TAHÓ program
Farkasházy Tivadar
2015. 04. 01. · Hócipő 2015/07
Orbán a felcsúti Pancho Aréna avatásakor fülig érő szájjal az RTL Híradónak: Az ellenzék csupa kommunistából áll, mert nem képesek megérteni a modern piacgazdaságot. A modern piacgazdaságban az úgy van, hogy adományokból építenek fel ilyen épületeket, az Egyesült Államokban, Európában és itt is, a pénzt pedig vállalkozók adják. Az állam csak annyit tesz, hogy lehetővé teszi a vállalkozóknak, hogy adóterheiket megkönnyítve sportra is, kultúrára is, filmművészetre is fordíthatnak az adóforintjaikból.
Most két edzőpályára és egyebekre kétmilliárdot kap a TAO programból a Puskás Akadémia, 600 millió uniós pénzből pedig kisvasutat a stadion és a Puskás Akadémia alcsúti arborétuma közé. Akkor nézzük végig Orbán hazugságait, amúgy nem volt taggyűlés.
1. Ezek nem adományok. Adó, máshová. Ráadásul még csökkenhet is, nézzük az előnyeit ecsetelő Győzelem, egészség, siker brosúrát: A vállalkozás, vagy a társaság leírhatja a támogatás összegét adóalapjából, majd a csökkentett adóalapból még a támogatás mértékével egyező adókedvezményt is igénybe vehet. Összességében ez egy reálhozammal járó befektetési forma, mögötte határozott társadalmi felelősségvállalással a sport közvetlen és közvetett értékeinek, céljainak elősegítése érdekében.
Példa. Egy cég adózatlan nyeresége 100 millió, ebből a TAO 10 millió, felajánl egy klubnak 5 milliót, a TAO 95 millió után 9,5 millió, de ebből levonhatja az 5 milliós felajánlást, így a társasági adó csak 4,5 millió. Adott a klubnak 5 milliót, az 9,5 millió, így ahelyett, hogy a NAV-nak fizetne 10 milliót, félmilliót még keresett is. Csak ezt a nép nehezen érti, és kevésbé háborodik fel, mint ha azt mondanák, Ceausescu után másodiknak Orbán épít stadiont a falujában, méghozzá úgy, hogy a cégek a NAV helyett Felcsútra utalják az adójukat, s még vissza is kapnak belőle.
2. Az állam csak annyit tesz? Orbán eredetileg azt akarta, az összes cég a társasági adóját korlát nélkül a fociba önthesse, de Brüsszel csak azt engedte, hogy egy részét, évi 20-25 milliárdot felajánlhatnak futball-utánpótlási célokra.
3. Sárazsadányban még azt mondta, hogy ne mi kapjuk a legtöbbet, Felcsúton már ők. S eszük ágában sincs csak utánpótlásra, jó részéből kiöregedett magyarokat meg balkáni légiósokat vesznek. S a Sándor Károly Akadémia legjobbjait.
4. A „jótevők” egy része „adományaiból” visszakér, az üzlethozók is, hogy talált egy „önkéntest”.
5. A cégek jó része kényszerből ad, nehogy kizárják az összes közbeszerzésből.
6. Ahogy az MSZP-s Lukács Zoltán mondta, a Manchester United is biztos épít az Old Traffordhoz kisvasutat, e nélkül európai elitklub pályája már nem is létezik. Ám a MU meccsein 75 ezren vannak, a Felcsút viszont hét irányból jövő ingyenes buszokkal akarja elérni az ezret. Az arborétumot a Puskás Akadémia kezeli, ez is világjelenség, a Real most akar szafariparkot a Bernabeu mellett, a Barcelona tengeri akváriumot (Tarsoly is akart). Persze mindkettőt uniós támogatásból, ugyanis fel szeretnének zárkózni Felcsúthoz.
7. Már csak azt kell kitalálniuk, ki nyerte a Duna–Ipoly Nemzeti Park által kiírt 169 milliós pályázatot az Alcsúti Arborétum fejlesztésére, és ki fogja felépíteni a kisvasutat? Na, ki? Nem fogják elhinni, a Mészáros&Mészáros Kft.