A reformer
Évi 114 millió
Farkasházy Tivadar
2009. 07. 01. · Hócipő 2009/13
Mielőtt az alábbi levél taglalásába kezdenék, ne tévesszük meg az olvasót, írója, a Magyar Rádió elnöke nem a szívem csücske. Elbocsátásom előtt gazdasági vizsgálatot rendelt el ellenem, de mivel nem találtak semmit, beleraktak a feleslegesek csomagjába.
Nem a távozással volt baj, már öt éve könyvet írtam Búcsú a kabarétól alcímmel, hanem a formájával. Egyrészt társaim birkaként vették tudomásul, miközben értük harcoltam, hogy adásidejük ne csökkenjen a negyedére, és az előző évtizedek értékei ne kerüljenek a temetőbe (a Rádiókabaréról azóta sem hallani, beleszürkült a semmibe), másrészt morálisan is ki akartak csinálni.
Gellért Kis Gábor szocialista főkurátor elterjesztette, hogy a fél kormányt fellármáztam maradásom érdekében, másrészt ismeretlen jóakarók adatokat szolgáltattak ki az indexnek, akinek jeles képviselője kirúgásom órájában hívott fel, hogy milyen pénzekből dőzsöltünk New Yorkban. Elmeséltem neki a korántsem titkos konstrukciót, amelynek révén több országban is megfordultunk, mindenki lemondott a gázsijáról, azaz a fellépési és az írói honoráriumáról, ebből vettük a repülőjegyet, ami már kijön 70 ezerből, napidíjat senki sem kapott, aludni pedig a konzulátus szobáiban tudtunk, akik a szerény térítési díjakról is lemondtak. Így viszont a havi új rádiókabaré számára rendelkezésre álló egymillió forintból nem egy, hanem kettő 80 perces műsort hoztunk, s az MTV is készíthetett rólunk egy kétrészes úti filmet, amiért szintén nem kaptunk egy fillért sem.
Ennek ellenére meghurcoltak, azt sugallva, hogy gazdasági visszaéléseket is elkövettem, miközben a rádióelnök korábban féléves ösztöndíjjal volt kinn, mi viszont négy napig. Hasonló konstrukcióban Párizsban is jártunk, onnan is kétrészes műsorral tértünk vissza, vagyis a felébe került egy hazainak, de a róla készült kétrészes tévéfilmet, amiben ingyen szerepeltünk, máig se adhatta le a köztévé, mivel Such megtiltotta.
Becsületem érdekében a Gellért Kis vádjait lehozó, s ezzel egy lavinát elindító orgánumot bepereltem, a pert megnyertem, s lélekben már magam mögött hagytam ezt a világot, nem a levél írója miatt, mivel chicagói módszereken sohasem akadok fel, hiszen őket is szorítják megbízóik, hanem a Rádiókabarénak nevezett gnúcsorda miatt. S bár a munkaügyi bíróság jogtalannak találta menesztésemet s visszahelyezett, eszem ágában sem volt ezt megtenni, mivel a szobámhoz sosem járt zuhanyozó, márpedig elkerülhetetlen lett volna, hogy valakivel kezet fogjak.
Ez a világ 32 évemmel elszelelt, ma boldogan élek sakkozók és zsokék között, a múlt heti Humor Napján sem tudtak rávenni, hogy kiüljek pojácának műfajom roncsaira, ez a levél szempontjából nem magánügy, az olvasónak tudnia kell, elfogult vagyok írójával szemben, s nem élek azzal a rossz szokással, hogy a fél sajtó objektivitásnak álcázva megy neki ellenlábasainak. De azért is szívesen adom közre, mert talán érdekes összefüggésekre hívhatom fel az olvasó figyelmét, amely eddig valahogy a tisztelt magyar sajtó figyelmét is elkerülte.
Három aranyásó
1. Gellért Kis Gábor mindenáron meg akarta akadályozni Kondor Katalin elnöki kinevezését, és szocialista kurátorként évekig viaskodott Szadai Károly fideszes főkurátorral, aki viszont kizárólag Kondor elnöki kinevezését volt hajlandó támogatni.
2. Gellért Kis 2002-ben a szocialista győzelem után még egy levelet is eljuttatott a Hócipőnek közlés céljából, amelyben a Szadai-Kondor-féle rádió közállapotait taglalta. A levelet akkor nem hoztuk le, mivel álnéven íródott, bár írója nem hagyott kétséget kilétéről, mivel az álnév a Gellért Kis Gábor betűk anagrammája volt, de most talán mégis érdekes, hiszen jelzi, mekkora konfliktusok után módosult a véleményük egymásról.
3. Ugyanis mindezek ellenére az évekig egymással viaskodó Szadai és az időközben főkurátorrá kinevezett Gellért Kis nemhogy kiegyezett egymással, s közös elhatározással pajzsra emelték Suchot, aki enélkül sohasem lehetett volna elnök, hanem többször is hangsúlyozták, hogy ideje meghaladni az MSZP-Fidesz viszálykodást, s teljes mellszélességgel támogatni kezdték az új vezetés reformjait.
4. Talán érdemes azt is megjegyezni, hogy Kondor Katalin sokáig pereskedett, mivel különösen egy napilap azzal vádolta, hogy III/III-as ügynöki tevékenységet végzett, Kondor a pert a hatos karton megléte ellenére megnyerte, a Népszavának helyreigazítást kellett adnia.
