150 éves a Big Ben
Hócipő szerkesztőség
2009. 05. 20. · Hócipő 2009/10
BIG BEN
Az angol parlament a londoni Westminster-palotában ülésezik, legrégebbi terme 1097-es, ám az óratorony 1834-ben leég. Évekig megy a vita arról, hogy az órát tervezzék-e a toronyhoz vagy fordítva. A kor neves órását, Benjamin Lewis Vulliamyt kérik fel, de ő a kivitelezést lehetetlennek tartja. Egy műkedvelő órás, Denison vállalkozik rá, aki a hó nyomására és a rájuk telepedő nagyobb madarakra is gondolt. Az alkatrészeket nem rugó, hanem saját súlyuk vezeti vissza alapállásba. Az inga négyméteres, a mutatók különlegesen könnyű és rugalmas ágyúfémből készültek, az egész órákat 16 tonnás harangon veri el az ütőmű. Teljes szerkezete hat méter hosszú, két méter széles. A Nagy Béni ütéseit a rádió is közvetíti. A jellegzetes melódiájú Westminster-ütés azóta világszerte elterjedt.
A KREML TORONYÓRÁJA Ötszáz éve még mind a három bástyán volt. A XVII. század elején a Szpasszkij-bástyát átépítik, Galovey angol mester új óráján külön szerkezet mutatja a nappalt és az éjszakát. 1701-ben csaknem az egész Kreml leég, ezért Nagy Péter elrendeli, hogy újat szereljenek fel, hollandiai útja során látott harangjátékkal. Ám az 1737-es tűzvésztől ez sem működik. Csak a XIX. század közepén újítják fel a Butenop fivérek, akik a tölgyfa foglalat helyett 25 tonnás öntöttvas foglalatot készítenek, s új harangjátékot szerelnek fel, amely reggel a Preobrazsenszkij ezred indulóját, este Bortyanszkij melódiáját játssza 1917 októberéig, ám a vörösgárdisták tüzérségi támadása nem használ neki. Egyévi hallgatás után szólal meg, 1926-tól ütései jelzik az éjfélt a moszkvai rádióban, s azóta a főváros népe előtte várja, hogy jelezze az új év beköszöntét.
BELFAST: ALBERT MEMORIAL CLOCK
Az 1870-ben átadott 35 méteres torony jelenleg 1,25 méternyire dől, mert oly területre építették, amit előtte többször is elárasztott a Lagan folyó, ha tovább dől, remény van rá, hogy Pisa testvérvárosává fogadja. Régebben alatta stricheltek a város prostijai kikötő tengerészekre várva, de az Ideiglenes Ír Köztársasági Hadsereg nem emiatt robbantotta fel 1992-ben, ám röpke tíz év alatt rendbehozták a Viktória királynő férje emlékére emelt tornyot.
VELENCE: SZENT MÁRK TÉRI ÓRATORONY
1496-ban épült, a szárnyas oroszlán alatti óra az időt mutatja, miközben a háromkirályok óránként kivonulnak; az alatta lévő 24 számos a holdfázisokat és a nap haladását az állatövekben. Az óratorony annyira tetszett a város vezetőinek, hogy építőit, a Ranieri testvérpárt megvakították, nehogy máshol megismételjék. A szerkezet nemcsak az árapályról tájékoztatta a tengerészeket, de arról is, mely hónapok kedvezőek számukra.
PRÁGA: ORLOJ
Talán ezt látta a legtöbb magyar Prága óvárosában, a Szent Tamás sörözőből az U Fleku felé menet. 1402-ben készült, az apostolok 1597 óta vonulnak ki óránként, mi éppen két kivonulás közben kaptuk le, s a halálra sem voltunk kíváncsiak, aki az ütések végén jelzi az idő múlását. Alkotóját állítólag szintén megvakították, de erről sehol sem láttunk bizonyítékot.
GENF
Egy nagyon szép virágos kivitel az órák városából, elsősorban magas emberek számára, de a számai kissé szétszórtak, talán a tavaszi szellő tette a magokkal.
