Nyuszi, hopp!

Ürmös Zsolt és Varga Ferenc József
2009. 04. 08. · Hócipő 2009/07
Jön a nyuszi. Máig nem tisztázott, mit keres a nyúl a húsvéti ünnep hagyományai közt, azt azonban sejthetjük, mit keresnek az üzletek a húsvéton és a nyúlon. Még a válság sem vetette vissza a „nyúltermelést”. A szupermarketekben nyúl módjára szaporodnak a csokinyulak, máshol a pacsuliszámba menő kölniktől roskadozik a polc. A kereskedelem továbbra is megtesz mindent, hogy a családi ünnep inkább üzleti siker legyen. Miről szól egyáltalán az ünnep?




A húsvéti tojás története

A tojás díszítése és ajándékozása ősibb a keresztény húsvét ünneplésénél, de még a zsidó pészah ünnepénél is. Hazánkban avar kori sírban is találtak festett, karcolt díszítésű tojást, de már az ősi Egyiptomban tettek ilyet a sírokba. A kereszténység elterjedésével ez az ősi életszimbólum könnyen hozzákapcsolódott a feltámadás ünnepéhez. A húsvéti tojás egyházi áldásban részesítéséről a IV. századtól van tudomásunk, díszítéséről pedig a XIII. századtól maradtak fenn írásos emlékeink. Az ősi hagyományokon túl még egy ok erősítette a tojás húsvéti szimbólummá válását. Régen a tojás is böjti tilalom alatt állt, így az ünnepre sok összegyűlt, amelyeket aztán nagy mennyiségben fogyasztottak, ajándékoztak az emberek. A festéshez használt legnépszerűbb szín, ami Krisztus kiömlött vérét jelképezi. A minták és színek kultikus, szakrális és népi szimbólumrendszere az ősidők óta nyomon követhető, és változik ma is.
(forrás: ujember.katolikus.hu)


COMING OUT
Egy őszínte vallomás a húsvéti nyuszitól

Az egyik közismert sörgyár eddig még nem vetített reklámfilmjében őszinte vallomással állt a kamerák elé a húsvéti nyuszi. A Mancika névre hallgató 4 éves nőstény nyúl stábunknak elmesélte, hogy hosszas vívódás után érett meg benne a gondolat, hogy kamerák elé áll, és őszintén elmondja, ami a lelkét nyomja. Mancikának pszichológusa is tanácsolta, hogy ne fojtsa el érzéseit, hanem beszélje ki azokat magából. A nyuszi a következő hónapokban sorra fel fog tűnni különböző kibeszélőműsorokban, így például Joshi Bharat és Mónika műsoraiban, ahol is fogatlan rokonaival fog vitatkozni. Sőt esetenként feltűnik majd a sztárfőzőcskés műsorok asztalain is.

„Nincs karikás ostorom, nem vagyok Szántó Dávid, pedig hoszszú, elálló füleim vannak, és nem hordok bő gatyát… Mondjuk, hülyén is állna egy nyúlon. A világ egyik legszebb ünnepének jelképe vagyok, de sajnos rajtam kívül már mindenki érti, hogy mire gondolok, amikor azt mondom: White Rabbit, ÁNTSZ, romlott tojás, szalmonella és Kikelet hadművelet... A családnevemet megelőzi a pacsuliszag, és nem örülök, ha a locsolkodók azt hiszik, én tojom a hímes tojást. Büszkén gondolok a kedvenc meséimre. Bobra és Bobekre, a Nyúl meg a sünre, az Igazságtevő nyúlra, na meg a Kockás fülűre! Szeretem a sárgarépát, a nyers zöldséget, a friss füvet meg a baknyulat. Nem szeretem a nyúlpaprikást, a Krasznaja Moszkva kölnit, ha összekevernek a Mikulással vagy a Nyulas Misivel. Itt élek egy fővárosi bevásárlóközpont műfüves díszletében. Húsvéti sonkahamisításban mi vagyunk a császárok, és igenis nálunk vannak a világ legbüdösebb kölnivizei! Magyarország, tojjon neked húsvéti tojást a Dundika!”




Shopping kontra ünnep

- Csókolom, közeledik a húsvét.

- Tudom, jöttem is bevásárolni, mert aztán annyian lesznek, mint a heringek. Asziszik, meg kell venni a fél világot.

- Ön sokat vásárolt?

- Hát neem, de jövök holnap meg holnapután is, mert jön a húsvét.

- És most mit vett?

- Hát ilyen nyulakat meg csokitojást...

- Tetszik tudni, mit ünneplünk húsvétkor?

- Persze. Olyan, mint a karácsony, a család meg a szeretet ünnepe.

- Na de a keresztény hitvilág mit ünnepel ilyenkor?

- Ja, hát a Jézust, hogy izé, eljött.

- Hát, körülbelül, igen. Azt tetszik tudni, hogy a nyúl mit szimbolizál?

- Hááát... a húsvétot, meg hogy meglocsoljuk a lányokat, meg a nyuszi hozza a tojást. Ilyeneket.

- De a nyúl nem tojik tojást. Miért ő a húsvét első számú sztárja?

- Hát, mert biztos olyan ravasz meg okos, mint Jézus, és hogy szeretetre méltó, mint a család.

- Önnek mi a legfontosabb a húsvéti készülődés előtt? A hit, a család, esetleg a bevásárlás?