5. Gellért Kis Gábornak szintén meggyűlt a baja az átvilágító bírákkal, akik érintettnek találták. Gellért Kis a határozatot bírói úton megtámadta, s első fokon meg is nyerte, de mivel az állítólagos ügynökmúltjáról a fátylat fellebbentő HVG ezt a tényt elhallgatta, ezért erkölcsi károkozásért 600 ezer forint megfizetésére kötelezték. Gellért Kis később az átvilágító bírák ellen folyó pert jogerősen is megnyerte. Ám képviselőjelöltként azóta sem indult választásokon, holott azt megelőzően négy esztendeig az volt.
6. Szadai főkurátorsága előtt az Orbán-kormány idején a titkosszolgálatokért felelős tárca nélküli miniszter államtitkára volt, neve akkor válik országosan ismertté, amikor másfél millióért egy kazettát vásárolnak annak bizonyítására, hogy Orbánékat megfigyelték, s egy nemzetbiztonsági tisztet arra vesznek rá, hogy Trabantja felgyújtásával igazolja a gyanút.
A néma levente
7. Gellért Kist és Szadait, bár teljes mellszélességgel támogatják Such reformjait, az adók átalakítását és az elbocsátásokat, pártjaik 2007-ben mégis elmozdítják, ám azóta ezt egyikük sem nehezményezte. Ez azért is különös, mert ezt megelőzően Gellért Kis számtalan nyilatkozatban állt ki az átalakítások mellett, beszélt a nagyszerű, pártok felett átívelő s mindeddig páratlan összefogásról, várható lett volna tehát, hogy csalódottságát fejezze ki munkásságuk torzó volta miatt.
8. Mindebből nem tudok más következtetést levonni, mint azt, hogy vagy valami történhetett, vagy így sem járt rosszul, bár mostanában csak azt tudom róla, hogy sajtóetikát tanít egy újságíró-iskolában.
9. Azt a menedzserszerződést, amelynek értelmében Suchnak 1,8 milliós fizetésén felül havi 4 millió 285 ezer 591 forint, illetve a mai naptól, azaz július elsejétől havi 9 millió 426 ezer 301 forint járna, a kuratórium elnökeként Gellért Kis Gábor írta alá.
10. Mindezt azért kapja, mert a Magyar Rádió 2008-ban 972 millió forintos nyereséget ért el. Amit több okból is nehéz értelmezni, egyrészt hogyan érhet el nyereséget egy közszolgálati intézmény, amely bevételének több mint a 90%-a közpénz, másrészt ez attól is függ, mit miképpen értékelnek fel.
Monte Cristo
Az eredményhez kötött díjazás a kuratórium által elfogadott üzleti terv és az elfogadott mérleg egymáshoz viszonyított aránya alapján jár... A Magyar Rádió indult a digitális rádiós frekvenciák működtetésére kiírt pályázaton, de ezt végül, a tévés pályázathoz hasonlóan, az Antenna Hungária nyerte meg. Az eredményt bíróságon is megtámadták, mégsem jártak sikerrel. A digitális multiplex kiépítésére félretett közel egymilliárd forint így megmaradt... Több rádióst egyébként az zavar a leginkább, hogy a mérleg elkészítésekor állítólag Such György az archívum értékét túlbecsülte, ezzel befolyásolva a mérleget.
(index, június 17.)
Kilenc és fél
11. Miként a levél is utal rá, Gellért Kis és Szadai utódai, a Magyar Rádió Közalapítvány képviselői bírósági úton kívánják tisztázni a megbízási szerződés érvényességét, a díjazás mértékét és feltételeit, vagyis ezt az óriási összeget nem óhajtják kifizetni.
12. Such György viszont a versenyszféra hasonló beosztású vezetőihez képest messze nem tartja túlzónak, és óvja a levél címzettjeit attól, hogy ráutaló magatartásként értelmezzék, már ami levelében a havi kilencmillió bármiféle csökkentésére utalna.
Az összeg azért is különös, mert ezek szerint a fizetésén felül évi 114 millió forint jár neki, ami a nyereség 12%-a, nem tudok róla, hogy akár a versenyszférában is bárki ennyit kapna, nemhogy a közszolgálatban, állami pénzből. Én ugyan 32 évi, talán nem jelentéktelen visszhangú munka után az ötvenedét se kapom nyugdíjként, de még így is busásan vagyok megfizetve ahhoz az állandó szerzőmhöz képest, aki egy neves humoristadinasztia tagjaként és számos nagy sikerű rádiókabarés sorozat írójaként jelenleg havi 70 ezer forintos rokkantnyugdíjából él, mivel régi nagyszerű írásait nem ismétlik.
13. Sőt, ha Such még négyszáz embert kirúgna, vagy elbocsátaná a világhírű Rádiózenekart, akkor ez az összeg akár a duplájára, havi 19 millióra is felmehetne Gellért Kis és Szadai jóvoltából.
+1 Csak hogy a totószelvény legyen teljes, ha ez a szerződés nem telitalálat, akkor semmi. De akkor már legyen tíz, az mégis kerekebb. Amúgy Such egyhavi pluszpénzéből tíz rádiókabaré készülhetne. Hogyan is kezdődik Presser dala, a Szól a rádió?
Még broadcastingnak hívták, és nagyon sok pénzbe került...