Gyámság
Smuzewitz Ilona
2008. 11. 05. · Hócipő 2008/23
A közvetlen veszély elhárult a szakértők szerint. Annak veszélye, hogy Magyarország fizetésképtelen lesz. Mármint azonnal. Magyarországot húszmilliárd euróval segíti ki a Valutaalap, a Világbank és az EU. A húszmilliárd euró elég sok pénz, annyi, hogy talán még a szocialisták sem tudnák egy hét alatt széthordani. Ez nem jelenti azt, hogy ne próbálnák majd meg.
Állítólag kevesebb pénz is elég lett volna. A hitel egy részét azért veszi fel a kormány, mert kedvező kamatozású. Ezért nem kell csodálkozni azon, hogy a magyarországi lakosság is minden ésszerű mértéket meghaladóan eladósodott. Azt hiszik, hogy így kell, hiszen ezt látják a kormánytól is.
Hatalmas megkönnyebbülés fogadta a hírt, hogy Magyarország csak gigantikus pénzügyi segítséggel képes elkerülni a csődöt. Erősödött a tőzsde, és a forint árfolyama is magához tért egy picit. Az ellenzék szerint a hitel azt jelenti, hogy Magyarország elveszíti szuverenitásának egy részét. Mivel a hitelnek komoly feltételei vannak, ez nem is légből kapott állítás. De akkor miért örülnek a befektetők? Nyilván pont ezért: mert Magyarország végre kénytelen megtenni a sokat halogatott lépéseket. A kormány visszafogja a kiadásokat, és legalább egy kicsit rendet tesz abban a pénzügyi ámokfutásban, amit Magyarországon költségvetésnek neveznek.
Nem lesz 13. havi fizetés, a 13. havi nyugdíj összegét csökkentik, a nyugdíjemelés mértékét mérséklik, befagyasztanák a béreket, visszafognák a kiadásokat. A csőd lehetősége mintha arra kényszerítette volna a kormányt, hogy reformokba kezdjen. Csak ezt most éppen hitelnek nevezik, meg pénzügyi megállapodásnak. De ettől függetlenül eléggé nyilvánvaló, hogy már csak a gyámság alá helyezett Magyarországban bíznak. A választók pedig abban bízhatnak, hogy mostantól a mindenkori kormányoknak vajmi kevés esélyük lesz önállóan dönteni pénzügyi kérdésekben. Megpróbálták, látjuk, mi lett a vége.
Ezentúl a pénzügyminiszteri poszt inkább jelképes legyen, a pénzügyekről pedig két német könyvelő döntsön, döntéseiket pedig az osztrák könyvelőkommandó kényszerítse az államapparátusra és a kormányfőre.
Plafon
Jövőre a 13. havi nyugdíj összege legfeljebb nyolcvanezer forint lehet. Nem ismerek túl sok nyugdíjast, de többségük boldogan beleegyezne, hogy 13. havi nyugdíja nyolcvanezer forint legyen.
Pozitív
Ha a parlament megszavazza, akkor jövőre a bankok nemcsak az adósokról, hanem a jó fizetőképességű ügyfelekről is adatokat kaphatnak. A lista nem lesz hosszabb egy oldalnál.
Rámpa
Felújítják az Árpád hidat. Az esemény egy Budapest-szerű városban önmagában is katasztrofális állapotokat képes előidézni, de a kivitelezők ezt már nem bízzák a véletlenre. Forgalomlassítási céllal rámpát helyeztek el a hídon. A forgalom annyira lelassult, hogy az avatatlan szemlélőnek úgy tűnhetett, hogy meg is állt. A rámpán ugyanis csak lépésben lehetett áthajtani, és az alacsonyabb autók alja a fémhez verődött.
Az autósok hisztiztek. Amit nem értek. Mégis, mire számítottak? Hogy egy rámpát el lehet helyezni úgy, hogy abból ne legyen semmiféle fennakadás? Hol éltek ezek az emberek az elmúlt negyven évben? Mikor volt utoljára olyan eset, amikor a magyarok valamibe belekezdtek, és annak eredménye ne lett volna rosszabb, mint amilyen a kezdeti állapot volt? Különösen, ha valamin javítani szándékoztak. Elég megnézni az országot.
A tervezők szerint nyilván érthetetlen, hogy mi történt. Amikor kipróbálták a rámpát, sem a terepjárók, sem a teherautók nem akadtak fenn a műtárgyon. Október végén szokatlanul meleg volt az idő. Valószínűleg a hő hatására kitágult a rámpa.
Barátság
Az ellenzék nehezményezte, hogy az önkormányzati miniszter levélben azt javasolta az önkormányzatoknak: egy barátja színdarabját mutassák be a településük színházában.
Az ellenzék hülye. És rosszindulatú. Ha képes ennek a nemes gesztusnak is nekirontani.
Hiszen Gyenesei István jót akart. Gyenesei miniszter egy barátja színdarabját ajánlotta. Majdnem azt írtam, hogy protezsálta, de az rossz szó lett volna. Hiszen a galamblelkű Gyenesei miniszter nyilván csak felhívta a figyelmet a műre. Gyenesei miniszter akkor lenne szar ember, ha egy barátjának sem akarna segíteni. De akart.
És ami még fontosabb, itt kultúráról van szó. Gyenesei miniszter láthatta a színdarabot, jól szórakozhatott rajta, és önzetlenül arra gondolt, hogy az ország minél több településén minél több magyar embernek látni kellene a színdarabot. Hogy ők is jól szórakozhassanak. Épületesen.
Ezt úgy hívják, hogy kultúrmisszió.
És mivel Gyenesei miniszter kell a kormánytöbbséghez, nem lennék meglepve, ha kiderülne, hogy csak gyakorolt.
Mert hamarosan megkapja a kultusztárcát. Is.