Hétköznapi trumpizmus
Trunkó Barnabás
2017. 03. 01. · Hócipő 2017/05
Megerősített hírek szerint a dolog úgy kezdődött, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok 45. megválasztott elnöke közölte a nemzetbiztonsági tanácsadójával: beiktatása után a szövetséges országokat lehetőleg ABC-sorrendben fogja meglátogatni, mert ez az egyetlen olyan szisztéma, amit már megbízhatóan át tud tekinteni. Így esett a választása elsőként Ausztriára, illetőleg annak fővárosára, Melbourne-re. Melania, a first lady – a szokásos reggeli hajzselézés közben – megemlítette az urának, hogy Ausztria fővárosa szerinte nem Melbourne, hanem Wien; lánykorában a szlovéniai Novo Mestó-ból gyakran átlátogattak oda a szüleivel a Shopping City Südbe. Ez Donaldot meglepte, mert úgy tudta, hogy a felesége nem szlovén, hanem szlovák származású, különben is, ezeket a baltikumi országokat mindig összekeveri.
Michael Flynn, az elnök nemzetbiztonsági tanácsadója csak annyit nyilatkozott, hogy az a lökött főnöke nyilván összekeverte Ausztriát Ausztráliával, amelynek egyébként nem Melbourne a fővárosa, hanem Canberra. Majd rögtön lemondott.
A New York-i ingatlanügynökökből fehér házi kulcsemberekké avanzsált szakértők azonban nem akartak ellentmondani a nagy természetű Donaldnak, ezért úgy döntöttek, hogy végigviszik a „melbourne-i projektet”. Így is történt: az elnöki különgép, az Air Force One ünnepélyesen huppant le a melbourne-i airport betonjára. Az új amerikai elnök első hivatalos látogatásának helyszíne ugyanis a floridai Melbourne nevű város lett, ami Jaksonville és Miami között körülbelül félúton fekszik, 60 mérföldnyire Orlandótól.
A városkát – amelyben két golfpálya is van – a település első postamesterének, Cornthwaite John Hectornak a tiszteletére nevezték el Melbourne-nek, ugyanis a derék férfiú életének jó részét ezen az ausztráliai településen töltötte. Donald persze erről a postásügyről semmit sem sejtett, hiszen ő köztudottan twitterezik. Az elnököt talán csak az lepte meg, hogy a repülési idő a tervezett 24 helyett mindössze 3 óra volt, és a melbourne-i repülőtéren nagyon fújt a frizuraborzoló szél.
A reptéren megjelent osztrákok egy hangárban köszöntötték az elnököt, a hangár közepére – Melania kérésére – egy hosszú kifutót építettek a Floridában élő kubai vendégmunkások. A kifutón Melania változatlanul nagyon jól mutatott, Donald viszont olyan volt, mint egy termetes Fásy Ádám. Ráadásul még beszédet is intézett az összegyűlt ausztrál labancokhoz...
Az időeltolódás miatt XVI. Károly Gusztáv svéd királyt álmából ébresztették fel a drámai hírrel, miszerint országukban szörnyű terrortámadás történt, bár erről Stockholmban még nem is tudnak. A bölcs uralkodó azonban rögtön rájött, hogy tengerentúli kollégájának nyilván elgurult a kontaktlencséje, és egy szörnyű pakisztáni merénylet helyszínét – Sehwan városát – olvasta „Sweden”-nek.
A király már éppen vissza is akart aludni, amikor kihallgatásra jelentkezett az Egyesült Államok Stockholmba akkreditált nagykövete (rendkívüli és meghatalmazott miniszter), de csak annyit akart mondani, hogy lesül a képéről a bőr!
Az éppen Münchenben tárgyaló volt svéd külügyminiszter erre úgy reagált, hogy: „What has he been smoking?”, amit a Fehér Ház elemzői úgy értelmeztek, hogy az egykori skandináv külügyér csupán az iránt érdeklődött: van-e az amerikai elnöknek szmokingja is, vagy mindig abban a totyakos öltönyben blamálja magát?
A washingtoni kommunikációs stábnak lesz munkája az elkövetkező időkben is, például akkor, amikor meg fogják majd magyarázni: az elnök nem azt akarja, hogy az oroszok adják vissza a Krím félszigetet, csupán a washingtoni orosz nagykövetnek üzent, hogy adja vissza a kölcsönkért, izgalmas krimikönyvét.
– Árpád, nem keresett még engem telefonon ez a Donald?
– Még nem, főnök! Csak azt üzente, hogy minden NATO-tagállam teljes egészében teljesítse pénzügyi hozzájárulását, egyesek ugyanis ezt eddig nem tették meg! Szerinted kire gondolt?
– Szerintem: Budapestre.
– Akkor jó! Hátha összekever majd bennünket Bukaresttel!