Választottunk magunknak
Buzsik Zsolt
2009. 06. 08.
Az európai parlamenti választásokon, 36 százalékos részvétel mellett, a választók egyhatoda szavazott az MSZP-re, miközben a Fidesz több mint 56 százalékot, a Jobbik pedig majdnem 18 százalékot ért el. Az MDF is bekerült az EP-be egy mandátummal, az SZDSZ-nek viszont nem sikerült mandátumot szereznie. A Hócipő riportere találkozott örömmámorban és könnyekben úszó listavezetőkkel is, tehát boldog-boldogtalant megkérdezett, a legboldogabbtól haladva a legboldogtalanabbik felé.
Hócipő: Ön hogy látja, lesz ennek a választásnak belpolitikai következménye?
Schmitt Pál: Természetesen. A magyar emberek minden eddiginél hangosabban és egységesebben mondták ki, hogy elég! Elég a megszorításokból, a korrupcióból, az adóemelésekből és a munkanélküliségből, vagyis elég az európaival teljesen ellentétes politikából.
Hócipő: És milyen belpolitikai következményekre gondol?
Schmitt Pál: Gondolom, az MSZP levonja a megfelelő következtetéseket, és végre megérti, hogy Magyarország változást akar.
Hócipő: És ha mégsem?
Schmitt Pál: Elég!
Hócipő: Váratlan ez a siker?
Morvai Krisztina: Maga, ugye, nem várta? Maga talán azt remélte, hogy Magyarország Palesztina lesz. Hát örömmel közlöm, hogy nem folytatódhat Magyarország gyarmatosítása, mert Magyarország a ...
Hócipő: És csendőrség is lesz?
Morvai Krisztina: Bizony, hogy lesz. És mielőtt a kampánycsendsértéssel kezdene vegzálni, hadd nyugtassam meg: a Jobbik elhatárolódik a kampánycsendsértő akcióktól, sőt az ilyen esetek csírájukban való elfojtására, terveink közt szerepel a kampánycsendőrség felállítása is.
Hócipő: Bokros Lajos tudja már, hogy milyen feladatok várnak rá az EP-ben?
Bokros Lajos: Fogalmam sincs, de úgy hírlik, hogy az EU-ban mostanában elég sokat foglalkoznak a válságkezeléssel, reményeim szerint sokat tudok majd ehhez hozzátenni.
Hócipő: A sajtó munkatársai hiába várták önt az előre egyeztetett időpontban a XVIII. kerületi szavazókörben, a lakásán sem nyitott ajtót, a telefonhívásokra sem reagált.
Bokros Lajos: Amint talán ön is hallott róla, nem értek a divathoz. Reggel hétkor kezdtem el öltözködni, de mire találtam egy olyan nyakkendőt, ami a feleségemnek is tetszett, majdnem lekéstem az urnazárást.
Hócipő: Ön szerint lesz ennek a választási eredménynek belpolitikai következménye?
Göncz Kinga: Hozzávetőleg ennyi mandátumra számítottunk, bár kétségtelen, hogy érzek némi feketeleves illatot a levegőben, de belpolitikai következményekét nem.
Hócipő: Kovács László az MSZP kampányzáró rendezvényén arra buzdított, hogy mindenki hozzon magával nem egy, de öt vagy inkább tíz embert.
Göncz Kinga: Na jó, de lehettek vagy háromszázan a teremben.
Hócipő: Ezek szerint elég jól sikerült mozgósítani.
Göncz Kinga: Igen, pedig az eső is hogy zuhogott!
Hócipő: Bő hatvanezer szavazatot kaptak 200.001 helyett, pedig 145 ezer is elég lett volna, hogy képviselőt küldhessenek Brüsszelbe...
Szent-Iványi István: Igen, a választók megbüntettek minket, mert mindig a kirekesztéssel és a szélsőjobb előretörésével riogattuk őket, másrészt túl sokat beszéltünk Európáról, és még az európai programunkkal is fárasztottuk őket. Akkor még nem ismertük azt a felmérést, amely szerint a magyar lakosság 18 százalékának, vagyis 1 millió 800 ezer embernek fogalma sincs arról, mi az az EP, és a megkérdezettek 32 százaléka nem tudta, hogy az EP-képviselőket választással delegálják.
Hócipő: Na és? Portugáliában egy hete a lakosság mindössze 8 százaléka tudta, hogy mikor lesz a szavazás.
Szent-Iványi István: Igen? Akkor én már nem is panaszkodom.