- Nekem a család és a szeretet. Most is vettem a gyerekeknek ilyen játékokat, mer’ a unokám ezt kérte húsvétra, a lány unokám meg ilyen új telefont. A férjemnek is vettem mindenfélét, meg a fiamnak meg a lányomnak. Meg mindenkinek a családban. Holnap is jövök, mert vennem kell húst, meg sonkát, meg egy csomó mindent, mert jön a család, azt hadd egyenek. Meg hát később olyan tömeg lesz, mert azt hiszik, meg kell venni a fél világot!

- Asszonyom, köszönjük!


Kaszálnak a mobilszolgáltatók

Régen képeslapon köszöntöttük egymást mindenféle ünnepek alkalmával. Az is pénzbe került, de talán emberibb volt, mint a ma használatos sms, ami nemhogy személytelen, de jóval költségesebb is. És azok a fantasztikusan szellemes körbeküldős sms-ek a netről...!

Rügyezik az erdő, virágzik a táj, az orgonafán dalol egy tarka kismadár, azt énekli Kellemes Húsvéti Ünnepeket!
Aki sms-ben elküldi nekünk a vers ritmusképletét, annak ajándékba visszaküldjük a verset!

Ól sarkában disznó röfög, mögetetem aztán mögyök! Utána 1 tojást kirántok, kellemes húvéti ünnepeket kívánok! :)
Gratulálunk a koherens szöveghez! A vers ritmikáját meg külön díjazzuk. Tehát van disznó, rántotta (számmal leírva, hogy irodalmi legyen), és ezzel kívánnak nekünk kellemes húsvétot! Ilyet mi is tudunk. Pl. „Hócipőben jártam, papírokat láttam, hazamentem utána, sok locsolót húsvétra!”

Masnis Nyuszi vagyok egy új üzenettel: „tele van a szívünk tiszta szeretettel, áldott ünnepet kívánunk, üdvözlettel Lajos és családja” Ezt én kaptam tavaly, eltároltam, tudtam, hogy jó lesz valamire. A baj csak az, hogy azóta sem tudom, ki a Lajos!

Fel a szoknyát, le a bugyit, hadd locsoljam meg a ... nyuszit!
A pajzán gondolat még oké, de miért nyuszival helyettesítjük a ...-t? Egy nyúl még a rím kedvéért sem szereti a vizet, a kölnit meg pláne nem!

Meglocsollak SMS-sel, nem fogok tökölni. Neked nem kell hajat mosni, nekem nem kell kölni.
No komment!

Tele van a hajad kosszal, meglocsollak domesztosszal.
Itt csak az a kérdés: ki az, aki ezzel megy oda bárkihez? És az a bárki milyen igényszintű ember lehet?

Ez lénni kici kínai nádon óccó, ninc áfász számlá, kivánni boldog nuszi, lánoknak szok kellemesz huszvéti locoló, fiuknak két pijosz tojasz.
A kínai-téma cseppet sem unalmas, nélküle nincs egy kabaré-összeállítás sem, és mindig az újdonság erejével hat!

Lila tojás, fehér nyúl, UTE-Fradi - 3:0.
Futballban ugyan nem mi vagyunk a császárok, de itt élek Európa szívében... és lohad a büszkeségem!




A nyúl és a csoki
Akkor most nézzük meg, mit veszünk húsvétra "csokinyúl" elnevezéssel!

Aranyszínű nyuszi, szenvtelen vigyorral és egy érdekes fazonú kardigánnal. Talpán a következő termékleírás olvasható:

Nyúl - így mindenki tudja, mit is tart a kezében. Sőt, ha ezentúl olyan dologgal találkozunk, amelynek ez az összetétele, akkor az biztosan nyúl. Az állatkertben látható nyúl is cukros, van benne hidrogénezett növényi zsír, 6% kakaópor, savópor, emulgeálószer, meg aroma. Ez utóbbi kettő bizonyos nyulaknál eltérhet.



A vigyor itt eksztatikus, a nyuszi színe sem hazudtolja meg a természet törvényeit, de a csibe tojásából kinövő virág egyelőre még magyarázatra szorul. No de van-e csoki ebben a termékben?



Érdekes, ez nem nyúl, ez
nyuszifigura. Kakaós tejbevonóból van, és van benne szójalecitin is. Biztosan ezért nem nyúl, hiszen az előzőekben ugye megtudtuk, hogy a hasonló összetételű dolgok mind nyulak. Ez nem az.

A fenti példák csak ízelítők voltak, ilyen és hasonló termékekből kínai cserép hadseregre emlékeztető sorok állnak a szupermarketek polcain. Csokinak nyoma nincs! Lehet, hogy az igazi csokinyulat tényleg az állatkertben kell keresni?

Igényes kínai üzletben készülnek az anyaországban ideológiai akadályokba ütköző ünnepre. No persze itt Magyarországon van vevő mindenre. Érdekes látvány a tyúkanyó, körülvéve a nagyítókkal és más, ismeretlen funkciójú árukkal. Aztán a legszebb: tyúk fészekben, mellette méretben alulmaradó kínai szerencseisten-figura és ezoterikus piramisok. És hogy az idő se unalmasan múljon, svájci órásmestereket megszégyenítő időmérők megszeppent nyuszival és csibével. A nyuszi valószínűleg rokona a háziszárnyasoknak, mert mellső végtagja nincs, csak két lába.






A következő számunk tartalmából

Botrány!
Csirkéket futtatott a húsvéti nyuszi lánya.

Locsolás? Fájni fog!
Bajnai Gordon lekölnizte Lendvai Ildikót.

Mi lesz itt?
Az oroszok felvásárolták a hímes tojások egyötödét.