HUBLOT BLACK KAVIAR BANG
Ez a genfi Hublot alig egymillió dollárba kerül, s vélhetően nem üvegekkel díszített. A gyár neve franciául hajóablakot jelent, s a fémesen csillogó részek is fehéraranyból vannak. Kétezer munkaóra kellett hozzá, ebben a húsz karát felhelyezése is benne foglaltatik.
STRASBOURGI KATEDRÁLIS
Órák templomok belsejében ritkán fordulnak elő, talán a túl hosszú misék megelőzése érdekében készült a XVI. században. Hasonló asztronómiai óra, mint a prágai. Mindennap déli fél egykor egy kis játékot ad elő, mozognak a bábuk, kukorékol a kakas, maga a látnivaló csak 5 percig tart, de előtte 22 perces vetítést tartanak arról, hogy mit kell majd megfigyelni.
FALI NAPÓRA
Az egyik legolcsóbb modell, csak fal és szög kell hozzá, s álcázni is könnyű, ha képet akasztunk rá. Olyasvalaki készíthette, akinek 9 óra volt a munkaideje. A középkorban ez az egyetlen elterjedt csillagászati műszer, Buda 1686-os ostromakor egy holland katona elvesztette zsebnapóráját, amely 300 évvel később került elő.
BUDAPEST: IDŐKERÉK
Herner János találta ki, 1985-ben kereste fel vele Köpeczi minisztert, eredetileg acélsíneken gördült volna 64 éven át. Megvalósítására majd húsz évig kellett várni, de ebbe már Janáky István építész is bekapcsolódott. 350 millióba került, kétharmadát az állam adta, így Medgyessy Péter avathatta 2004-ben a Felvonulási téren, de hamarosan mindketten meghibásodtak, a szilveszteri megfordítás már a következő évben három napot késett. Lényegében négy hónapig működött, majd beázott, a Kincstári Vagyon Igazgatóság azóta sem tudja eladni, pedig már csak 267 ezer forintot kér érte, a főváros pedig bolond lesz átvenni.
GYERTYAÓRA
Rendkívül praktikus szerkezet, de az élőmunka-ráfordítása kissé magas, mert ha nem időben cserélik a gyertyát, akkor nehéz megtudni, hogy mihez képest.
LONDON - DALÍ ÓRÁJA
A spanyol géniusznak nemcsak szökellő zsiráfjai és elefántjai, de rétesként lenyúló órái is meglehetősen híresek, olyannyira, hogy csomagküldő szolgálatok már pár centis kivitelben is házhoz szállítják. Egyesek szerint az órák cseppfolyósítása nem más, mint az idő metaforája, amely különösen jól mutat a Big Ben szomszédságában.
PÉTERVÁRAD: FORDÍTOTT ÓRA
Az újvidéki erődítmény a középkorban a török elleni védelmet szolgálta. A vár toronyórájának mutatói fordított szerepűek. A nagymutató mutatja az órák múlását, hogy a Dunán elhaladó hajók messziről láthassák a helyi időt.
CHESTER - EASTGATE CLOCK
Amint látható, egy bizonyos Edward Evans-Lloyd nevű úr ajándéka, aki a város díszpolgára volt, hogy előtte vagy utána lett, azt nem tudjuk, s a világ legrégebbi órakészítő cégének a munkája. A későbbi VII. Edward 25 évvel korábbi látogatása emlékére s Viktória királynő gyémántjubileumára, azaz uralkodásának 60. évfordulójára készült, szóval Edwardnak elég sokáig kellett várnia, mivel csak 60 évesen léphetett trónra, azaz még Charles is sorra kerülhet.
PÁRIZS: SAINT LAZARE TÉR
Ennek a kissé franciás óratoronynak egyetlen hátránya van, elég soká tart, amíg az ember kiszámolja, hogy átlagosan hány óra van, egyébként a késő vagy siető óráknál még az állók is jobbak, mert azok legalább napjában kétszer pontosan mutatják az időt.