Még mindig továbbjuthatunk

Megyesi Gusztáv
2009. 10. 13.
A magyar labdarúgó válogatott 3-0-s vereséget szenvedett Portugáliától, így sokak szerint csaknem elveszítette minden reményét, hogy jövőre ott legyen Dél-Afrikában. Csaknem - írjuk, hiszen a szerdai, koppenhágai mérkőzés előtt még mindig van esély. Megyesi Gusztáv a Magyar Tudományos Akadémia Matematikai Osztályának elnökével beszélgetett.

Hócipő: Önöknek köztudottan igen szoros a kapcsolatuk a magyar válogatottal. Sőt, a selejtező-sorozatok vége felé kifejezetten Önökre szokott irányulni az ország szeme.

Elnök: A matematikus társadalom nevében köszönöm az elismerést. Bár az idei szezon jobban is sikerülhetett volna.

Hócipő: Csalódottak, hogy kiesett a válogatott?

Elnök: Kiesésről még nem beszélnék. Az viszont igaz, hogy a korábbi selejtezősorozatoknál már a félidőben reflektorfénybe kerültünk, hiszen öt-hat meccs után a válogatottnak már csak matematikai esélyei maradtak. Ilyenkor az MLSZ vezetői állandóan ránk, matematikusokra hivatkoztak; annakidején Euklidész, Euler, Gauss vagy épp a két Bolyai se került ennyire reflektorfénybe.

Hócipő: És ez a sorozat?

Elnök: Az a példátlan eset fordult elő, hogy még szombat este is volt a csapatnak a matematikán inneni esélye a továbbjutásra. De aztán a fiúk gyorsan elintézték, hogy most már mi jöjjünk. Köszönet érte.

Hócipő: Mit tudnak Önök tenni?

Elnök: Hitet adunk ennek a sokat sanyargatott nemzetnek. Az, hogy legyőzzük a dánokat az otthonukban, matematikailag nem probléma. Közben azonban a portugáloknak ki kell kapniuk otthon a máltaiaktól legalább hét góllal, a svédeknek pedig egy ici-pici góllal Albániától. Ám ha döntetleneznek, az se baj, csak akkor nekünk négy góllal kell győznünk Koppenhágában. Ez a matematika mai fejlettsége mellett rutinművelet.

Hócipő: A papírforma sima portugál és svéd győzelmet ígér.

Elnök: Az nem jelent semmit. Matematikailag előfordulhat, hogy mind a két csapat doppingolt, megvette a bírót, hamis igazolással játszott, vagy nem voltak meg heten, esetleg a svéd és a portugál játékosok összeverekedtek egymással, és a bírói felszólítás ellenére sem hagyták abba, amiért aztán súlyos pontlevonásokkal is büntethetik őket.

Hócipő: De hát a svédek és a portugálok meglehetősen távol játszanak egymástól, nem nagyon életszerű, hogy összeverekedjenek.

Elnök: Úgy látszik, Ön nem ért minket. A matematika és a magyar labdarúgás elvont tudomány. Elméletileg igen is elképzelhető, hogy amikor a portugálok kivonulnak a máltaiak ellen a pályára, egyszer csak a svédekkel találják magukat szemközt. Innét kezdve már könnyű összeverekedni. Mi, matematikusok úgy szoktuk mondani, hogy a párhuzamosok is a végtelenben találkoznak. Matematikailag semmi akadálya, hogy a magyarok is épp arra járjanak.