neki. Utolsó percéig fejedelmét szolgálja, bár halála nem éppen hősies, az egyik verzió szerint 1708 pünkösdjén Nyitrán a tábori istentisztelet után Rákóczi hadának reformátusai és katolikusai összeverekednek, s Esze közéjük rohan szétválasztani őket a vallásszabadság jegyében, ám vezértársai egyszerűbben akarják megoldani, seregbontó ágyúkat hozatnak, és közibük lövetnek.
- Pedig nem is voltak zsidók!
Egy másik verzió szerint református emberei verekednek össze Czelder Orbán evangélikus hajdúival, de mivel ezek közelebbi tanok, vélhetően nem vallási okból verik agyon egymást a hős brigadérossal, aki nem tudta, hova álljanak a balgák. Nem szép finálé, de Mekcsey is így végzi, már nem az Egri csillagokban, a valóságban kocsmai verekedés áldozata lesz, Dobót pedig lecsukatja Ferdinánd, mert túl sok golyót lő ki a törökre, akik Bornemissza Gergelyt is elfogják s bezárják a Jedikulába Török Bálint mellé, ahol Ahmed pasa, Eger sikertelen ostromlója mellékbüntetésként felkötteti.
BENYOVSZKY MÓRIC
Talán az ő oroszországi kalandozásairól is hallhatott Verne, mert Strogoff Mihály is hozzá hasonlóan szeli át az országot Moszkvától Irkutszkig, bár Benyovszkynak ennél is tovább kell mennie Kamcsatkáig. Előtte ugyanis Mária Terézia megfosztja birtokaitól, majd a lengyel felkelés szokásos leverésekor orosz fogságba s Szibériába kerül, itt sakkban elnyeri a kormányzó lányát, Afanáziát és hajóját, pontosabban utóbbit társaival foglalja el. Kiáltványa későbbi oroszországi forradalmi mozgalmak manifesztumainak mintájául is szolgál, de Kun Béláról nem ő tehet. A Péter és Pál megkerüli Kamcsatkát, majd a Bering-szigetek érintésével délnek veszi útját, mert Alaszkát ekkor még nem adta el a cár Amerikának, akik még nem is függetlenek, végül kiköt Japánban.
- Még ma is belőlem él az MTV!
Formozáról Párizsba kerül, ahonnan Amerikába is átugrik, s közben elvállalja a madagaszkári királyságot, akit ott anpanszakabénak neveznek, de a franciák végül lelövik, mert nem akarja magát gyarmatosítani.